Zamachowiec, który zabił 200 osób wyszedł na wolność. Australijczycy przerażeni

Umar Patek podczas procesu w 2012 roku. Fot. PAP/EPA/MAST IRHAM
Umar Patek podczas procesu w 2012 roku. Fot. PAP/EPA/MAST IRHAM
Indonezja zwolniła warunkowo Umara Pateka, skazanego za rolę w zamachach bombowych, które rozerwały dwa kluby nocne na Bali, zabijając 202 osoby, w tym 88 Australijczyków. Władze indonezyjskie twierdzą, że nie stanowi już zagrożenia i kwalifikuje się do redukcji wyroku za dobre sprawowanie.

Rząd Indonezji uwolnił zamachowca z Bali

Po zwolnieniu w środę, Patek jest zobowiązany do przystąpienia do "programu mentorskiego" do kwietnia 2030 roku, zgodnie z oświadczeniem ministerstwa prawa, które ogłosiło jego zwolnienie. Jeśli w tym czasie zostaną wykryte jakiekolwiek naruszenia, jego zwolnienie warunkowe zostanie cofnięte, dodało ministerstwo.

Patek otrzymał redukcję wyroku w ramach umorzeń regularnie udzielanych więźniom z okazji dnia niepodległości Indonezji 17 sierpnia.

W sierpniu rząd Indonezji powiedział, że Patek kwalifikuje się do zwolnienia warunkowego po zmniejszeniu wyroku, co wywołało krytykę ze strony rodzin ofiar. Jego planowane zwolnienie zostało opóźnione po reakcjach z Australii. Premier Australii Anthony Albanese skrytykował wtedy tę decyzję, mówiąc, że planuje poruszyć tę kwestię z Indonezją.

Prokuratorzy zabiegali o dożywocie dla 52-latka, ponieważ podczas procesu okazał skruchę, a sędzia skazał go na 20 lat. Patek został również skazany za inne zarzuty związane z serią zamachów bombowych w Dżakarcie w 2000 roku, które wymierzone były w wigilijne nabożeństwa kościelne i zabiły 19 osób.Władze uważają, że Patek "wykazał zmiany" po przejściu programu deradykalizacji, rzecznik ministerstwa prawa i praw człowieka Rika Aprianti powiedziała AFP. - Co najważniejsze, przyrzekł wierność unitarnemu państwu Republiki Indonezji - powiedziała.

Australijczycy wściekli na decyzję Indonezji

W czwartek Peter Hughes, jeden z 200 osób rannych w zamachach i który przemawiał na procesie Pateka, powiedział, że skazany zamachowiec zasłużył na odbycie "najsurowszego wyroku". - Dla niego wypuszczenie na wolność to śmiech - powiedział australijskiemu narodowemu nadawcy ABC.

Wicepremier Australii Richard Marles powiedział, że będzie to "trudny dzień" dla Australijczyków, którzy stracili bliskich i krewnych w atakach. - Myślę, że to będzie bardzo trudny dzień dla wszystkich Australijczyków, aby usłyszeć o uwolnieniu Umara Pateka -  Marles powiedział radiu ABC. - Szczególnie myślę teraz o rodzinach tych, którzy zostali zabici i ranni w zamachach na Bali.

Marles dodał, że australijski rząd będzie nadal angażował indonezyjskie władze w sprawie zapewnienia, że Patek był pod stałym nadzorem.

Jan Laczynski, Australijczyk, który stracił pięciu przyjaciół w zamachach bombowych, powiedział BBC, że jest zszokowany i wściekły. - Ten facet znowu dostaje swoje życie. Dla wielu z nas już nigdy nie odzyskamy życia. To jest przerażające. To straszne. To jest złe - mówił.

Opisał to jako "kolejny kopniak w trzewia" po zeszłorocznym uwolnieniu Abu Bakar Ba'asyira - domniemanego mistrza zamachów - który odsiadywał wyrok niezwiązany z zamachami.

Kim jest Umar Patek

Umar Patek, członek powiązanej z Al-Kaidą Jemaah Islamiyah, został uwięziony na 20 lat w 2012 roku po tym, jak został uznany za winnego mieszania bomb użytych w ataku na dwa popularne kluby nocne w kurorcie Kuta. Zamachowiec został schwytany w Pakistanie w 2011 roku po prawie 10 latach ukrywania się.

Patek przez wiele lat wymykał się śledczym badającym zamachy z 2002 roku, aż do momentu jego schwytania w styczniu 2011 roku w Abbottabadzie w Pakistanie, tej samej miejscowości, w której US Navy SEALs zastrzelili i zabili bin Ladena kilka miesięcy później.
 Patek został następnie ekstradowany do Indonezji, gdzie w 2012 roku został skazany. Trzech spośród twórców zamachów bombowych na Bali - Imam Samudra, Amrozi bin Nurhasyim i Ali Ghufron - zostało straconych w 2008 roku. Patek był ostatnim z oskarżonych, który stanął przed sądem w Indonezji.

ja

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka