Uroczystości pogrzebowa Benedykta XVI. Źródło: EPA/MASSIMO PERCOSSI
Uroczystości pogrzebowa Benedykta XVI. Źródło: EPA/MASSIMO PERCOSSI

Pogrzeb Benedykta XVI. To zostawiono w trumnie zmarłego papieża

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W czwartek rozpoczęły uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. Liturgia będzie podobna do tej, jak w przypadku pogrzebu papieża, ale zmodyfikowana ze względu na odmienność sytuacji i status emerytowanego papieża. Mszy rozpoczynającej się o g. 9.30 w Watykanie przewodniczyć będzie Franciszek. Do trumny zmarłego włożono ważny dokument.

Pogrzeb podobny do tego co miał Jan Paweł II

Uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI będą w dużej części podobne do pogrzebu Jana Pawła II 8 kwietnia 2005 roku. To, co z całą pewnością będzie je różnić, to liczba uczestników; wtedy było ponad 2 miliony osób, teraz oczekuje się do 100 tysięcy wiernych.

W liturgii przewidziano nieznaczne zmiany, wynikające ze statusu Benedykta XVI - pierwszego w dziejach emerytowanego papieża. Z tego też powodu będzie to wydarzenie historyczne na skalę globalną.

Mszy przewodniczyć będzie papież Franciszek, a w koncelebrze będzie około 120 kardynałów na czele z dziekanem Kolegium Kardynalskiego kardynałem Giovannim Battistą Re, który odprawi mszę. To rezultat kłopotów Franciszka z poruszaniem się. Papież będzie siedział przez większość czasu, tak jak podczas wielu uroczystości w ostatnim czasie w Watykanie, gdy w ten sposób im przewodniczył.

W koncelebrze bierze udział 400 biskupów i 3700 kapłanów. Franciszek wypowie przed Liturgią Słowa następującą formułę: "O Boże, który w zamyśle Twojej Opatrzności powołałeś swojego sługę Benedykta, aby przewodził Kościołowi, spraw, aby w niebie miał udział w wiecznej chwale Twojego Syna, któremu służył na ziemi jako wikariusz".

Niewielkie zmiany w liturgii 

Pierwsza modlitwa wiernych zabrzmi po niemiecku: "Za papieża seniora Benedykta, który zasnął w Panu: niech wieczny Pasterz przyjmie go do swego królestwa światła i pokoju". Następnie odmówione zostaną modlitwy po francusku, arabsku, portugalsku i włosku.

Papież Franciszek w imieniu całego Kościoła i wiernych będzie modlić się do Boga: "aby sługa Twój Benedykt, wierny dyspozytor boskich tajemnic na ziemi, wysławiał Twoje miłosierdzie w wiecznej chwale świętych".

Zmiany wprowadzone do liturgii będą, jak zaznaczono, niewielkie w porównaniu z tą przewidzianą dla urzędującego papieża. Nie będzie końcowych modlitw diecezji rzymskiej i Kościołów wschodnich. Oprawę muzyczną mszy zapewni między innymi chór Kaplicy Sykstyńskiej.

Po mszy św. Franciszek odprawi końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do bazyliki Świętego Piotra, a potem złożona w grobie w Grotach Watykańskich. Ta część ceremonii będzie miała charakter prywatny, bez dostępu dla mediów. 

Benedykt XVI walczył z pedofilią w Kościele 

W rogito, czyli dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI w chwili jej zamknięcia w środę wieczorem i opisującym jego papieską posługę, przypomniano walkę zmarłego z pedofilią w Kościele - podała agencja Ansa.

"Walczył stanowczo z przestępstwami popełnionymi przez przedstawicieli duchowieństwa przeciwko małoletnim i słabym nawołując stale Kościół do nawrócenia, do modlitwy, do pokuty i oczyszczenia" - to fragment z rogito, zamkniętego w metalowej tubie i włożonego do trumny emerytowanego papieża. Tekst napisano po łacinie.

Podkreślono w nim także jego autorytet jako teologa, który pozostawił "bogate dziedzictwo studiów i poszukiwania fundamentalnych prawd wiary". W dokumencie zaznaczono datę śmierci Josepha Ratzingera - 31 grudnia 2022 roku o godzinie 9.34.

"Benedykt XVI był 265. papieżem. Pamięć o nim pozostaje w sercu Kościoła i całej ludzkości" - głosi rogito. Po tym wstępie przedstawiono krótko jego biografię.

Duda i Morawiecki na pogrzebie Benedykta XVI

Trumna z ciałem emerytowanego papieża Benedykta XVI została w czwartek rano wyniesiona z watykańskiej bazyliki Świętego Piotra na plac, gdzie o godzinie 9.30 rozpocznie się msza pogrzebowa pod przewodnictwem Franciszka. Na placu zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób.

W uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI wezmą udział również prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 

Benedykt XVI był 265. papieżem i siódmym suwerenem Państwa Watykańskiego. Na stolicy papieskiej zasiadał - jako pierwszy papież z Niemiec od blisko 500 lat - od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku, gdy w wieku 85 lat ustąpił i jako pierwszy przyjął tytuł "papa emeritus". Poprzednio głowa Kościoła zrezygnowała z tej funkcji w 1415 roku - był to Grzegorz XII. 

Zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich, gdzie mieszkał po ustąpieniu z urzędu.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo