148 obserwujących
7765 notek
20451k odsłon
1568 odsłon

Naczelna Rada Adwokacka chce od Morawieckiego działań ws. dyskredytowania sędziów

Zbigniew Ziobro (P) i Łukasz Piebiak (L). Fot. PAP/	Leszek Szymański
Zbigniew Ziobro (P) i Łukasz Piebiak (L). Fot. PAP/ Leszek Szymański
Wykop Skomentuj105

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań wyjaśniających wobec osób z MS, zaangażowanych w kampanię oszczerstw wobec sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości - poinformował prezes NRA adw. Jacek Trela. 

W przyjętej w piątek uchwale, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o „podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu wyjaśnienie okoliczności udziału funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i sędziów, w zorganizowanej kampanii oszczerstw kierowanych wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wprowadzanym obecnie zmianom w wymiarze sprawiedliwości, zagrażającym niezawisłości i niezależności sądownictwa” - napisano w dokumencie. 

Polecamy: Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, stoi za zorganizowanym hejtem wobec sędziów?

„Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraża stanowczą dezaprobatę wobec poczynań funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i osób wspólnie z nimi działających, naruszających nie tylko dobra osobiste sędziów, ale godzących w podstawy demokratycznego państwa prawa” - podkreślono. 

Dodano, że „wszelkie próby podważenia autorytetu sędziowskiego w oczach opinii publicznej, godzące bezpośrednio w wymiar sprawiedliwości, winny spotkać się ze stanowczym sprzeciwem i pociągnięciem do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w tego typu haniebne działania”. 

Czytaj: Łukasz Piebiak nie będzie już wiceministrem sprawiedliwości. Wnosi pozew przeciwko mediom

Portal Onet.pl od początku tygodnia opisuje zorganizowany proceder hejtowania, dyskredytowania i szkalowania niektórych sędziów w mediach społecznościowych. Według portalu wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Miało się to odbywać za wiedzą wiceministra. Po tych doniesieniach Piebiak podał się do dymisji. Z kolejnych artykułów Onetu wynika, że m.in. w proceder miał być też zamieszany sędzia SN Konrad Wytrykowski. Miał on wymyślić akcję wysyłania pocztówek z wulgarnym napisem do prezes Gersdorf. 

Łukasz Piebiak
Łukasz Piebiak. Fot. PAP/Tomasz Gzell

W związku z doniesieniami Onetu, do prokuratury wpłynęło we wtorek zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, złożone przez SLD. W związku z tym zawiadomieniem prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie - poinformowała prok. Mirosława Chyr z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. 

Zobacz: Sprawa Piebiaka i Iustitii. Dramatyczny list męża Emilii do Onetu

W reakcji na artykuł skierowane zostały również wnioski do Urzędu Ochrony Danych Osobowych o podjęcie działań w tej sprawie. W środę Biuro UODO przekazało, że 

„w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości w procesie przetwarzania danych osobowych, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wszczął z urzędu postępowanie wobec MS oraz KRS”.

W czwartek Rzecznik Dyscyplinarny Sądu Najwyższego z urzędu podjął czynności wyjaśniające i sprawdzające, w sprawie doniesień dotyczących sędziego Konrada Wytrykowskiego.

Czytaj także:

Ziobro o aferze Piebiaka: Nie będę tolerował tego rodzaju zachowań

Nowe doniesienia ws. afery Piebiaka. Sędziowie zaplanowali akcję przeciwko Gersdorf

KRS wzywa w trybie pilnym Szmydta. Chodzi o aferę z kompromitowaniem sędziów

KW

Wykop Skomentuj105
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo