W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Londynie odnotowano „ogromny wzrost” incydentów i wykroczeń o charakterze antysemickim. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Londynie odnotowano „ogromny wzrost” incydentów i wykroczeń o charakterze antysemickim. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Brytyjska policja alarmuje. „Ogromny wzrost antysemickich zachowań”

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Londynie odnotowano „ogromny wzrost” incydentów i wykroczeń o charakterze antysemickim - poinformowała w piątek londyńska policja metropolitalna.

Wzrost antysemickich zachowań w Londynie

Jak sprecyzowała policja, pomiędzy 30 września a 13 października doszło w Londynie do 105 incydentów i 75 wykroczeń o charakterze antysemickim, podczas gdy w tym samym okresie zeszłego roku odnotowano 14 antysemickich incydentów i 12 wykroczeń.

Zastępca wicekomisarza policji metropolitalnej Laurence Taylor powiedział, że antysemickie incydenty w minionym tygodniu obejmowały zastraszanie przed synagogami i głośne odtwarzanie przed nimi niemieckiej muzyki wojskowej. Dodał, że policja odnotowała również wzrost liczby incydentów o podłożu islamofobicznym, „ale nie na taką skalę jak w przypadku antysemityzmu”.


W piątek nieczynne są trzy żydowskie szkoły w północnym Londynie

Z powodu obaw o bezpieczeństwo dzieci w piątek nieczynne są trzy żydowskie szkoły w północnym Londynie. W czwartek premier Rishi Sunak zapowiedział przekazanie dodatkowych 3 milionów funtów na zwiększenie ochrony żydowskich szkół oraz synagog.

W sobotę w centrum Londynu planowana jest duża demonstracja poparcia dla Palestyńczyków, na której policja spodziewa się ponad 10 tys. osób. Do pilnowania porządku w czasie jej trwania oddelegowanych zostanie ponad tysiąc funkcjonariuszy.

Ataki Hamasu na Izrael

W czasu rozpoczętych w ubiegłą sobotę ataków Hamasu na Izrael zginęło w tym kraju ponad 1300 osób, a do 150 zostało wziętych jako zakładnicy. W izraelskich atakach odwetowych na Strefę Gazy ponad 1800 osób.


KW

Źródło zdjęcia: W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Londynie odnotowano „ogromny wzrost” incydentów i wykroczeń o charakterze antysemickim. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka