Papież Franciszek. Fot. Flickr
Papież Franciszek. Fot. Flickr

Franciszek znów zaskakuje. Dostojnicy kościelni tracą kolejny przywilej

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Kardynałowie i urzędnicy watykańscy stracą przywileje mieszkaniowe - zdecydował papież. Rozporządzenie wejdzie w życie, a to oznacza koniec z dostępem do nieruchomości po atrakcyjnych cenach dla dostojników kościelnych.

Przełomowa decyzja Franciszka 

Franciszek nakazał uchylenie wszystkich rozporządzeń, które umożliwiają bezpłatne lub przyznawane na korzystnych zasadach korzystanie z nieruchomości należących do Stolicy Apostolskiej - ujawnia portal Vatican News. Chodzi o mieszkania w watykańskich kamienicach, w których dotąd kardynałowie i zwierzchnicy urzędów oraz wysokiej rangi pracownicy Kurii Rzymskiej mieszkali bezpłatnie lub płacili za nie niski czynsz, znacznie poniżej ceny rynkowej wynajmu.

W opublikowanym rozporządzeniu wyjaśniono, że decyzja ta została podjęta w obliczu "rosnących zobowiązań", jakich wymaga posługa wobec Kościoła powszechnego i ubogich w "szczególnie poważnej obecnie" sytuacji finansowej. 

Mieszkania były gratką 

Stolica Apostolska dysponuje dużą liczbą mieszkań zarówno na terenie Watykanu, jak i Rzymu. Niektóre z tych apartamentów mają po kilkaset metrów kwadratowych. Mieszkają w nich kardynałowie, szefowie i sekretarze dykasterii. 

Na mocy nowych przepisów urzędy, do których należą te nieruchomości mają wprowadzić takie same ceny za wynajem, jakie płacą najemcy, którzy nie sprawują żadnych stanowisk w Stolicy Apostolskiej i Watykanie. Wcześniej podpisane kontrakty będą obowiązywały do chwili wygaśnięcia ich terminu. Każdy przypadek zwolnienia z nowych zasad będzie musiał zaaprobować papież. 

Franciszek zniósł inny przywilej

To nie pierwsza tego typu decyzja Franciszka. Wiosną 2021 roku zdecydował o zniesieniu "przywileju forum" dla biskupów - oznaczał on, że mogli być sądzeni tylko i wyłącznie przed sąd duchowny, tzw. Sąd Kasacyjny. W wyniku wydanego motu proprio przez papieża z Watykanu - ostatniego miejsca na świecie, gdzie od starożytności funkcjonował przywilej - zniknęło to prawo. Od tamtej pory watykańskich duchownych sądzi świecki trybunał. 


GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo