W czwartek za pogodę nad Polską odpowiada niż Patrycja. Fot. Pixabay/IMGW-PIB METEO POLSKA/Canva
W czwartek za pogodę nad Polską odpowiada niż Patrycja. Fot. Pixabay/IMGW-PIB METEO POLSKA/Canva

Uważajcie na pogodę. Poważne ostrzeżenia przed burzami i gradem

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
W czwartek za pogodę nad Polską odpowiada niż Patrycja. Patrycja to nie tylko chmury i deszcze. Niż przyniósł ze sobą niebezpieczne dla życia, zdrowia i mienia burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pogodowe dotyczące burz z gradem dla trzech województw. Na tym jednak nie koniec ostrzeżeń synoptyków. W tekście podajemy, gdzie w czwartek będą panowały najtrudniejsze pogodowo warunki.

Czwartek - warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne

Koniec lipca i sierpnia przyniósł spore opady deszczów, burze i nieco niższe temperatury. Na czwartek (3 sierpnia) eksperci z IMGW prognozują burze, które najbardziej prawdopodobne będą na północy. Także na zachodzie Polski może też przelotnie padać.

Pogodę w ciągu dnia będzie kształtować zmienny układ frontów atmosferycznych i silny wiatr. Dlatego warunki biometeorologiczne będą przeważnie niekorzystne.

Silniejsze deszcze mogą padać na wschodzie oraz na południowym wschodzie kraju. Mieszkańcy i turyści w tych rejonach nie mają co liczyć na pogodny czas – będzie tam panowało silniejsze zachmurzenie. 

Na pozostałych terenach Polski powinno być słonecznie i sucho.


Gdzie najcieplej, gdzie najchłodniej

Mimo deszczów i burz czwartek będzie ciepły. Najchłodniej będzie nad morzem oraz na terenach podgórskich, gdzie można się spodziewać 19-20 stopni Celsjusza. Na wschodzie i w centrum termometry pokażą od 23 do 25 st. C.

Najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju, gdzie może być do 26 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, najsilniejszy na wybrzeżu (w porywach do 70 km/h). Najmocniej będzie wiało w Sudetach - prędkość wiatru może sięgnąć tam nawet 100 km/h.


Początek sierpnia. Burze i grad nad Polską

Synoptycy ostrzegą dziś przed poważniejszymi zagrożeniami. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia dotyczące burz z gradem dla trzech województw: północnej części zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.


W trakcie burz możliwe będą opady deszczu sięgające 25 mm. Lokalnie może też spaść drobny grad. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 km/h.

Silny wiatr na Śląsku

Wystosowano również ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru dla województwa śląskiego. Najsilniej może wiać w powiatach: lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim. W porywach może tam wiać z prędkością do 75 km/h.

Silne podmuchy wiatru mogą też pojawić się w południowej części województwa śląskiego. Tam wiatr ma wiać ze średnią prędkością do 45 km/h, jednak w porywach może osiągać prędkość do 75 km/h.

KW

Źródło zdjęcia: W czwartek za pogodę nad Polską odpowiada niż Patrycja. Fot. Pixabay/IMGW-PIB METEO POLSKA/Canva

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości