Cukrzyca skraca życie. Wiadomo, co ją potęguje

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Cukrzyca skraca życie nawet o 14 lat, a jej rozwojowi sprzyja spożywanie czerwonego mięsa - to ustalenia naukowców.

Na całym świecie szybko rośnie liczba chorych na cukrzycę typu 2. Choroba ta nie tylko sama w sobie stanowi poważne obciążenie, ale jest także głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia i nerek, jak również nowotworów i demencji. Pismo „Lancet Diabetes Endocrinology” opisuje badanie, w którym zespół naukowców brytyjskich z University of Cambridge oraz University of Glasgow przeanalizował dane dotyczące 1,5 mln pacjentów z 19 zamożnych krajów. Pochodziły one z szeroko zakrojonego badania międzynarodowego pt. Emerging Risk Factors Collaboration oraz z dużej brytyjskiej bazy medycznej UK Biobank.  


Skraca się długość życia 

Okazało się, że w im młodszym wieku pacjenci mieli zdiagnozowaną cukrzycę typu 2, tym bardziej skracała się ich przewidywana długość życia. Analiza danych dotyczących populacji amerykańskiej wykazała, że osoby z cukrzycą typu 2 zdiagnozowaną w wieku 30., 40. i 50. lat umierały odpowiednio o 14, 10 lub 6 lat wcześniej, niż ich rówieśnicy bez cukrzycy. U kobiet z cukrzycą czas przewidywanego życia był jeszcze krótszy – odpowiednio o 16, 11 i 7 lat.

Analiza danych z krajów UE wypadała dość podobnie – osoby z cukrzycą typu 2 zdiagnozowaną w wieku 30., 40., 50. lat żyły odpowiednio o 13, 9 i 5 lat krócej. Za skrócenie długości życia osób chorych na cukrzycę typu 2 odpowiadały jej najczęstsze powikłania, tj. choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym zawał serca, udar mózgu i tętniaki, a także choroby nowotworowe. - Cukrzyca typu 2 zwykła być postrzegana jako choroba osób w podeszłym wieku, ale coraz częściej jest diagnozowana u osób młodszych. Jak wykazaliśmy, oznacza to, że mogą one mieć znacznie krótszą długość życia niż przewidywana - skomentowała prof. Emanuele Di Angelantonio z University of Cambridge. 


Rośnie liczba cierpiących na cukrzycę typu 2

Zdaniem prof. Naveeda Sattara z University of Glasgow, dzieje się tak dlatego, że im wcześniej dojdzie do rozwoju cukrzycy, tym więcej szkód czyni ona w organizmie. Naukowcy podkreślają, że negatywny wpływ cukrzycy typu 2 na długość życia jest bardzo niepokojący, ponieważ liczba osób, które na nią cierpią, rośnie na świecie w szybkim tempie. Z danych wynika, że w 2021 r. z cukrzycą typu 2 żyło 537 mln osób dorosłych, co więcej jest ona diagnozowana w coraz młodszym wieku. Ma to związek z coraz częściej występującą otyłością, niezdrową dietą oraz siedzącym stylem życia. Dlatego badacze podkreślają, że konieczne jest wdrażanie interwencji mogących zapobiegać cukrzycy lub opóźniać jej rozwój u osób szczególnie na nią narażonych.

- Cukrzycy typu 2 można zapobiegać, jeśli zidentyfikuje się osoby, które są najbardziej zagrożone jej rozwojem, oraz zaoferuje się im wsparcie, czy to będą zmiany w ich zachowaniu czy leki mogące obniżyć ryzyko cukrzycy - ocenił współautor pracy dr Stephen Kaptoge z University of Cambridge.

- W zapobieganiu cukrzycy typu 2 powinno się również wprowadzić zmiany systemowe dotyczące m.in. produkcji żywności. Takie oczekiwanie potwierdzają inne badania, o których z kolei informuje „The American Journal of Clinical Nutrition”. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie (USA) przeanalizowali dane zdrowotne 216 695 uczestników badań Nurses Health Study (NHS), NHS II oraz Health Professionals Follow-up Study (HPFS). Dietę oceniano za pomocą kwestionariuszy częstotliwości spożywania posiłków co dwa do czterech lat, przez okres do 36 lat.

W tym czasie u ponad 22 tys. uczestników rozwinęła się cukrzyca typu 2. Wykazano, że u osób, które jedzą dwie porcje czerwonego mięsa tygodniowo, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 może być zwiększone w porównaniu z osobami, które jedzą mniej porcji, przy czym ryzyko wzrasta wraz z większym spożyciem.  


Czerwone mięso potęguje cukrzycę 

Uczestnicy, którzy jedli najwięcej czerwonego mięsa, mieli o 62 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu do tych, którzy jedli go najmniej. Każda dodatkowa dzienna porcja przetworzonego czerwonego mięsa wiązała się z większym o 46 proc. ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, a każda dodatkowa dzienna porcja nieprzetworzonego czerwonego mięsa – z ryzykiem większym o 24 proc. Zastąpienie czerwonego mięsa zdrowymi roślinnymi źródłami białka, takimi jak orzechy i rośliny strączkowe, lub umiarkowanymi ilościami produktów mlecznych wiązało się z niższym o 30 proc. ryzykiem cukrzycy typu 2, natomiast zastąpienie mięsa porcją produktów mlecznych - z ryzykiem niższym o 22 proc.

- Nasze odkrycia zdecydowanie potwierdzają wytyczne dietetyczne, które zalecają ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, i dotyczy to zarówno mięsa przetworzonego, jak i nieprzetworzonego do jednej porcji tygodniowo - powiedział, dr Xiao Gu, pierwszy autor badań.   


Fot. Czerwone mięso/Flickr

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości