Odwołane egzaminy na prawo jazdy. "Pracujemy nad zupełnie nowym modelem wynagradzania"

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber poinformował o pracach nad nowym modelem wynagradzania egzaminatorów WORD. W wielu miastach w całej Polsce odwołano egzaminy w wyniku nieobecności egzaminatorów. (fot. PAP)
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber poinformował o pracach nad nowym modelem wynagradzania egzaminatorów WORD. W wielu miastach w całej Polsce odwołano egzaminy w wyniku nieobecności egzaminatorów. (fot. PAP)
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział na antenie Polsat News, że nie jest planowana zmiana dotychczasowego sposobu wynagradzania egzaminatorów WORD. Przekazał również, że ma on zostać zastąpiony zupełnie nowym systemem. Od poniedziałku egzaminatorzy wznowili protesty i odmawiają negocjacji z wiceministrem, ponieważ chcą oni spotkać się z szefem resortu.

"Nie planujemy zmiany dotychczasowe modelu"

— Dziwi mnie nerwowa reakcja środowiska egzaminatorów — powiedział Weber, tłumacząc, że resort wciąż chce realizować ustalenia ze spotkania z 26 lipca.

— Nie planujemy zmiany dotychczasowego modelu wynagradzania egzaminatorów, pracujemy nad zupełnie nowym modelem wynagradzania — oznajmił wiceminister, odnosząc się do zarzutów, że w sejmie miał powiedzieć, iż podwyżek dla egzaminatorów nie będzie. — W mojej ocenie nowy system wynagradzania ma być korzystniejszy dla egzaminatorów niż obecny — dodał Weber.

Resort zbiera dane

Wiceminister przypomniał również, że to dyrektor WORD jest zatrudniającym egzaminatorów, który w ramach istniejących przepisów, może kształtować ich wynagrodzenia. Dodał, że obecnie zbierane są informacje na temat dotychczasowych zarobków egzaminatorów.

— Dane dyrektorzy mają przesłać do końca sierpnia, informacje o dotychczasowych wynagrodzeniach mają być porównane z planowanym nowym modelem, by poznać skutki finansowe tej decyzji i na różnicę znaleźć źródło finansowania — tłumaczył Weber. Jego zdaniem do następnego spotkania z egzaminatorami dojdzie, gdy wszystkie dane zostaną zebrane i usystematyzowane.

— Nie mam bezpośredniego przełożenia na pracę egzaminatorów, ani na dyrektorów WORD. Nie mogę im powiedzieć; wracajcie do roboty. Proszę, apeluję, mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży — dodał.

Protest egzaminatorów WORD

W poniedziałek Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP poinformował podczas konferencji prasowej w Krakowie, że egzaminy odwołano w kilkudziesięciu miastach, a środowisko to domaga się przede wszystkim zmiany systemu egzaminowania, który ich zdaniem jest "archaiczny i przyczynia się do automatyzmu i krzywdzenia osób egzaminowanych".

Egzaminatorzy domagają się rownież podwyżki minimalnego wynagrodzenia do około półtorej średniej krajowej. Obecnie początkujący egzaminator zarabia poniżej 3 tysięcy złotych netto. Po kilku latach pracy może liczyć na wynagrodzenie 4-5 tysięcy złotych netto.

Odwołane egzaminy w wielu miastach

W związku z protestami egzaminatorów, którzy domagają się głównie zmiany systemu egzaminowania, w wielu województwach w Polsce odwołano egzaminy na prawo jazdy. Nie odbędą się one m. in. w Radomiu, Płocku, Sochaczewie, Częstochowie, Białymstoku, Kędzierzynie-Koźlu czy w Opolu.

W Bielsku-Białej odbędą się jedynie egzaminy teoretyczne. Pod znakiem zapytania stoją egzaminy m. in. w Katowicach. 


RB

Czytaj dalej:

Olaf Scholz w poważnych tarapatach. Afera podatkowa może pogrążyć kanclerza Niemiec

SBU zlikwidowała płatnych zabójców. Zginąć miały kluczowe dla Ukrainy postaci

Stało się, podwyżka obowiązkowej opłaty już pewna. Odczuje ją każdy Polak

Polacy i aktywność fizyczna. Dane nie wystawiają nam laurki

Szpiegowo miało służyć uchodźcom. Teraz pojawiło się mnóstwo wątpliwości

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo