CC0
CC0

Kamień milowy dla cen gazu w Europie. Kolejny znaczący spadek

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Ceny gazu w Europie spadły poniżej 30 euro za MWh po raz pierwszy od prawie dwóch lat. Na holenderskiej giełdzie TTF, która jest punktem odniesienia dla całej Europy, spadły w poniedziałek poniżej 29 euro za megawatogodzinę. Skąd takie obniżki cen gazu? Eksperci wskazują na dwie główne przyczyny. Dziś Cieplejsza pogoda i udane pozyskiwanie przez Europę alternatyw dla rosyjskich paliw kopalnych w dużej mierze zmniejszają presję na ceny energii na całym kontynencie.

Ceny gazu systematycznie spadają

Cieplejsza pogoda i udane pozyskiwanie przez Europę alternatyw dla rosyjskich paliw kopalnych w dużej mierze zmniejszają presję na ceny energii na całym starym kontynencie. Według agencji Bloomberg stałe dostawy błękitnego paliwa powodują, że europejskie magazyny gazu są już zapełnione w 66 procentach - jak na tę porę roku to poziom znacznie powyżej średniej, co oznacza, że widmo  kryzysu energetycznego odchodzi w siną dal.


Od stycznia br. cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF systematycznie spada. W poniedziałek po godz. 17.00 gaz ziemny  w kontraktach na czerwiec staniał o ponad 1,24 proc., do 29,8 euro za MWh, a w kontraktach na lipiec o 0,85 proc., do 30,32 euro za MWh. Dla porównania w dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh. Wtedy obawy o zdolność Europy do pozyskania alternatyw dla rosyjskiej energii przed nadejściem zimy spowodowały gwałtowny wzrost cen w całej UE.

"Spadek oznacza kolejny kamień milowy dla europejskich cen gazu po tym, jak ceny spadły poniżej 40 euro za MWh w marcu tego roku. To mniej niż przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r". - podaje "Brussels Times".


Na razie spadek, ale będzie wzrost

Wyceny kontraktów na kolejne miesiące zmieniają się niemal z dnia na dzień. - Ceny mogą pójść jeszcze w dół, a jeśli dojdą do poziomu około 25 euro, popyt na gaz może wzrosnąć - ocenia Samantha Dart z Goldman Sachs, cytowana przez Bloomberga. Wtedy ceny mogą przestać spadać.

Kontrakty na miesiące jesienne i zimowe staniały o 2-3 proc. Notowania na wrzesień są na poziomie powyżej 30 euro za MWh, na kolejne miesiące rosną stopniowo aż do poziomu niecałych 50 euro za MWh za gaz z dostawą w lutym 2024 r.

Pod koniec lata niewykluczone są podwyżki. Zwłaszcza, jeśli będą niskie temperatury na początku nowego sezonu grzewczego. Na jesieni może również nastąpić wzrost popytu na gaz ze strony przemysłu i wzrost importu do krajów azjatyckich - przewidują eksperci.

ja

Na zdjęciu: Palniki gazowe w kuchni. Ceny gazu od stycznia systematycznie spadają. Fot. CC0

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka