Warszawa, 22.09.2022. Poseł Antoni Macierewicz (L) w drodze na spotkanie kierownictwa PiS, 22 bm. w Warszawie. (mr) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 22.09.2022. Poseł Antoni Macierewicz (L) w drodze na spotkanie kierownictwa PiS, 22 bm. w Warszawie. (mr) PAP/Paweł Supernak

Poseł PO: Order Orła Białego "w szlamie". Bo dostanie go Macierewicz

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 201
W piątek o godz. 15:00 odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych. Prezydent wręczy Ordery Orła Białego założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników – Mirosławowi Chojeckiemu, Antoniemu Macierewiczowi i Piotrowi Naimskiemu.

Ordery Orła Białego dla założycieli KOR

„23 września 2022 roku (piątek) o godz. 15.00 w Belwederze Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych Orderów Orła Białego, zasłużonym dla Rzeczypospolitej” – brzmi komunikat opublikowany na oficjalnej stronie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wręczenie medali odbędzie się w dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników.

– Uważam, że Antoni Macierewicz jest człowiekiem ogromnych zasług dla Polski i jestem w 100 proc. przekonany, że zawsze był człowiekiem, któremu przyświecały w jego działalności szczytne intencje – mówił prezydent kilka dni temu w rozmowie z TVN24.

Order Orła Białego dla Macierewicza. Opozycja krytykuje

Wręczenie medalu Antoniemu Macierowiczowi spotkało się z oburzeniem środowiska opozycyjnego. Bartłomiej Sienkiewicz z Platformy Obywatelskiej nie przebierał w słowach, pisząc na Twitterze o pokryciu orderów "szlamem" i porównał nominację do wręczenia Virtuti Militari Breżniewowi.

Także dziennikarz Konrad Piasecki wyraził swoje niezadowolenie, przypominając o tradycji, która nakazuje przyznawanie orderu Orła Białego tylko osobom, które już zakończyły kariery polityczne.

Komitet Obrony Robotników był polską organizacją opozycyjną działającą od września 1976 do września 1977, sprzeciwiającą się polityce władz PRL i niosącą pomoc osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca 1976, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie, a także w Płocku.

Członkami-założycielami KOR byli: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Mirosław Chojecki, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka