Chiny wtargnęły w tzw. linię środkową Cieśniny Tajwańskiej. (fot. Twitter)
Chiny wtargnęły w tzw. linię środkową Cieśniny Tajwańskiej. (fot. Twitter)

Niebezpieczne ćwiczenia wokół Tajwanu. Chiny prężą muskuły

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
W niedzielę 47 chińskich samolotów przekroczyło tzw. linię środkową Cieśniny Tajwańskiej. To największe wtargnięcie w strefę obrony powietrznej Tajwanu w ostatnich miesiącach.

Chiny wysłały samoloty nieopodal Tajwanu

Jak podało tajwańskie ministerstwo obrony, we wtargnięciu wzięły udział 42 myśliwce J-10, J-11, J-16 i Su-30, dwa morskie samoloty patrolowe Y-8, samolot wczesnego ostrzegania KJ-500, a także CH-4 i dron wojskowy WZ-7.

Dodano, że w sumie 71 chińskich samolotów zostało zauważonych wokół wyspy, a tajwańskie wojsko zareagowało, wysyłając bojowe samoloty patrolowe, okręty marynarki wojennej i lądowe systemy rakietowe.

Loty, będące częścią tzw. ćwiczeń uderzeniowych, według chińskich wojskowych, są następstwem piątkowych ćwiczeń morskich chińskiej grupy lotniskowców na zachodnim Pacyfiku w pobliżu Japonii.

Rządząca w Chinach Partia Komunistyczna postrzega Tajwan jako część swojego terytorium, mimo że nigdy go nie kontrolowała. Od dawna przysięgała "zjednoczyć" wyspę z kontynentem chińskim, w razie potrzeby przy użyciu siły.

Napięcia wokół Tajwanu

W tym roku napięcie wokół Tajwanu wyraźnie wzrosło. Wizyta na wyspie spikerki amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w sierpniu wywołała wściekłość partii komunistycznej i natychmiastowe rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych.

Od tego czasu Pekin zwiększył agresywną taktykę nacisku militarnego na wyspę, wysyłając myśliwce przez linię środkową Cieśniny Tajwańskiej do strefy identyfikacji obrony powietrznej wyspy, zwanej powszechnie ADIZ.

Przez dziesięciolecia linia środkowa służyła jako nieformalna linia demarkacyjna między oboma krajami, a wtargnięcia wojskowe przez nią zdarzały się rzadko.

Najnowsze działania pojawiły się po tym, jak chińskie Dowództwo Teatru Wschodniego działań Armii Ludowo-Wyzwoleńczej powiedziało w niedzielę, że przeprowadziło wspólne patrole gotowości bojowej i "ćwiczenia uderzeniowe" wokół Tajwanu, w odpowiedzi na "prowokacje" między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, bez podawania konkretnych szczegółów.

— Wojska podejmą wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie bronić suwerenności narodowej i integralności terytorialnej — przekazało Dowództwo Teatru Wschodniego.


Joe Biden z nową ustawą o obronie

W piątek prezydent USA Joe Biden podpisał nową ustawę o obronie, która obejmowała ustanowienie programu modernizacji obrony Tajwanu w celu odstraszenia chińskiej agresji.

Tajwańskie ministerstwo obrony odpowiedziało w niedzielę wieczorem w oświadczeniu, że ma pewność, iż będzie bronić swej suwerenności.

— Działania Komunistycznej Partii Chin podkreśliły jej mentalność używania siły do rozwiązywania różnic, co podważa regionalny pokój i stabilność — oświadczono.

— Współpraca między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi pomoże zabezpieczyć wolny, otwarty i stabilny region Indo-Pacyfiku. Wojsko będzie nadal wzmacniać gotowość wojskową w oparciu o zagrożenia wroga i potrzeby samoobrony — dodano.

Rozmowy Bidena i Xi Jinpinga

W listopadzie Biden po raz pierwszy podczas swojej prezydentury spotkał się osobiście z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem na szczycie G20 w Indonezji. Po spotkaniu Biden określił trzygodzinne spotkanie jako "otwarte i szczere" i poddał pod wątpliwość rychłą inwazję na Tajwan.

Oczekuje się, że formalne rozmowy dwustronne na temat współpracy w dziedzinie klimatu zostaną wznowione jako część szerszego zestawu porozumień między Bidenem a Xi - przy czym Chiny wcześniej wstrzymały rozmowy w ramach odwetu za wizytę Pelosi na Tajwanie.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka