fot. Pixabay
fot. Pixabay

Kultowa marka szyła jeansy w Płocku. Fabryka do zamknięcia, a ludzie na bruk

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Firma Levi Strauss, słynny producent jeansów, po ponad 30 latach zamyka zakład w Płocku. Dyrekcja fabryki już poinformowała prezydenta Płocka o zamiarze likwidacji. W zakładzie zatrudnionych było ok. 900 pracowników.

Spółka wyjaśnia powody zamknięcia zakładu

„Levi Strauss & Co. od dłuższego czasu mierzyła się z coraz trudniejszym rynkiem pracy w Płocku, który stanowił poważne wyzwanie dla zatrudniania wykwalifikowanych pracowników i utrzymania pełnej wydajności zakładu, a także ze stale rosnącymi kosztami produkcji. Biorąc pod uwagę szybko zmieniający się krajobraz operacyjny, z wysoką inflacją i stale rosnącymi kosztami energii, firma pracuje nad całym łańcuchem dostaw, aby zapewnić elastyczność, zarządzać kosztami i wspierać długoterminowe cele strategiczne. W tym przypadku oznacza to szukanie bardziej pionowego modelu dla pracy, która była wykonywana w Płocku” — poinformowała spółka w komunikacie prasowym.


Amerykański Levi's zainwestował w Płocku w 1992 roku, była to pierwsza zachodnia inwestycja w mieście w latach 90. Firma z USA "nie dogadała się" z Łodzią, a ówczesny senator Andrzej Celiński zaproponował inwestorom Płock. Fabrykę otwarto z zaledwie 20 pracownikami. Od tego czasu zespół w Płocku nieustannie się rozwijał, na koniec 2022 roku (ostatnie dostępne dane) zatrudniał 987 pracowników, z czego większość (ok 700 osób) zajmowała się produkcją.

Pracę straci kilkaset osób

We wrześniu 2023 roku w zakładzie pracownicy zorganizowali tzw. strajk włoski. Powodem miały być niskie zarobki. W szwalni zarabiano bowiem 2300 zł miesięcznie.

Po zamknięciu płockiej fabryki firma będzie zatrudniać w Polsce „ponad 250 osób” w 25 sklepach oraz zespołach ds. handlowych i obsługi klientów. Spółka zapewniła, że "zaoferuje zespołowi wsparcie wykraczające poza wymagania prawne i standardowe pakiety odpraw".

Levi Strauss & Co., notowany na giełdzie w Nowym Jorku i znany głównie z jeansów właściciel kilku marek odzieżowych. W roku finansowym 2022 producent wypracował w Polsce 222,9 mln zł przychodów (o 15 proc. więcej niż rok wcześniej), notując 5,1 mln zł czystego zysku. Za trzy czwarte obrotów odpowiadała sprzedaż eksportowa, czyli dostawa ubrań z Płocka do spółek Levi Straussa w innych krajach.

 ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka