Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak (C) w studiu telewizyjnym WOŚP na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, 28 bm. Trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału to "Płuca po pandemii". (
Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak (C) w studiu telewizyjnym WOŚP na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, 28 bm. Trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału to "Płuca po pandemii". (

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra jak z nut. Kapitalny wynik do godz. 17

Redakcja Redakcja WOŚP Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Ponad 67 mln zł wskazywał licznik na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Taką kwotę zebrano do godz. 17. Trwa 32. finał WOŚP. Na ulicach polskich miast kwestuje 120 tys. wolontariuszy, a w internecie odbywa się kilkaset aukcji.

Gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wolontariusze kwestują w całym kraju. Jerzy Owsiak poinformował na konferencji prasowej, że w Krakowie darczyńca wrzucił do puszki WOŚP 100 tys. zł. W całym kraju, a także w wielu miejscach na świecie odbywają się koncerty, biegi, festyny i inne wydarzenia.

Z Kalisza już po raz 24. przyjechała do Warszawy Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów, by dostarczyć do studia WOŚP czek na 62 tys. zł. W zbiórkę środków zaangażowało się 120 wolontariuszy z 29 szkół powiatu kaliskiego i 8 szkół z Kalisza. W tegorocznej sztafecie na rowery wsiadło 32 zawodników – samorządowcy, urzędnicy, przedsiębiorcy i sportowcy.

Natomiast w południe w wielkopolskim Opatówku odbyło się bicie rekordu Polski w układaniu mozaiki z największym sercem z piernika. Jedna z kaliskich cukierni upiekła 100 pierników o wielkości 55 na 35 cm każdy. Pięć osób w ciągu 1,5 godziny ułożyło pierniki w kształcie serca na powierzchni 19 metrów kwadratowych. Dotychczasowy rekord należał do Torunia, gdzie mieszkańcy ułożyli piernikowe serce na powierzchni 12 mkw.

We Wrocławiu koncert finału WOŚP, który odbywa się w Rynku, został zainaugurowany przez prezydenta miasta Jacka Sutryka oraz konsulów honorowych ponad 20 państw i UE. Większość wydarzeń związanych z WOŚP odbywa się w Rynku lub jego bliskim sąsiedztwie. W treningu prowadzonym przez wykwalifikowanych instruktorów fitness, któremu towarzyszyła zbiórka pieniędzy, wzięli tam udział wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń.

Na co zbiera WOŚP w tym roku

Podczas 32. Finału WOŚP zbierane są pieniądze zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, a tegoroczne hasło brzmi: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

na zdjęciu: Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak (C) w studiu telewizyjnym WOŚP na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, 28 bm. Trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznego finału to "Płuca po pandemii". (sko) PAP/Leszek Szymański

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj49 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo