Wybuch rakiety w Przewodowie. Jest oficjalne stanowisko rządu ws. przyczyny zdarzenia

Rzecznik rządu Piotr Mueller podczas konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik rządu Piotr Mueller podczas konferencji prasowej w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Zgromadzone materiały przez polskie służby i służby sojusznicze wskazują, że powodem eksplozji rakiety na wschodzie naszego kraju były działania obronne Ukrainy przeciwko działaniom ofensywnym Rosji - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek po południu na terenie wsi Przewodów na Lubelszczyźnie spadł pocisk, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski.

Polecamy:

W Tesli może dojść do nieoczekiwanej zmiany. Elon Musk przez lata prowadził poszukiwania

Właśnie ruszyły zwolnienia w RASP. Kto jest najbardziej zagrożony?

Rzecznik rządu o przyczynach tragedii w Przewodowie

Rzecznik rządu powiedział na konferencji prasowej, że "na wschodzie naszego kraju doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginęło dwóch naszych obywateli". – Na ten moment wiemy, że 15 listopada Rosja, która przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy, doprowadziła do sytuacji, w której siły przeciwlotnicze ukraińskie musiały podjąć działania obronne – mówił.

"Działania obronne Ukrainy przeciw atakom Rosji"

– Dotychczas zgromadzone materiały przez polskie służby, ale również przez służby, z którymi współpracujemy, nasze służby sojusznicze, wskazują, że powodem tego wydarzenia, powodem tej eksplozji rakiety na wschodzie naszego kraju były działania obronne Ukrainy przeciwko działaniom ofensywnym Rosji, która od wielu miesięcy prowadzi działania zbrojne na terenie Ukrainy – powiedział Müller.

Odpowiedzialność po stronie Rosji

Podkreślił, że "odpowiedzialność polityczna, odpowiedzialność moralna w tym zakresie w pełni jest po stronie rosyjskiej".

– Rosja w sposób bezprawny ingeruje w integralność terytorialną innego kraju i tu nie ma żadnej wątpliwości, co do tego, kto ponosi odpowiedzialność moralną za tego typu zachowania – powiedział rzecznik rządu.

– Podkreślamy też, że nic nie wskazuje na to, że w tej chwili mamy do czynienia z jakimkolwiek bezpośrednim zagrożeniem dla naszego kraju – dodał Müller. 

KW

Czytaj dalej:

Ziobro atakuje Morawieckiego. Wyjawił, o co chce zapytać premiera ws. KPO

Sąd w Hadze wydał wyrok. Rosja poniesie odpowiedzialność za zamach sprzed 8 lat

Skandal wokół zamku w Stobnicy. Zapadła decyzja sądu

Zabiorą auta pijanym kierowcom. "Konfiskata ograniczy patologię na drogach"

Prezydent Duda zdecydował. Chce na własne oczy zobaczyć miejsce eksplozji

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo