Około 200 samorządowców z całego kraju uczciło pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Fot. PAP/Adam Warżawa
Około 200 samorządowców z całego kraju uczciło pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Fot. PAP/Adam Warżawa

Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Politycy wszystkich partii będą na pogrzebie

Redakcja Redakcja Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 220

W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza od godz. 17 w piątek do godz. 19 w sobotę flagi państwowe będą opuszczone do połowy masztu. Trwa żałoba narodowa. Na Pałacu Prezydenckim wyświetlono iluminację polskiej flagi przepasanej kirem. 

Jak poinformował na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, obniżone do połowy masztu zostały również flagi polskie i unijne przed Parlamentem Europejskim.

Polecamy: Sobota 19 stycznia dniem żałoby narodowej po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

„Przez całe życie praca Pawła Adamowicza była jak światło w ciemnościach, będzie go bardzo brakowało. Po jego tragicznej śmierci, solidarnie z jego bliskimi i mieszkańcami Gdańska, poprosiłem o obniżenie polskiej i unijnej flagi do połowy masztu przed Parlamentem Europejskim” - poinformował przewodniczący PE. 

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta, które w czwartek zostało opatrzone kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego, żałoba obowiązuje od godz. 17 w piątek. W tym momencie w Gdańsku trumna z ciałem Pawła Adamowicza została wyprowadzona z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wystawiona była od czwartku. 

image
Trumna z ciałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Fot. PAP/Adam Warżawa

W kondukcie żałobnym Adamowicza przeszły tłumy gdańszczan. Mijając m.in. rodzinny dom zmarłego i szkoły, w których się uczył, kondukt przeszedł z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej. 

Politycy na pogrzebie Pawła Adamowicza 

Politycy PO, PiS, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej wezmą udział w sobotnich uroczystościach pogrzebowych zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Część z parlamentarzystów udała się do Gdańska już w piątek, aby wziąć udział w kondukcie żałobnym. 

Zobacz: Wszechpolacy wystawili „akt politycznego zgonu” Adamowiczowi. Prokuratura umorzyła sprawę

W sobotnich uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Prezydium Sejmu będzie reprezentowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Swój udział zapowiedziała także liczna grupa posłów. 

image
Ułożone ze świec serce dla Pawła Adamowicza na pl. Solidarności w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

Na uroczystości upamiętniające Pawła Adamowicza do Gdańska już w piątek udało się wielu polityków Platformy Obywatelskiej. – Już w tych dzisiejszych uroczystościach - odprowadzeniu trumny z ciałem prezydenta do Bazyliki Mariackiej uczestniczyć będzie praktycznie cały nasz klub parlamentarny – powiedział rzecznik Platformy Jan Grabiec. 

Liczne grono przedstawicieli PO, w tym szef partii Grzegorz Schetyna, lider pomorskich struktur PO Sławomir Neumann, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ma wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych w Bazylice Mariackiej. 

W uroczystościach pogrzebowych mają też wziąć udział parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Paweł Kukiz klub Kukiz'15 wyśle na pogrzeb prezydenta Gdańska swoją delegację. – Mamy oprócz tego mszę w intencji zmarłego dwa lata temu posła Kukiz'15 Rafała Wójcikowskiego, więc część posłów będzie w Gdańsku na pogrzebie, a część w Tomaszowie Mazowieckim na mszy – odpowiedział. 

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że będzie uczestniczył w sobotnich uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska. Prócz niego - jak dodał - obecni będą też: Piotr Zgorzelski, Marek Sawicki, Stefan Niesiołowski, Michał Kamiński i przewodnicząca UED Elżbieta Bińczycka.

image
Politycy żegnają Pawła Adamowicza. Fot. PAP/Adam Warżawa
Na pogrzebie prezydenta Gdańska obecna będzie również delegacja posłów Nowoczesnej razem z liderką tej partii Katarzyną Lubnauer. – Dla wszystkich z nas jest to moment, w którym musimy uczcić pamięć Pawła Adamowicza, ale zrobić też wszystko, aby ta pamięć przerodziła się w coś konstruktywnego, czyli zmianę funkcjonowania debaty publicznej w Polsce, żebyśmy bardzo silnie walczyli z mową nienawiści, żeby nie było nakręcania się spirali wrogości wewnątrz społeczeństwa – mówiła Lubnauer.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że nie będzie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak dodał, Senat będą reprezentować: wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) oraz senator Antoni Szymański  

Ponad 50 tys. osób pożegnało Adamowicza w ECS 

53 tys. osób oddało ostatni hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi przed jego trumną, którą wystawiono w czwartek po południu w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku - poinformowało w piątek ECS. 

Wejście do ECS dla obywateli zostało otwarte w czwartek po godz. 17.30. Przed tą godziną w pożegnaniu Pawła Adamowicza uczestniczyła jego najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi i współpracownicy. Cześć zabitemu samorządowcowi oddali też radni Gdańska z wszystkich kadencji, uczestniczący wcześniej w uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.

image
Mieszkańcy Gdańska żegnają prezydenta Adamowicza. Fot. PAP/Adam Warżawa
Trumna z ciałem Adamowicza została ustawiona wśród białych róż. Okryta była wielką czerwoną flagą z herbem Gdańska. Za trumną postawiony był drewniany krzyż. W pobliżu trumny na stojaku umieszczono portretowe zdjęcie zmarłego.

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00. W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. 


Źródło: PAP 

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka