Kornel Morawiecki spoczął na Powązkach. Premier: Nasza miłość silniejsza niż śmierć

Uroczystości pogrzebowe po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Uroczystości pogrzebowe po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Marszałek senior Sejmu VIII kadencji, twórca Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki spoczął w sobotę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, w tym premier Mateusz Morawiecki, a także prezydent Andrzej Duda, politycy i przyjaciele. 

Po godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w sobotę rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa marszałka seniora Sejmu VIII kadencji Kornela Morawieckiego, ojca premiera Mateusza Morawieckiego. Pogrzeb, w którym uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda, miał charakter państwowy. Kornel Morawiecki został pożegnany z udziałem asysty wojskowej. 

Polecamy: Zmarł Kornel Morawiecki. Założyciel Solidarności Walczącej, polityk, marszałek senior

Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza pogrzebowa. W nabożeństwie, poza szefem rządu z rodziną, uczestniczyli m.in. prezydent Duda, marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Jarosław Gowin i Piotr Gliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska. Obecny był też premier Czech Andrej Babisz. 

W Katedrze Polowej WP głos zabrali prezydent, marszałek Sejmu i prezes PiS. Następnie trumna została w kondukcie odprowadzona na Wojskowe Powązki.

Mateusz Morawiecki: Zmierzamy ku solidarnej Rzeczpospolitej  

Czy nasza miłość do Ciebie jest silniejsza niż śmierć? Tak. Tak wierzyłeś i ja tak wierzę. Twoje czyny, twoje dobro, wszystko, co zostawiłeś nam w szerszym i węższym wymiarze, jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało plon stukrotny. Czerpałeś to ziarno z głębi naszej chrześcijańskiej wiary, naszej europejskiej kultury, tradycji, nauki – mówił premier Morawiecki w osobistym wystąpieniu podczas uroczystości pogrzebowych swojego ojca. 

Czytaj: Premier o ostatnich słowach ojca: Chciał wypracowywać zgodę narodową

– Wszystkie twoje czyny, twoje słowa, dobro, które dałeś innym, twoja walka o wolność wydała wielki plon. Ten plon rośnie, pęcznieje, potężnieje. Dlatego nasza miłość, twoja miłość jest silniejsza niż śmierć – podkreślił premier. 

Zobacz galerię zdjęć:

Msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie po śmierci ojca premiera marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie po śmierci ojca premiera marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Fot. PAP/Radek Pietruszka Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski (P) święci trumnę z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego podczas Mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Fot. Fot. PAP/Radek Pietruszka Prezes PiS Jarosław Kaczyński (L), 5 bm. podczas mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Fot. PAP/Radek Pietruszka Wyprowadzenie trumny z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego z Katedry Polowej Wojska Polskiego podczas uroczystości pogrzebowych w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell Trumna z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego z Katedry Polowej Wojska Polskiego zostanie przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell Uczestnicy uroczystości pogrzebowych po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego przed Katedrą Polową Wojska Polskiego w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell Uczestnicy uroczystości pogrzebowych po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckieg na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/PAP/Rafał Guz Premier RP Mateusz Morawiecki (C) przemawia podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci ojca, marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/PAP/Rafał Guz Ceremonia przekazania Flagi Rzeczpospolitej Polskiej podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz +4 zdjęcia +5 zdjęć
Kornel Morawiecki spoczął na Powązkach

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że drodze duchowej i intelektualnej jego ojca przyświecało poszukiwanie sensu życia i umierania, dobra i zła oraz cierpienia. – Stawiałeś najważniejsze pytania i wzorem swojej wielkiej, filozoficznej miłości, Simone Weil, i wielkich filozofów szedłeś tą drogą, jednocześnie dochodząc do jakże chrześcijańskiego wniosku, że nasze dusze, nasz duch, są ważniejsze od losów poszczególnych ludzi tu i teraz, że one tworzą inną perspektywę – powiedział. 

Dodał, że jego ojciec, namawiając do wiary, podkreślał, żeby „nasze wyobrażenie Boga było zawsze inne, wyższe, większe niż to, co jesteśmy sobie dzisiaj w stanie pomyśleć”. – Dlatego wierzę, że jesteś dzisiaj tutaj z nami i że będziesz z nami, kiedy nas już nie będzie, bo będziemy w naszych czynach, w tym dobru, które uczyniliśmy – mówił Mateusz Morawiecki. 

Zobacz: Pożegnanie Kornela Morawieckiego. Kondukt, czuwanie, msza św. i pogrzeb

Kornel Morawiecki, wskazał premier, „wierzył, że człowiek i społeczności, że my Polacy możemy wybić się ku wielkości”. – Sławny wódz mawiał, że już samo dążenie do wielkich celów jest wyrazem najwyższego męstwa. Ojciec zawsze właściwie takie cele miał na uwadze – dodał. 

– Ojciec był wielkim wojownikiem wolności – podkreślił premier. – Stawiając najważniejsze pytania, poszukiwał sensu. Odnajdował go w dobrych czynach. Dlatego te czyny - choć są skończone jak nasze ludzkie życie - mają w sobie rdzeń nieśmiertelności – powiedział. 

Szef rządu nawiązał też do mowy inauguracyjnej, którą Kornel Morawiecki wygłosił na początku obecnej kadencji Sejmu. – Cztery lata temu pytałeś, czy zdołamy poprawić dolę mieszkańców kraju, czy wyrwiemy biednych z biedy, czy zdolnym i ambitnym damy przestrzeń do rozwoju, spełniania ich aspiracji. Czy przywrócimy cześć ludziom Solidarności – przypomniał premier. 

– Może jeszcze nie wszystko, ale wiele zrobiliśmy. Zrobiliśmy duży postęp na drodze do tej umiłowanej, ukochanej, solidarnej Rzeczpospolitej. Twojej Rzeczpospolitej – podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Polecamy: Polacy żegnają marszałka seniora Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki - wskazał premier - patrząc na współczesną rzeczywistość, miał jeszcze jedno wielkie pragnienie - pragnienie jedności i pojednania. – Chciałeś, żeby w najważniejszych sprawach Polacy potrafili ze sobą rozmawiać, lepiej niż do tej pory. Ten duch jedności, chciałeś, żeby przyświecał naszym marzeniom, naszym działaniom. Zostawiłeś nas z tym zadaniem – oświadczył premier. 

Jak powiedział premier, jego ojciec był człowiekiem niezwykle wrażliwym na krzywdę ludzką, na słabszego, na pokrzywdzonego. – Nigdy nie przeszedł obok leżącego człowieka bez zwrócenia na niego uwagi, bez zajęcia się nim – dodał. 

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka