Nowa polska moneta okolicznościowa NBP. 5 zł - moneta poszukiwana przez kolekcjonerów

Na rewersie monety znajduje się wizerunek klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu. Fot. NBP
Na rewersie monety znajduje się wizerunek klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu. Fot. NBP
Od czwartku można nabyć nową monetę okolicznościową o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu” - poinformował Narodowy Bank Polski. Monety z tej serii ukazują się tylko dwa razy w roku. Są to monety poszukiwane przez kolekcjonerów.

Nowa moneta okolicznościowa NBP

Jak podał bank w informacji, moneta pięciozłotowa z serii „Odkryj Polskę” – „Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu, wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 000 000 sztuk i będzie można ją zamienić według wartości nominalnej we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP. 


Powstanie pobenedyktyńskiego klasztoru na Świętym Krzyżu – położonego we wschodniej części Łysogór, najwyższego pasma Gór Świętokrzyskich – historycy datują na pierwszą połowę XII w., (czasy księcia Bolesława Krzywoustego). Przypomniano, że dzięki relikwiom Drzewa Krzyża Świętego miejsce stało się najważniejszym sanktuarium na ziemiach polskich, a także celem pielgrzymek zarówno polskich władców, jak i prostego ludu. "Łysogórskie opactwo przez wieki krzewiło kulturę duchową i intelektualną, szczycąc się jedną z najwspanialszych w Polsce bibliotek. W przechowywanym w niej XV-wiecznym kodeksie odkryto słynne „Kazania świętokrzyskie”, najstarszy zabytek piśmiennictwa polskiego. Świętokrzyscy benedyktyni prowadzili ożywioną działalność duszpasterską, rozwijali szkolnictwo, zajmowali się ziołolecznictwem" - czytamy.

Zobacz także: Stary banknot 20 zł za 15 tys. zł, moneta za 4,5 tys. zł. Znawcy polują na nie od dawna

Seria monet z kolekcji "Odkryj Polskę"

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł.

W serii „Odkryj Polskę” ukazały się dotychczas:

    24 listopada 2022 r.: Klasztor pobenedyktyński na Świętym Krzyżu
    23 maja 2022 r.: Zamek w Mosznej
    18 listopada 2021 r.: Zamek Książ w Wałbrzychu
    21 maja 2021 r.: Brama Żuraw w Gdańsku
    18 listopada 2020 r.: Pałac Branickich w Białymstoku
    22 maja 2020 r.: Kościół Mariacki
    7 listopada 2019 r.: Kopiec Wyzwolenia
    22 maja 2019 r.: Zabytki Fromborka
    15 listopada 2017 r.: Centralny Okręg Przemysłowy
    22 maja 2017 r.: Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim
    3 listopada 2016 r.: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
    23 maja 2016 r.: Księży Młyn w Łodzi
    6 listopada 2015 r.: Ratusz w Poznaniu
    22 maja 2015 r.: Kanał Bydgoski
    7 listopada 2014 r.: Zamek Królewski w Warszawie
    22 maja 2014 r.: 25 lat wolności

Polskie monety kolekcjonerskie NBP

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauka i tradycją. Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra, i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła, lub poprzez zastosowanie technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych metodą tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego. Monety kolekcjonerskie są pakowane w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego jest dołączany certyfikat.

1 grudnia 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety kolekcjonerskie o nominale 50 zł i 500 zł z serii „Skarby Stanisława Augusta” – „August II Mocny”.

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości