Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Konferencja programowa PiS. Kaczyński: Jeszcze nie wygraliśmy

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 206
W sobotę w Końskich (Świętokrzyskie) rozpoczęła się konferencja programowa Prawa i Sprawiedliwości z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; podczas spotkania lider PiS przedstawił konkrety programowe partii. Jarosław Kaczyński został przywitany brawami i okrzykami: „dziękujemy”. Lider PiS studził emocje: „Proszę państwa, jeszcze żeśmy nie wygrali”. Kaczyński zapowiedział: "wprowadzimy emerytury stażowe - 38 lat dla kobiet; 43 dla mężczyzn".

Konferencja programowa PiS w Końskich

Konwencja rozpoczęła się po godz. 12.00. W Końskich zwolennicy PiS-u odśpiewali hymn na początku konferencji programowej. Przedstawiono wyborczy klip poświęcony rodzinie - "Bezpieczne przyszłość Polaków". Była mowa o rządach Donalda Tuska, podczas których "młodzi ludzie z OSP wyjeżdżali z kraju".

Prezes PiS o swoim adwersarzu z PO powiedział: Nie interesuje go nic poza karierą osobistą.

Osiem konkretów PiS

800 plus znacie, bezpłatne autostrady znacie, bezpłatne leki, piękny pomysł „Przyjazne osiedle”, „Dobry posiłek” w szpitalu, „Lokalna półka”, bon dla młodzieży dla szkolnej do zwiedzania Polski - mówił prezes PiS. 

Ósma propozycja to stażowe emerytury: 38 lat dla kobiet, 43 lata pracy dla mężczyzn.

Kaczyński o nowych emeryturach stażowych

Wprowadzimy emerytury stażowe - 38 lat dla kobiet; 43 dla mężczyzn - zapowiedział w sobotę w Końskich prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– W roku 1980, w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn – powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński: Jeszcze nie wygraliśmy

– Jeszcze nie wygraliśmy. Aby zwyciężyć, potrzebny jest wielki wysiłek – powiedział Jarosław Kaczyński na początku wystąpienia w Końskich.

Prezes PiS na wstępie podkreślił znaczenie sprawiedliwości i rodziny. – Sprawiedliwość. Darwinizm społeczny, kto silniejszy, ten lepszy jest dla nas nie do przyjęcia. Podstawą ładu społecznego jest rodzina. Rodzina, czyli związek jednego mężczyzny i jednej kobiety. Odrzucamy wszelki atak na rodzinę. To jest jedyne miejsce, w którym na świat mogą przyjść dobrze wychowane dzieci – mówił prezes PiS.

Prezes PiS: Godność człowieka i ludzkie życie to wartości Prawa i Sprawiedliwości

Godność człowieka i ludzkie życie to wartości Prawa i Sprawiedliwości; odrzucamy atak na życie bezbronnych, pamiętając jednocześnie, że kobieta w ciąży ma pełne prawo do życia i zdrowia - powiedział w sobotę w Końskich prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na konferencji programowej w Końskich Kaczyński mówił, że jego ugrupowanie ma zazwyczaj „opasłe” programy. – Tusk ma 100 (propozycji programowych), a my mamy dużo więcej – powiedział prezes PiS.

Podkreślił, że wartości Prawa i Sprawiedliwości pozostają niezmienne. Pierwszą z nich, mówił Kaczyński, jest godność każdego człowieka, która nie może zależeć od pozycji społecznej, wieku, czy rasy. – My to odrzucamy, każdy człowiek ma swoją godność i my to szanujemy i będziemy szanować – oświadczył.

Kolejną wartością, o której mówił Kaczyński, jest ludzkie życie. – Niestety nie jest to dzisiaj oczywiste. W wielu krajach jest wiele ideologii bardzo ekspansywnych, które tę wartość życia człowieka podważają. Człowiek ma żyć wtedy, gdy jest zdrowy, silny, gdy mu dobrze, gdy jest szczęśliwy, gdy jest młody, a później... Później to może być różnie. My te ideologie z całą siłą odrzucamy – oświadczył Kaczyński.

– My też odrzucamy atak na życie bezbronnych, pamiętając jednocześnie, że kobieta w ciąży, kobieta rodząca ma też pełne prawo do życia i zdrowia. To prawo musi być - jak to kiedyś mówiono - obserwowane, czyli uznawane. I my je uznajemy – dodał.

Prezes PiS: Odrzucamy wszelki atak na rodzinę

Odrzucamy wszelki atak na rodzinę, twierdzenie, że ona jest źródłem opresji; rodzina to jest jedyne miejsce, w którym mogą przyjść na świat i być dobrze wychowane dzieci - mówił w sobotę, w Końskich, podczas konferencji programowej PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał, że w centrum i podstawą ładu społecznego jest rodzina. Kl – Rodzina oparta na związku kobiety i mężczyzny, jednej kobiety i jednego mężczyzny (...) można powiedzieć, to co tradycyjnie było uważane za rodzinę – mówił Kaczyński.

Mówił, że rodzina jest fundamentem naszej cywilizacji i bez rodziny nasza cywilizacja - najbardziej życzliwa dla człowieka - nie powstałaby. – Odrzucamy wszelki atak na rodzinę, twierdzenie, że ona jest źródłem opresji – dodał prezes PiS.

Zaznaczył, że oczywiście w rodzinach zdarzają się różne rzeczy, ale rodzina jako instytucja nie jest źródłem opresji. – To jest jedyne miejsce, w którym mogą przyjść na świat i być dobrze wychowane dzieci – ocenił prezes PiS.

Kaczyński: Polska musi być suwerenna

Rodzina, naród, wolność, sprawiedliwość, równość - to wszystko może być realizowane, jeżeli istnieje bezpieczeństwo - powiedział w sobotę w Końskich prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dla nas wartością jest państwo i naród; Polska musi być suwerenna - dodał.
Na konferencji programowej w Końskich (Świętokrzyskie) Kaczyński mówił, że naród jest wartością.

– Rodzina, naród, wolność, sprawiedliwość, równość - to wszystko może być wtedy realizowane, może być faktem, jeżeli istnieje bezpieczeństwo – wskazywał prezes PiS.

Jak mówił, chodzi o bezpieczeństwo militarne, ale także bezpieczeństwo ekonomiczne, socjalne, gospodarcze, w szczególności energetyczne. – To bezpieczeństwo jest konieczne i dlatego dla nas wartością, o której też trzeba tutaj powiedzieć z całą siłą, jest państwo – oświadczył.

Dodał, że państwo jest naturalną organizacją narodu, „bez niego naród nie może się rozwijać, nie może trwać”. – My byliśmy przez jakiś czas, przez 123 lata, narodem bez państwa. To było straszne doświadczenie. To doświadczenie, które nigdy nie może się powtórzyć, w żadnej formie – podkreślił Kaczyński.

Jak dodał, państwo musi być niepodległe, Polska musi być suwerenna.

Kaczyński: Całe społeczeństwo musi być zjednoczone solidarnością

Całe społeczeństwo musi być zjednoczone solidarnością - powiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. My solidarność przyjmujemy, a odrzucamy kolektywizm oraz skrajny indywidualizm, który jest przeciwko solidarności - podkreślił.

Kaczyński wskazał m.in na dwie wartości: solidarność i równość. – W solidarności chodzi o więź, która łączy ze sobą członków społeczeństwa, czyni ich empatycznymi wobec siebie, przynajmniej w jakimś stopniu – powiedział prezes PiS.
Zastrzegł, że „oczywiście istnieje zasada „ordo caritatis” (porządek miłowania), która zakłada, że bliżej jest się z rodziną, przyjaciółmi, ale i ze znajomymi. To jest normalne, ale całe społeczeństwo musi być tą solidarnością jakoś zjednoczone – zauważył Kaczyński.

Jak dodał, „ci, którzy je rozbijają, którzy tworzą różnego rodzaju sztuczne podziały, którzy doprowadzają do czegoś w rodzaju zimnej wojny domowej, odrzucają solidarność”. – My solidarność przyjmujemy – podkreślił prezes PiS. – My odrzucamy kolektywizm, ale także odrzucamy skrajny indywidualizm, który jest przeciwko solidarności" - oświadczył.

Zwrócił uwagę, że „równość, to równość wobec prawa, ale chodzi także o równość bardziej realną: o zasypywanie różnic miedzy grupami społecznymi o to, by nie kwestionować naturalnych różnic między ludźmi, ale żeby starać się jednocześnie, aby ludzie mieli pełne poczucie równości, właśnie tej wspólnej podmiotowości w życiu społecznym”.

– To jest niezmiernie ważne i związane ze zdecydowanym odrzuceniem wszelkiego rodzaju elitaryzmów, szczególnie tych elitaryzmów - łagodnie mówiąc - źle rozumianych – oświadczył prezes PiS.

"W programie PiS szukamy nowych źródeł wzrostu gospodarczego"

W programie PiS szukamy nowych źródeł wzrostu gospodarczego - oświadczył w sobotę na konferencji programowej PiS prezes tej partii Jarosław Kaczyński.

Jak powiedział Kaczyński, drugiej reformy finansów publicznych o takiej efektywności nie da się już przeprowadzić, dlatego należy szukać nowych źródeł gospodarczej efektywności i wzrostu.

– Odwołujemy się do rezerwy instytucjonalnej, czyli do naprawy państwa – zaznaczył Kaczyński. Dodał, że w programie wyborczym PiS jest „o ustroju i demokratyzacji państwa”, oraz o reformie wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, że w programie „sprawy państwa zamykamy kwestiami bezpieczeństwa, ale to jest tradycyjna dziedzina”.

Mówiąc o sprawach społecznych w programie wyborczym prezes PiS wskazał, że odwołania do nich znajdują się w różnych miejscach. Wymienił finansowe zabezpieczenie rodziny, oraz kwestie mieszkaniowe. Jak dodał, w obszarze mieszkaniowym należy postawić na podaż. – Chcemy zlikwidować patodeweloperkę, zlikwidować to wszystko co w tej sferze jest patologią i co według obliczeń kosztuje Polskę ponad 84 mld zł rocznie – podkreślił. – To jest otwarcie na załatwienie w końcu w Polsce spraw mieszkaniowych – oświadczył Kaczyński.

Prezes PiS: Transformacja energetyczna musi uwzględniać zachowanie węgla

Musimy dużo inwestować w energię atomową i różne rodzaje zielonej energii, ale transformacja energetyczna musi uwzględniać zachowanie węgla - powiedział w sobotę w Końskich prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na konferencji programowej Kaczyński mówił o transformacji energetycznej „z zachowaniem węgla”. – Zachowując tę podstawę naszego bezpieczeństwa musimy jednocześnie dużo inwestować w energię atomową i różne rodzaje zielonej energii. To jest bardzo silna dźwignia rozwojowa – powiedział.

Prezes PiS mówił też o konieczności inwestycji w młodych, utalentowanych ludzi. – To jest w tej chwili nasz największy zasób, jeżeli chcemy zbudować supernowoczesną gospodarkę, taką ze sztuczną inteligencją – dodał Kaczyński.

Kaczyński: Gotówki będziemy bronić jak niepodległości

Po 8 latach Polska ma być scyfryzowana, z jednym zastrzeżeniem: będziemy bronić gotówki jak niepodległości – powiedział w sobotę w Końskich podczas konferencji programowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Jest jeszcze służba zdrowia, traktowana w poprzedniej części programu jako element polityki społecznej, a tutaj traktowana oddzielnie, z wielkim znaczeniem profilaktyki – mówił w sobotę Kaczyński.

Dodał, że często brakuje pieniędzy na różne dobre pomysły ministerstwa sportu, a z kolei środki na służbę zdrowia będą mocno zwiększane.

– A przecież profilaktyka jest niesłychanie ważna, żeby nie tylko leczyć, ale zapobiegać, żeby społeczeństwo było silniejsze i bardziej odporne, żeby starość, która wiąże się z chorobami, przychodziła później. I może warto się zastanowić, czy może nie zrobić jakieś kombinacji. Bo niektóre pomysły w tym programie są bardzo, bardzo dobre – powiedział lider PiS.

Powiedział także, że kolejnym problemem jest cyfryzacja. Ocenił, że to jest wielki zasób i że „cyfryzacja ma ogarnąć całą Polskę”.
– Ona dzisiaj dzięki pracy ministra Janusza Cieszyńskiego jest daleko posunięta, ale po 8 latach Polska ma być scyfryzowana. Z jednym zastrzeżeniem: będziemy bronić gotówki, gotówki jak niepodległości – powiedział prezes PiS.

– Bo brak gotówki oznacza bardzo trudną sytuację w razie kryzysów i ataków, ale to także oddanie w ręce grupy ludzi kontroli nad innymi. Jedno kliknięcie i człowiek nie ma pieniędzy, jest w beznadziejnej sytuacji. Do tego nie można dopuścić, ani teraz, ani za 100 lat – oświadczył Kaczyński.

"Obecna pozycja gospodarcza Polski jest najlepsza w naszej historii" 

Obecna pozycja gospodarcza Polki, jeśli chodzi o PKB liczone siłą nabywczą, jest najwyższa w naszej historii w porównaniu z zachodnią Europą - podkreślił w sobotę w Końskich prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński odnosząc się do sytuacji gospodarczej Polski zauważył, że to co wielu Polakom wydawało się niemożliwe staje się realne. – Ta obecna pozycja gospodarcza jeśli chodzi o PKB, oczywiście liczone siłą nabywczą, czyli w sposób realny, jest najwyższe w naszej historii w porównaniu z zachodnią Europą –podkreślił.

Polityk dodał, że nawet w najtrudniejszych latach 2019-2022 Polska gospodarka rozwijała się szybko. – Mieliśmy przeszło 11 proc. wzrostu. To jest jeden z najlepszych wyników w Europie, a jeśli chodzi o duże państwa europejskie - nie różnego rodzaju raje podatkowe - to jest to wynik najlepszy – wskazał.

Prezes PiS wskazał, że w ciągu ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy skumulowany wzrost PKB wyniósł 34 proc. Przypomniał, że w tym czasie zdarzyły się dwa duże kryzysy. Dodał, że za rządów PO-PSL - i „przy jednym lekkim kryzysie w Polsce” - skumulowany wzrost PKB wyniósł „tylko 24 proc.”.

Kaczyński przywołał też - jak mówił - sukces polityki społecznej za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wskazał, że kiedy rządy PiS się rozpoczynały „30 proc. dzieci znajdowało się w sferze zagrożenia nędzą”. – Koniec tego ośmiolecia (...) wg. danych organizacji autoryzowanych przez Eurostat (...) zmniejszyliśmy to w zeszłym roku do 4,2 proc., a są już dane z tego roku pierwsze (które mówią, że to spadło) do 3,2 proc. – podkreślił.

Szef PiS dodał, że obecnie na programy rodzinne rząd przeznacza 3 proc. PKB rocznie.

Jarosław Kaczyński przekonywał ponadto, że Polska coraz szybciej goni zachodnie państwa europejskie. – Osiągnęliśmy 80 proc. poziomu przeciętnego UE. Naprawdę idziemy szybko do wyrównania. Osiągnęliśmy jeszcze więcej, bo 86 proc. jeżeli chodzi o poziom życia, konsumpcję – mówił.

Prezes PiS: Nasz ostateczny cel to odzyskiwanie Polski

Nie mamy wielkiej części naszego dorobku poprzednich wieków, nasz ostateczny cel to odzyskiwanie Polski, chcemy, by cały nasz naród został nobilitowany - mówił w sobotę, w Końskich, podczas konferencji programowej PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński poruszył w swoim wystąpieniu temat polityki zagranicznej. – Przez cały czas, przez całe to ośmiolecie prowadziliśmy politykę, która zmieniała status Polski, politykę zagraniczną bardzo energetyczną – powiedział.

– Ta polityka była realizacją naszej racji stanu, po pierwsze oderwania się od tej pozycji państwa zależnego, państwa-klienta, bo to była pozycja, której pragnął Donald Tusk, bo tylko dzięki niej mógł osobiście awansować. A nic poza osobistym awansem go nie obchodzi – zauważył prezes PiS.

Dodał, że Polska jest teraz „niezależnym podmiotem politycznym”. – Jesteśmy suwerennym państwem – podkreślił Kaczyński.
Mówił też o działaniach na rzecz utrzymywania i wzmacniania tej pozycji. Wskazywał, że w wizji na kolejne dziesięciolecia: "Polska jest naprawdę państwem ciężkiej wagi".

– To jest wizja postępu gospodarczego, supernowoczesnej gospodarki opartej o polskie mózgi. I to jest także wizja odzyskiwania Polski, bo my Polacy, poprzednie pokolenia, (...) nie mamy bardzo wielkiej części naszego dorobku, dorobku poprzednich wieków, to zostało zniszczone – zaznaczył Kaczyński.

Mówił w tym kontekście, że w przyszłości, kiedy Polska będzie na poziomie najbogatszych państw, będzie można odbudować kamienice, pałace, zamki czy dwory. – To odzyskiwanie Polski, to jest nic innego jak nasz cel ostateczny i wedle badań, mieszczący się dzisiaj w oczekiwaniach, marzeniach wielu milionów Polaków. Chcemy, by cały nasz naród został nobilitowany – podkreślił prezes PiS.

– I chcemy takiej Polski, która będzie mogła powiedzieć: nasi wrogowie próbowali nas zniszczyć i to im się całkowicie nie udało. To jest nasz cel – dodał Kaczyński.

Prezes PiS mówił też o koniecznych działaniach w obszarze środowiska naturalnego. – Musimy zapobiec suszom, musimy zapobiec pustynnieniu i to jest zaplanowane, na to trzeba będzie wydać dziesiątki miliardów złotych, ale to jest całkowicie możliwe – podkreślił. Wyjaśnił, że trzeba będzie tworzyć zbiorniki wodne przy rzekach i 50 tys. kilometrów rowów melioracyjnych.
Prezes PiS zachęcał też członków i sympatyków do ciężkiej pracy w kampanii wyborczej.

Podczas konferencji PiS zostaną zarysowane kolejne propozycje programowe na następne cztery lata

Rzecznik partii Rafał Bochenek powiedział, że podczas konferencji zostaną zarysowane kolejne propozycje programowe na następne cztery lata.

– W każdej kampanii Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno stawiało na konkretny program wyborczy, na konkretne propozycje – zaznaczył. – Również podobnie będzie w tym roku, w tej kampanii – dodał Bochenek.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że „na konwencji będą też nasi koalicjanci”. – To będzie konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwość, natomiast takie duże wydarzenie przed wyborami będzie jeszcze pod koniec września, prawdopodobnie w Katowicach – przekazał.

Wśród uczestników konwencji będzie Paweł Kukiz - nowy koalicjant w ramach Zjednoczonej Prawicy. – Będę na nim prezentował postulaty proobywatelskie, o które walczę od blisko 25 lat – przekazał. Kukiz ma się odnieść do jednego ze swoich kluczowych postulatów, czyli zmiany ordynacji wyborczej.

Od poniedziałku do czwartku politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawili cztery obietnice dotyczące: rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty, poprawy żywienia pacjentów w szpitalach, programu „Lokalna półka”, czyli obowiązku oferowania w marketach minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa i pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców, a także programu finansowania wycieczek dla uczniów „Bon szkolny - poznaj Polskę”.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

KW

Źródło zdjęcia: Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj206 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka