Pixabay/Canva/Twitter
Pixabay/Canva/Twitter

Apelują do papieża Franciszka o bezmięsne piątki: Katolicy powinni jeść tylko rośliny

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
Papież Franciszek powinien dążyć do tego, żeby katolicy przechodzili systematycznie na dietę roślinną - uważają ekolodzy. Organizacja Sustainable Earth Eating wzywa duchownego przywódcę do przywrócenia bezmięsnych piątków przez Kościół katolicki.

Ekolodzy do papieża: Wróćmy do bezmięsnych piątków

Bezmięsne piątki to wielowiekowa tradycja Kościoła katolickiego. W jej katolicy mogli spożywać tylko dania jarskie, czyli m.in. warzywa, owoce, nabiał i ryby ale bez spożywania mięsa ze zwierząt lądowych i ptaków. Chodzi o zachowanie postu i dyscypliny. Tradycja ta zaczęła jednak obumierać, a kościelni hierarchowie coraz częściej udzielają wiernym dyspensy za spożywanie mięsa w piąty dzień tygodnia.

Ekolodzy zaapelowali do papieża Franciszka o powrót do wielowiekowej tradycji, a nawet rozszerzenie jej. Proponują, żeby katolicy w piątki mogli jeść tylko... produkty roślinne.

- Dzięki bezmięsnym piątkom papież Franciszek może zainspirować miliony katolików i ludzi na całym świecie do dokonywania wyborów dietetycznych, które są bardziej łaskawe dla naszej planety. (...)  Przywrócenie bezmięsnych piątków przez Kościół katolicki byłby potężnym symbolem jedności i ogromnym krokiem w kierunku ochrony naszej planety. Zachęcamy papieża do rozważenia tej propozycji, gdy przygotowuje się do udziału w dorocznym spotkaniu klimatycznym ONZ IPCC - uważa cytowana przez "Wiadomości Handlowe" Jane DeMarines, , dyrektor generalny SEE.

Warto dodać, że apel ekologów pojawia się w momencie gdy głowa Kościoła katolickiego przygotowuje się do udziału w dorocznym spotkaniu klimatycznym IPCC, które ma kluczową rolę promującą działania na rzecz klimatu.


Dieta bezmięsna jest dobra dla Ziemi. Papież popiera ekologię

"Wiadomości Handlowe" powołują się na niedawne badania Uniwersytetu Oxfordzkiego, z których wynika, że diety bezmięsne spowodowały o 75 proc. mniej emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia wody i użytkowania gruntów niż diety, w ramach których spożywane jest ponad 100 g mięsa dziennie. Diety bezmięsne zmniejszyły również niszczenie dzikiej przyrody o 66 proc., a wodę o 54 proc. W nowym badaniu przeanalizowano diety 55 000 osób w Wielkiej Brytanii oraz dane z 38 000 gospodarstw rolnych w 119 krajach.

Media przypominają też, że papież Franciszek traktuje sprawy ochrony środowiska bardzo poważnie. W swojej przełomowej encyklice „Laudato Si” hierarcha zabrał głos na temat zmian klimatycznych i konieczności ich zatrzymania, podkreślając "moralny imperatyw ochrony naszego wspólnego domu". Teraz przedstawiciele SEE zachęcają go do poważniejszego spojrzenia na dietę katolików.

MB

Fot. Papież Franciszek i warzywa. Źródło: Twitter/Canva/Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo