Fot. Wizualizacja CPK
Fot. Wizualizacja CPK

Lasek będzie zmieniał CPK. Ale zwolennicy inwestycji nie odpuszczają

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
Rząd ma przystać na budowę nowego lotniska po "zoptymalizowaniu" projektu, ale drastycznie zmieni komponent kolejowy CPK. Pełnomocnik rządu ds. inwestycji Maciej Lasek zaręcza, że nie będzie grabarzem hubu, tylko go urealni. Tymczasem zwolennicy inicjatywy "Tak dla CPK" szykują projekt ustawy.

- Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - zapewnił Maciej Lasek dziennikarzy. - Dalej optymalizujemy projekt części lotniskowej, czyli budowy lotniska. Optymalizujemy część kolejową, czyli absolutnie nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - powtarzał. 


Komponent kolejowy do wyrzucenia

Na dniach rząd ma ogłosić decyzję, co dalej z CPK. Po fiasku kilku audytów, pokazano jedynie kwoty wydane na promocję inwestycji w mediach.  - Jesteśmy już bardzo blisko tego, żeby powiedzieć, jakie są realne harmonogramy i w jakich etapach będziemy mogli oddawać kolejne elementy zarówno w infrastrukturze kolejowej, jak i w infrastrukturze lotniczej - zapowiedział Lasek. 

- Założenie, że wszystkie linie kolejowe będą się zbiegać w jednym punkcie, z perspektywy gospodarczej i społecznej nie ma uzasadnienia - przyznał Zbigniew Szafrański szef rady nadzorczej CPK. 

Zmiany doczeka się nawet nazwa "Centralny Port Komunikacyjny", która nie odpowiada rządzącym - donosiła "Rzeczpospolita".

- Nowe lotnisko może być nawet im. Uśmiechniętej Polski. Byle zostało zbudowane ASAP, tj. do końca 2030. Komunikowanie terminu 2032-2034 na budowę lotniska + rozbudowa Chopina oznacza w istocie brak zamiaru kontynuacji projektu i ukrytą realizację obłąkańczej idei duoportu - komentował plany pełnomocnika Laska Maciej Wilk, ekspert lotniczy. 

 


Zbierają podpisy pod ustawą ws. CPK

Zwolennicy budowy hubu lotniczo-kolejowego nie odpuszczają. Zbierają podpisy pod ustawą, która zmusi władzę do realizacji inwestycji do 2030 roku. 

- I dlatego właśnie nie zamierzamy odpuszczać i rozpoczynamy akcję zbierania 100,000 podpisów pod projektem USTAWY "TAKdlaCPK" obligującej władze publiczne do realizacji projektu do 2030 - zapowiedział prezes stowarzyszenia "Tak dla CPK". 

 


Fot. Wizualizacja CPK

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj89 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka