Środki z KPO dla Polski. TVN24 musi zamieścić sprostowanie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski / TVN / Canva
Środki z KPO dla Polski. TVN24 musi zamieścić sprostowanie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski / TVN / Canva

Resort sprawiedliwości kontra tvn24.pl. Sąd orzekł kto miał rację

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał redaktora naczelnego portalu tvn24.pl do zamieszczenia sprostowania dotyczącego materiału na temat blokowania środków z KPO dla Polski – przekazało w piątek w oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości.

Środki z KPO dla Polski. TVN24 musi zamieścić sprostowanie

Sprawa dotyczy materiału prasowego autorstwa Pawła Płuski, zatytułowanego „Twarzą w twarz”. Materiał został wyemitowany na portalu TVN24.pl 18 lutego 2022 roku - podaje MS.

„W publikacji podano nieprawdziwą informację, że pieniądze na realizację Krajowego Planu Odbudowy są zamrożone z powodu reformy wymiaru sprawiedliwości prowadzonej przez ministra Zbigniewa Ziobro” - podało ministerstwo sprawiedliwości.

Wyrok sądu nakazuje zamieszczenie na początku materiału sprostowania o treści:

„W materiale prasowym o charakterze audiowizualnym, autorstwa Pawła Płuski, pt. »Twarzą w twarz«, wyemitowanym na portalu www.tvn24.pl w dniu 18 lutego 2022 roku, podano nieprawdziwą wiadomość, iż punktem spornym, który powoduje, że pieniądze na realizację Krajowego Planu Odbudowy są zamrożone, jest reforma wymiaru sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. W rzeczywistości reforma ta została zawetowana przez Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i nigdy nie weszła w życie, a zatem nie jest powodem zamrożenia pieniędzy na realizację Krajowego Planu Odbudowy”.


Sprostowanie TVN24 - co nakazał sąd

Sprostowanie ma zostać wyemitowane przez portal TVN24.pl w ciągu trzech dni roboczych, licząc od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Ma też ukazywać się za każdym razem, gdy odtwarzany jest materiał. Dodatkowo redaktor portalu ma wpłacić zwrot kosztów procesu – informuje na rządowej stronie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zmniejszona kara TSUE dla Polski

Z miliona euro do pół miliona euro zmniejszona została kara TSUE dla Polski. Sprawa dotyczy zmian w sądownictwie. Unia Europejska ukarała Warszawę za kwestię dyscyplinowania sędziów i zmianę przepisów o ustroju sądów powszechnych.

Najnowsza decyzja TSUE odnosi się do wniosku polskiego rządu z marca 2023 roku o uchylenie lub zmianę orzeczenia o nałożeniu kary pieniężnej za niewykonanie wyroku, bowiem Izba Dyscyplinarna już nie istnieje. 

Kwota została zmniejszona o połowę, ale ostateczny werdykt w tej sprawie zapadnie na posiedzeniu TSUE 5 czerwca.


Źródło zdjęcia: Środki z KPO dla Polski. TVN24 musi zamieścić sprostowanie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski / TVN / Canva

KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura