Studio Hot Yoga Chelsea / źródło: Instagram
Studio Hot Yoga Chelsea / źródło: Instagram

Transpłciowa kobieta wyrzucona z damskiej szatni. Sprawa trafi do sądu

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Transpłciowa kobieta pozwała studio jogi na Manhattanie, żądając 5 milionów dolarów odszkodowania, ponieważ została zmuszona do korzystania z męskiej szatni.

Transpłciowa kobieta pozywa studio jogi w Nowym Jorku

Jest to trzeci pozew o dyskryminację ze względu na tożsamość płciową, jaki Ali Miles, która również nazywa się Dylan Miles, złożyła w ciągu ostatnich 13 miesięcy. Portal "New York Post" podaje, że może to być częścią nadchodzącej fali pozwów dotyczących praw osób transpłciowych wymierzonych w małe firmy.

Jak wynika z dokumentów sądowych, Miles twierdzi, że jest w trakcie "procesu przemiany w kobietę", nosząc damskie ubrania i przechodząc terapię hormonalną.

Jak wynika z pozwu, pochodzący z Arizony mężczyzna 4 maja udał się do nowojorskiego studia Hot Yoga Chelsea. Na miejscu kierownictwo zakazało Milesowi korzystania z damskiej szatni i łazienek, jednak mimo to mężczyzna i tak to zrobił, co wywołało oburzenie innych klientek.

— Kobiety skarżyły się i krzyczały na Milesa z powodu jego obecności i korzystania z jednopłciowej szatni i łazienki oznaczonej jako damska. Zażądały, aby Miles ją opuścił  — wynika z dokumentów sądowych.


Niepokojące zachowanie

Jeden z rzekomych świadków twierdził, że zachowanie Milesa w szatni tego dnia było niepokojące.

— Mamy inne osoby transpłciowe (w studio Hot Yoga Chelsea – red.), mamy kilka transpłciowych kobiet i kilku transpłciowych mężczyzn i nigdy nie było problemu. Chodzi o tę konkretną osobę — powiedział świadek portalowi "New York Post".

— Ta osoba, która twierdzi, że jest transpłciową kobietą, weszła do damskiej szatni, po pierwsze, w męskich szortach, które sięgały mu do kolan. Chociaż może to być jakiś dodatek hormonalny, ponieważ jego biust jest większy niż mój, nie nosił żadnego kobiecego topu, który zakrywałby jego biust — relacjonował. Dodał, że Miles w szatni "rozebrał się i wszystko mu zwisało".

— Jest w 150 procentach mężczyzną — podsumował.

— To nie było nawet tak, że po prostu tam stał — dodał świadek. — Przykucnął na podłodze przed kabinami prysznicowymi. Było to bardzo niewygodne dla jednej z kobiet, która była tam całkowicie naga — opisał.

Wcześniejsze sprawy Milesa

Pozew wobec studia Hot Yoga Chelsea nie jest pierwszym wytoczonym przez tę osobę. 

— Prawnik Peter Sverd reprezentował również Milesa w sprawie przeciwko Planet Fitness na Bronksie, gdzie Miles został/a wyprowadzony/a z damskiej szatni, a także w innej sprawie przeciwko schronisku dla bezdomnych w Bronksie, gdzie rzekomo została zaatakowana przez ochroniarza — podaje "New York Post".

"Neutralne łazienki" i setki procesów sądowych

Nowojorski portal przypomina o wprowadzonym w 2016 roku w tym mieście prawie, na mocy którego miejsca publiczne mają obowiązek zapewnienia gościom lub klientom możliwość skorzystania z łazienki zgodnej z ich tożsamością płciową. W następstwie wiele firm utworzyło w swoich placówkach tzw. "neutralne łazienki".

— Przełomowa ustawa federalna jest impulsem do setek procesów sądowych, składanych przez osoby naciskające na małe firmy, aby płaciły ugody pieniężne — czytamy w "New York Post".

— To zdecydowanie trend, którego można się spodziewać — stwierdził prawnik Ron Coleman. 

RB

(na zdjęciu: studio Hot Yoga Chelsea / źródło: Instagram)

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo