Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział "nową, rewolucyjną formę rządu". (fot. PAP)
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział "nową, rewolucyjną formę rządu". (fot. PAP)

Morawiecki z komunikatem na 1 kwietnia. "ChatGPT zastąpi rząd"

Redakcja Redakcja Rząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Premier Mateusz Morawiecki dodał primaaprilisowy wpis na Facebooku, w którym poinformował o "nowej, rewolucyjnej zmianie w naszym systemie politycznym".

Morawiecki zapowiada nową formę rządu

— Drodzy Rodacy! Właśnie dzisiaj mamy niezwykle ważną informację do przekazania — pisze premier.

— W związku z ciągłym rozwojem technologii, polski rząd podjął decyzję o wprowadzeniu rewolucyjnej zmiany w naszym systemie politycznym — informuje Morawiecki.

Dalej szef rządu zapowiedział wprowadzenie "nowej formy rządu" - "e-rząd". — Od dzisiaj wprowadzamy nową formę rządu, znaną jako "E-Rząd". To pierwszy w historii system, w którym wszystkie decyzje podejmuje sztuczna inteligencja. E-Rząd będzie analizować dane i podejmować decyzje, co przyspieszy i usprawni naszą pracę na rzecz Polski — wyjaśnia premier.


Początek rewolucji

Jak wskazuje Morawiecki, jest to "początek rewolucji, którą wprowadzimy w naszym kraju".

— Będziemy kontynuować rozwój technologiczny, by zapewnić jak najlepszą przyszłość dla naszych obywateli! — pisze premier na Facebooku. — Pozdrawiamy, Premier Mateusz Morawiecki i cały polski rząd — podsumowuje.

Primaaprilisowy żart

Nieco niżej jednak szef rządu wyjaśnia, że wpis ten jest primaaprilisowym żartem.

— Powyższy post to oczywiście primaaprilisowy żart, jaki - i tu nie żartuję - stworzyła w całości sztuczna inteligencja, która jest ostatnio na ustach całego świata - CHAT GPT. Grafiki do niego również stworzył AI - Midjourney — wyjaśnia premier.

— O szansach i zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją mówiłem już wiele razy w moim podcaście i na spotkaniach z przedsiębiorcami. Polska musi iść w tym kierunku i będziemy nadal wspierać rozwój branży nowych technologii — podkreśla szef rządu.

Morawiecki uspokaja, że rząd nadal będzie "działał zgodnie z demokratycznymi zasadami, a decyzje będą podejmowane przez ludzi, a nie przez maszyny". 

— Nie dajcie się dziś wkręcić! — kończy premier.

Chat GPT – rewolucja w świecie AI

ChatGPT to aplikacja stworzona przez firmę OpenAI, wspierana przez Microsoft. Potrafi ona m. in. odpowiadać na niemal każde pytanie zadane przez użytkownika. Może również wykonywać bardziej skomplikowane zadania, jak np. stworzyć tabelę, rozwiązać skomplikowane obliczenia, czy podpowiedzieć linijkę kodu potrzebnego do stworzenia strony internetowej lub aplikacji.

W połowie marca zaprezentowana została jego nowa wersja. Jak wyjaśniają twórcy, posiada ona "bardziej zaawansowane umiejętności rozumowania". Aplikacja ma udzielać "bardziej poprawnych i kreatywnych" odpowiedzi na pytania użytkownika. Nowa wersja ChatGPT może m.in. wykonać działania takie jak znalezienie wolnego terminu na spotkanie, bazując na kilku różnych harmonogramach. Potrafi np. reagować na obrazy, co nie było możliwe wcześniej, dzięki czemu możemy poprosić aplikację o opisanie załączonego pliku czy dokładną analizę, co na nim się znajduje.

Włochy blokują Chat GPT

W piątek włoski organ ochrony danych stwierdził, że istnieją obawy dotyczące prywatności związane z projektem, który został stworzony przez amerykański start-up OpenAI i jest wspierany przez Microsoft. Włoski regulator powiedział, że nie tylko zablokuje chatbota OpenAI, ale także zbada, czy był on zgodny z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. W aplikacji miało dojść do naruszenia danych obejmujących rozmowy użytkowników i informacje o płatnościach.

RB

(na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki / źródło: PAP)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka