Miliardy złotych na ubezpieczenia. Tyle wydają Polacy

Redakcja Redakcja Ubezpieczenia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) przedstawiła najnowsze dane dotyczące rynku polis i związanych z nimi odszkodowań. Najnowsze dostępne dane dotyczą pierwszego półrocza 2023 roku.

Tylko przez pierwsze sześć miesięcy Polacy wydali na ubezpieczenia 39 mld złotych, o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Jednocześnie otrzymaliśmy 21,9 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych, w tym 8,5 mld zł z ubezpieczeń na życie, 8,7 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych (OC+AC) i 4,7 mld zł z pozostałych ubezpieczeń. 

Wzrosty składek 

By móc wypłacać odszkodowanie ubezpieczyciele inwestują składki klientów. I tak 90,9 mld zł aktywów ulokowali w obligacjach i innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu, wspierających gospodarkę i finanse publiczne, a kolejne 17,6 mld zł - w akcjach spółek z Giełdy Papierów Wartościowych i innych papierach o zmiennej kwocie dochodu. Firmy zapłaciły też 923 mln zł podatku dochodowego. 


– Obserwujemy stały wzrost rynku ubezpieczeń ochronnych i wypadkowych. Wzrost składki o ponad 7 proc. w ubezpieczeniach na życie pokazuje, że Polacy chcą skutecznie chronić najważniejsze dla siebie wartości. Śmierci najbliższej osoby obawia się 56 proc. naszych respondentów, aż 70 proc. uważa to zdarzenie za prawdopodobne w swoim życiu. To dobrze, że szukamy rozwiązań, które zapewnią naszym bliskim stabilizację finansową – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

W ubezpieczeniach na życie widoczne jest zmniejszenie wypłat, które wynika ze spadku śmiertelności po pandemii. Na polisy życiowe wydaliśmy w I półroczu 2023 r. 11,3 mld zł, o 7,6 proc. więcej niż rok temu. Ich liczba pozostaje na stabilnym poziomie. Kolejny kwartał rośnie zainteresowanie polisami grupowymi. Ubezpieczenie na życie jest wciąż jednym z najważniejszych benefitów pracowniczych. 

Wypłaty AC 

W ubezpieczeniach majątkowych największą część odszkodowań stanowią wypłaty w ramach polis komunikacyjnych. Na odszkodowania z autocasco stanowiły 3,5 mld zł, o 12 proc. więcej niż przed rokiem. Średnia składka OC komunikacyjnego wyniosła po II kwartałach 2023 r. 504 zł, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła średnia szkoda. Jej koszt wyniósł ponad 9,2 tysiąca zł, 15 proc. więcej niż przed rokiem.

– Obserwujemy stały wzrost kosztów szkód. Rynek motoryzacyjny nie jest obojętny na długo utrzymującą się inflację. Rosną koszty części i usług ubezpieczyciele muszą te koszty uwzględniać w swoich kalkulacjach. Ubezpieczenia komunikacyjne, szczególnie obowiązkowe, to produkt bardzo wrażliwy na cenę, która jest głównym elementem konkurencji na rynku. Kupno samochodu staje się dla wielu z nas trudniej osiągalne, z uwagi na ceny pojazdów, ale też na inflację i wzrosty pozostałych kosztów życia. Rośnie jednak skłonność do ochrony posiadanego majątku. Coraz więcej kierowców kupuje również dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Sama naprawa auta z własnej kieszeni to niekiedy wydatek nie do udźwignięcia dla wielu rodzin. W tej sytuacji ubezpieczenie pozostaje najlepszym wyborem – mówi Jan Grzegorz Prądzyński.  


Spadła wartość wypłat z tytułu żywiołów 

Co ciekawe w pierwszym półroczu 2023 r. aż o 18 proc. spadła wartość wypłat z ubezpieczeń żywiołów. W związku z ogniem i innymi żywiołami, ubezpieczyciele wypłacili po II kwartałach 2023 r. ponad 1,05 mld zł. Jednak średnia szkoda wzrosła z 3,96 na 4,13 tys. zł. Ponad 70 proc. jednorodzinnych budynków mieszkalnych jest ubezpieczonych na wypadek gradu i huraganu, a 62 proc. jest ubezpieczonych od powodzi.

Polscy ubezpieczyciele wypracowali w I półroczu 2023 r. 5,7 mld zł zysku netto, czyli o 150 proc. więcej niż przed rokiem. Przede wszystkim wpływ na to mają zwiększone przychody z lokat ubezpieczycieli, związane m.in. ze wzrostem stóp procentowych spowodowanych inflacją. Znaczenie ma również spadek śmiertelności w stosunku do sytuacji w czasie pandemii, który wpłynął na mniejsze wypłaty z polis życiowych. Do budżetu państwa ubezpieczyciele odprowadzili 0,9 mld zł podatku dochodowego.

 

Fot.: zdj. ilustracyjne/Pixabay 

Tomasz Wypych 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka