Nanodrony atakują komórki raka. Fot. Pixabay
Nanodrony atakują komórki raka. Fot. Pixabay

Naukowy postęp zdumiewa. Nanodrony w walce z rakiem

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Nanodrony atakują komórki raka, a nowy rodzaj badania pozwoli szybciej wykryć mutację nowotworową. Naukowcy nie przestają szukać sposobów walki z rakiem.

Nanostruktury, które do komórek nowotworu przyciągają tzw. naturalnych zabójców

Południowokoreański zespół opracował nanostruktury, które do komórek nowotworu przyciągają komórki NK. tzw. naturalnych zabójców. Nowa metoda niszczyła raka in vitro i zmniejszała guzy u myszy.

Naukowcy z koreańskiego Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) stworzyli niszczące raka cząsteczki, które nazwali nanodronami. Od takich eksperymentów do terapii wiedzie długa, czasami ślepa droga, ale badanie dobrze pokazuje, jak nowatorskie podejścia testowane są w laboratoriach. Poza tym, oprócz tego, że cząsteczki niszczyły komórki raka w probówkach, to ograniczały wzrost guzów u myszy. Badacze wykorzystują w swoim podejściu limfocyty NK (ang. Natural Killer – naturalni zabójcy), które w organizmie niszczą różne patogeny i jeśli im się udaje, także komórki nowotworowe. Opisane na łamach magazynu „Nano Today” nanocząstki zawierają dwa kluczowe elementy – jeden z nich pasuje do receptorów na komórkach raka, a drugi – na wspomnianych komórkach NK. Skutek jest taki, że cząsteczki te wyłapują komórki NK i transportują je do komórek nowotworowych.

– Badanie to pokazuje nowe możliwości immunologicznego leczenia z udziałem komórek NK dostarczanych przez nanodrony. Nowe podejście pozwala poradzić sobie z takimi wyzwaniami jak dotarcie z komórkami we właściwe miejsce i zapewnienie im przeżycia. W dalszych badaniach, w tym nad tworzeniem komórek pasujących do konkretnych nowotworów, będziemy pracowali nad nowymi rodzajami specyficznych terapii, które selektywnie będą działać na różne typy raka – mówi prof. Kang Se-byung, autor metody.


Nowy znacznik pozwala zidentyfikować nowotworową mutację

Natomiast zespół chińskich naukowców stworzył nowy znacznik pozwalający zidentyfikować nowotworową mutację. Stosowany będzie do obrazowania metodą PET by bezpiecznie i skutecznie wykrywać typową dla nowotworów mutację genu KRAS.

Informuje o tym „The Journal of Nuclear Medicine”.

Gen KRAS jest zmutowanym onkogenem (sekwencja DNA mogą wywoływać zmiany nowotworowe), który występuje w około 20–70 proc. przypadków nowotworów. Pacjenci z taką mutacją KRAS zwykle słabo reagują na standardowe terapie. Dlatego wiodące ośrodki badań nad nowotworami zalecają ocenę statusu mutacji u pacjentów chorych na raka w celu ustalenia najskuteczniejszego leczenia. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które dzięki radioizotopom pozwala ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Badanie o tyle niezwykłe, że opiera się na wykrywaniu emisji pozytonów, czyli cząstek antymaterii odpowiadających elektronom, które powstają podczas rozpadu niektórych izotopów promieniotwórczych, na przykład fluoru 18F.

– Obecnie badania przesiewowe pod kątem mutacji KRAS opierają się na biopsji połączonej z sekwencjonowaniem genów. Biopsje mogą jednak powodować poważne powikłania, a ich zastosowanie jest ograniczone jakością próbki tkanki. Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania dokładnych, ale nieinwazyjnych metod oceny statusu mutacji KRAS  – wskazał dr Jing Wang, lekarz medycyny nuklearnej w szpitalu Xijing Czwartego Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Xi’an w Chinach.


Znacznik jest bezpieczny dla ludzi

W pierwszym tego rodzaju badaniu na ludziach naukowcy starali się opracować radioznacznik ukierunkowany na KRAS i zbadać jego potencjał w przypadku niedrobnokomórkowego raka płuca oraz raka jelita grubego. By sprawdzić, czy jest skuteczny należało przekonać się, czy znacznik „rozpoznaje” charakterystyczną dla tych rodzajów raka onkoproteinę 18F-PFPMD. Następnym krokiem były badania z udziałem zdrowych ochotników, pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuc i rakiem jelita grubego (CRC). Udało się uzyskać 18F-PFPMD z wysoką wydajnością, czystością i stabilnością oraz wykazano, że wiąże się z białkiem KRASG12C. Znacznik jest także bezpieczny dla ludzi i szybko usuwany z pęcherzyka żółciowego i jelit.

– Badanie to pokazuje, że znacznik 18F-PFPMD jest obiecującym narzędziem do obrazowania molekularnego o istotnym znaczeniu klinicznym  – zaznaczył dr Wang. W przyszłości znacznik może być przydatny do badania statusu mutacji KRASG12C, a także do selekcji pacjentów do terapii celowanej KRASG12C. Co więcej, można go wykorzystać do monitorowania odpowiedzi terapeutycznej i oporności na leki u pacjentów chorych na nowotwory.

Tomasz Wypych

Źródło zdjęcia: Nanodrony atakują komórki raka. Fot. Pixabay

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości