Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Czysty prąd dla 1,5 miliona domów za 3 lata

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Grupa ORLEN we współpracy z Northland Power rozpoczęły budowę stacji elektroenergetycznej, która umożliwi odebranie energii wytwarzanej na morzu przez farmę wiatrową Baltic Power. Inwestycja powstaje w gminie Choczewo. Jest to pierwsza taka instalacja w Polsce - po zakończeniu budowy farma będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Farma wiatrowa to część strategii Orlenu

Wyzwaniem dla projektantów infrastruktury było zminimalizowanie jej wpływu na środowisko. Liczący 7 kilometrów odcinek lądowy kabla przesyłowego będzie poprowadzony pod ziemią – również na odcinku przebiegającym po plaży. Kabel znajdzie się na głębokości około 10 metrów, dzięki czemu będzie niewidoczny i nie będzie wpływał na możliwość korzystania z plaży. Przebieg lądowej trasy kablowej zaprojektowano tak, aby inwestycja w minimalnym stopniu ingerowała w środowisko naturalne i omijała cenne przyrodniczo obszary. Zgodnie z harmonogramem farma wiatrowa Baltic Power rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

– Jako pierwsza firma w Polsce rozpoczynamy budowę infrastruktury umożliwiającej dostarczenie do sieci energii elektrycznej produkowanej na morzu. Rozpoczęliśmy też prace na terenie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Nie zwalniamy tempa, bo inwestycje w nowoczesną, zeroemisyjną energetykę są filarem naszej strategii. Morskie farmy wiatrowe, obok małych reaktorów jądrowych, będą kluczem do transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji inwestycji na Bałtyku, która już w 2026 roku będzie zapewniała czystą, dostępną energię milionom Polaków – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Inwestycja w zieloną energię

Budowana w gminie Choczewo stacja elektroenergetyczna, stanowiąca lądową część farmy wiatrowej Baltic Power, będzie pełnić funkcję węzła dla linii kablowych przesyłających energię elektryczną z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych. Zgodnie z harmonogramem pierwsze prace instalacyjne na morzu rozpoczną się przyszłym roku.

– Baltic Power to przykład inwestycji, która kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska, zrównoważony rozwój i szacunek dla lokalnych społeczności, czyli aspekty, które są tak ważne zarówno dla Northland Power, jak i naszego partnera. Tym bardziej cieszymy się, że projekt Baltic Power osiąga kolejny tak ważny kamień milowy. Nasza farma, której budowa rozpocznie się w 2024 roku zgodnie z planem, zapewni w nadchodzących latach pierwsze dostawy zielonej energii dla Polski – podsumowuje Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power.

W 2022 r. Grupa ORLEN podjęła strategiczną decyzję o budowie pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana jest w porcie Świnoujście i po zakończeniu budowy na przełomie 2024/2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15MW i większych.

Morską farmę wiatrową Baltic Power będzie tworzyło 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 200 metrów pracujących na obszarze ok. 130 km2. Farma zostanie zlokalizowana około 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa oraz Łeby, gdzie powstanie port serwisowy farmy. 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka