fot. Canva
fot. Canva

Pacjenci mają problem z kupieniem niektórych leków. Deficyty na rynku, co się dzieje?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
Nadal brakuje niektórych leków przeciwcukrzycowych, hormonalnych i przeciwbólowych. Zabroniono także obrotu ważnym preparatem przeciwnowotworowym. Dobre wieści są takie, że z powrotem pojawiły się leki, które dotychczas było trudno kupić w aptekach.

Problem z dostępnością leków w aptekach

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że „odnotowujemy przejściowe utrudnienia w dostępności dla pacjentów produktów leczniczych przeciwcukrzycowych zawierających metforminę o oraz o przerwach w dostawach leku przeciwbólowego zawierającego aceklofenak, stosowanego w leczeniu stanów zapalnych i bólowych w chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych. Kłopot z bieżącą dostępnością dotyczy również leku stosowanego do uzupełnienia enzymów trzustkowych z pankreatyną.

Nadal także występują ograniczenia w dostępności niektórych hormonalnych produktów leczniczych zawierających w swoim składzie levothyroxinum natricum i levothyroxinum natricum + liothyroninum natricum stosowanych w leczeniu m.in. niedoczynności tarczycy, przewlekłym zapaleniu tarczycy (tzw. chorobie Hashimoto) oraz nowotworach tarczycy.

Według GIF termin wznowienia dostaw dla produktów zawierających levothyroxinum natricum + liothyroninum natricum w dawkach 100 µg + 20 µg oraz 75 µg + 15 µg przewidziany jest na IV kwartał bieżącego roku.


Dlaczego leków znów zaczyna brakować?

Dzieje się tak z powodu trwającego procesu zmian porejestracyjnych. To zmiany w pozwoleniu  i dokumentacji stanowiącej podstawę wydania zgody na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zarejestrowanych zgodnie z polską procedurą dokonywane na wniosek podmiotu odpowiedzialnego za dany lek. Zmiany porejestracyjne dotyczą różnych kategorii, w zależności od poziomu ryzyka dla zdrowia oraz wpływu na jakość, bezpieczeństwo i skuteczność danego produktu leczniczego.

Jednocześnie z informacji, które posiada GIF wynika, że dostępność antybiotyków pozostaje na stabilnym poziomie i aktualne zapasy rynkowe pokrywają bieżące zapotrzebowanie pacjentów. Kolejną dobrą wiadomością dla chorych jest pojawienie się po dłuższej nieobecności leków uzupełniających poziom potasu we krwi (600 mg, 50 kapsułek), kropli do oczu z latanoprostem (50 mcg/ml 90 poj.) oraz jednego z leków zawierających antybiotyk doksycyklinę (100 mg, 10 tabl.).

Jeden z leków na raka nie wejdzie na polski rynek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął także decyzję o zakazie wprowadzenia na terenie całego kraju produktu leczniczego Hycamtin (Topotecanum). Lek w dwóch seriach nie odpowiada ustalonym dla nich wymaganiom jakościowym, jeśli chodzi o zawartość topotekanu - substancji czynnej, czyli leczniczej.

Do Inspektoratu wpłynęło powiadomienie o wystąpieniu wyniku poza wymaganą specyfikacją w 3 i 6 miesiącu badań stabilności leku Hycamtin (Topotecanum), kapsułki twarde, 0,25 mg oraz Hycamtin (Topotecanum), kapsułki twarde, 1 mg. Hycamtin jest używany w leczeniu drobnokomórkowego raka płuca w przypadku wystąpienia nawrotu po chemioterapii. W związku z powyższym Główny Inspektor Farmaceutyczny przeprowadził dalsze postępowanie wyjaśniające, które potwierdziło, że wskazany lek w zakresie dwóch serii nie spełnia ustalonych wymagań.

Serie BCUN2 i BCUN3 nie zostały dotychczas wprowadzone do obrotu na terytorium RP, więc nie było konieczne wycofanie ich z obrotu, dlatego GIF zakazał ich wprowadzenia na rynek na terenie całego kraju. Dokładnie dotyczy to: Hycamtin (Topotecanum), kapsułki twarde, 1 mg, opakowanie 10 kapsułek, Numer GTIN 05909990643141 numer serii: BCUN2 termin ważności: 09.2024 oraz Hycamtin (Topotecanum), kapsułki twarde, 0,25 mg, opakowanie 10 kapsułek, Numer GTIN 05909990643134 numer serii: BCUN3 termin ważności: 09.2024. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Tomasz Wypych

(Zdjęcie: Pacjenci muszą skorzystać z zamienników niektórych leków, fot. Canva)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości