Polska spadła w rankingu wolności prasy. Fot. Pixabay
Polska spadła w rankingu wolności prasy. Fot. Pixabay

Polska spada w rankingu wolności prasy. Zarzut upolitycznienia mediów publicznych

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 108

Polska zajęła 58. miejsce w tegorocznym rankingu wolności prasy, opracowanym przez Reporterów bez Granic. To spadek o cztery miejsca. Twórcy raportu zarzucają mediom publicznym „oślepienie przez ideologię”.

W rankingu Reporterów bez Granic uwzględniane są kraje z całego świata. Im wyższy wynik punktowy, tym większe zagrożenie dla wolności prasy i tym samym niższe miejsce na liście. Najlepiej ma się wolność prasy w Norwegii, Szwecji, Holandii i Finlandii – tak wynika z badania.

Polsce przyznano w tym roku 26,59 punkta. To o 0,12 więcej niż przed rokiem. W konsekwencji nasz kraj znalazł się na 58. pozycji, po spadku o cztery miejsca. To najgorszy wynik Polski w bieżącej dekadzie.

Czytaj: KRRiTV nałożyła karę na TVN24. "Za sprzyjanie działaniom sprzecznym z prawem"

Analiza dotycząca sytuacji mediów w Polsce, zawarta w rankigu międzynarodowej organizacji dziennikarskiej, nosi tytuł „Oślepieni przez ideologię”. PiS po wygranych wyborach jesienią 2015 roku realizuje plan radykalnych reform bez uwzględniania odrębnych opinii – twierdzą autorzy rankingu. „Wolność prasy jest jedną z głównym ofiar tego projektu Tym, którzy chcą umiarkowania, rząd odpowiada zawsze tymi samymi argumentami, opartymi na ideologii nietolerującej żadnej różnicy zdań. Media publiczne zostały oficjalnie przemianowane na »media narodowe« i przekształcone w organ propagandy rządowej. Ich nowi szefowie nie akceptują opozycyjności ani neutralności u pracowników i zwalniają tych, którzy nie chcą się podporządkowa” - czytamy w uzasadnieniu pozycji Polski w rankingu. 

Sprawa książki Piątka i wycofana kara dla TVN

Reporteży bez Granicy zwrócili również uwagę na zawiadomienie dotyczące książki Tomasza Piątka „Macierewicz i jego tajemnice” - złożone przez Antoniego Macierewicza, jeszcze jako szef MON. Działania ówczesnego ministra obrony skrytykował Międzynarodowy Instytut Prasowy.

Polecamy: "Macierewicz i jego tajemnice". Szef MON złożył zawiadomienie do prokuratury

Ponadto aż dziesięć międzynarodowych organizacji zajmujących się wolnością mediów (m.in. Reporterzy bez Granic) zaapelowały do Antoniego Macierewicza, żeby wycofał zawiadomienie. W marcu br. warszawska prokuratura okręgowa odmówiła podjęcia dochodzenia dotyczącego książki Tomasza Piątka.

image
Wolność słowa w mediach od dawna budzi duże kontrowersje społeczne. Fot. Pixabay

W grudniu ub.r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła karę o rekordowej wysokości 1,48 mln zł na TVN za naruszenia przepisów w relacjach TVN24 z protestów opozycji w dniach 16-18 grudnia 2016 roku. Tę decyzję skrytykowało wiele organizacji pozarządowych, a także Departament Stanu USA.

Zobacz: Kara dla TVN uchylona. Zapowiedź medialnego Okrągłego Stołu

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski kilka razy spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami TVN. Ostatecznie w połowie stycznia br., w ostatnim możliwym terminie, uchylił karę dla nadawcy - tę sprawę również podkreślono w rankingu Reporterów bez Granic.

Niedozwolona krytyka Magdaleny Ogórek?

Dyrektor Polskiego Radia 24 Paweł Piszczek zawiesił na minimum miesiąc współpracę z Rafałem Dudkiewiczem. Powodem mają być wpisy dziennikarza dotyczące Magdaleny Ogórek.

Czytaj: Wystąpienie programowe Ogórek: „żart i farsa”. Miller go broni

„Dyrektor Polskiego Radia 24, Pan Paweł Piszczek, zakomunikował mi, że na okres przynajmniej miesiąca, zawiesza ze mną współpracę jako dziennikarzem PR24. Powodem zawieszenia współpracy ma być fakt, moich wpisów na TT, dotyczących SLD-owskiej przeszłości dr Magdaleny Ogórek” - napisał Dudkiewicz na Twitterze.

Decyzja władz Polskiego Radia spotkała się z wieloma krytycznymi komentarzami i uszczypliwymi komentarzami pod adresem publicystki.

Rafał Dudkiewicz jeszcze w lutym 2018 r. zarzucił Magdalenie Ogórek, że próbuje wywierać „zakulisowy wpływ” i zabiegać o usunięcie go z Polskiego Radia 24.  - Ja w ogóle nie znam tego pana, jak miałabym interweniować w jego sprawie? - odpowiedziała wówczas Magdalena Ogórek na opinie Rafała Dudkiewicza.

Dziennikarz współpracował z Polskim Radiem 24 od wrześniu 2016 roku. Był jednym z gospodarzy programu „Kulisy sprawy”.


Źródło: wirtualnemedia.pl

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura