Ukraińskie siły powietrzne straciły dwa samoloty niedaleko Połtawy. (fot. Flickr)
Ukraińskie siły powietrzne straciły dwa samoloty niedaleko Połtawy. (fot. Flickr)

Ukraińcy stracili dwa samoloty, jeden z pilotów nie żyje. Spełniły się przypuszczenia

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W czwartek agencja Unian poinformowała, że ukraińska armia w okolicach Połtawy straciła dwa samoloty. Doniesienia te potwierdzone zostały przez ukraińskie siły powietrzne. W komunikacie przekazano, że jeden z nich rozbił się niedługo po strzale. Nie wiadomo jednak wiele na temat drugiej maszyny.

Ukraińcy stracili dwa samoloty

W ciągu ostatnich dwóch dni Ukraińcy stracili dwa samoloty. Pierwszy z nich rozbił się 11, a drugi 12 października w obwodzie połtawskim. W wyniku katastrof lotniczych nie ucierpieli cywile.

Jedna z rozbitych maszyn to Su-24M, który wspierał ofensywne działania na wschodzie Ukrainy. Jurij Ignat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych potwierdził, że bombowiec trafiony został pociskiem. Podkreślono jednak, że nie spowodował on natychmiastowego rozbicia maszyny. Uszkodzenia były na tyle poważne, że piloci postanowili wrócić do bazy. Samolot jednak nie wytrzymał tej trasy i rozbił się podczas lotu powrotnego. Jak poinformowano, jeden z dwóch pilotów nie przeżył próby ewakuacji.

Niewiele wiadomo o drugim bombowcu

Siły Powietrzne Ukrainy nie określiły, jakiego typu był drugi bombowiec, który rozbił się w tej samej okolicy. Nie poinformowano również, jakie były dokładne okoliczności zdarzenia. Nie podano też informacji o ewentualnych ofiarach.

Su-24 to radziecki bombowiec frontowy. Maszyna zdolna jest do działania w dowolnych warunkach atmosferycznych. Samolot może także przenosić taktyczną broń jądrową. Z kolei wersja z dopiskiem "M" jest udoskonalona o system nawigacyjno-celowniczy.

RB

Czytaj dalej

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka