Bóg - Honor - Ojczyzna
Wnuk oficera II RP, bohatera narodowego żołnierza AK
24 obserwujących
1028 notek
2791k odsłon
208 odsłon

W dniu ich święta jak ocenimy naszą armię ? Armia bez LGBT !

Wojsko Polskie/ wikipedia
Wojsko Polskie/ wikipedia
Wykop Skomentuj

15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego w całej Polsce odbędzie się mnóstwo wydarzeń. W defiladzie zorganizowanej 15.08.2019 r w Katowicach przejadą m in. obok czołgów Leopard także samobieżne moździerze RAK.

Defilada wojskowa w Katowicach w Święto Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia w Katowicach pod hasłem „Wierni Polsce”. Okazją do zaprezentowania Wojska Polskiego jest także 100. rocznica wybuchu Powstań Śląskich. Defilada w Katowicach będzie tak gigantycznym wydarzeniem, że sparaliżuje ruch w centrum Katowic nie tylko w czwartek, ale już w środę.


Armia Polska w NATO


Siły Zbrojne RP obchodzą kolejną rocznicę wstąpienia do paktu wojskowego NATO, co zatem zmieniło wstąpienie do tego paktu wojskowego i jakie korzyści przyniosło Polsce i jak poprawiło możliwości obronne naszego kraju.

Fachowcy z dziedziny obronności oraz literatura przedmiotu wyszczególnia kilka ogólnych korzyści po wstąpieniu Polski do paktu NATO, a jest to m.in.:

1. Zwiększenie możliwości bojowych i zdolności manewrowych polskiej armii (rozwinięcie w dalszej części artykułu),

2. Utechnicznienie i unowocześnienie (rozwinięcie w dalszej części artykułu),

3. Uzawodowienie – według danych prezentowanych przez Sztab Generalny WP z miesiąca lutego 2018 r. w Siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełni  obecnie  około ponad 90 tys. żołnierzy zawodowych. Dla przykładu za czasów PRL wojsko polskie liczyło prawie 440 tys. żołnierzy(w tym 110 tys. żołnierzy zawodowych) wraz z żołnierzami służby czynnej z tzw. poboru.

Wojsko Polskie składa się w tym momencie z pięciu rodzajów SIł Zbrojnych, w których łącznie służy 95,5 tysiąca zawodowych żołnierzy. Wśród nich można wymówić 57 tysięcy żołnierzy Wojsk Lądowych, 17,5 tysiąca z Sił Powietrznych, 8,5 tysiąca z Marynarki Wojennej, 2,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz 10 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Docelowo w piątym rodzaju Sił Zbrojnych RP ma służyć około 35 tysięcy żołnierzy.

Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach niezwykle ważną częścią armii jest jej wyposażenie. Jeśli chodzi o Wojska Lądowe, wojsko ma do dyspozycji 1065 czołgów (w tym 249 Leopardów 2A5) oraz 2608 bojowych pojazdów opancerzonych, których dumą jest 734 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. Oprócz tego, w skład armii wchodzą 443 działa samobieżne, 72 artylerie holowane oraz 240 wyrzutni rakiet.

Również inne rodzaje Sił Zbrojnych mają się czym pochwalić. Posiadamy 466 samolotów wojskowych, 99 myśliwców, 258 samolotów transportowych oraz 227 śmigłowców. Dodatkowo, armia ma do dyspozycji 100 samolotów treningowych. Marynarka Wojenna nie posiada wprawdzie lotniskowców ani niszczycieli, jednak Wojsko Polskie ma 83 okręty, 2 fregaty, 20 okrętów transportowo-minowych i 4 okręty podwodne.

Siły Zbrojne RP z zawodową armią w pakcie NATO zajmują siódme miejsce pod względem jej liczebności i jest to porównywalne liczebnie do sił zbrojnych innych państw członków NATO: np. Wielka Brytania (80 tys. żołnierzy), Hiszpania (75 tys. żołnierzy), większe pod względem liczebności są siły tylko zbrojne Francji (ok. 230 tys. żołnierzy z żandarmerią), Włoch (150 tys. żołnierzy) i Niemiec (100 tys. żołnierzy) najliczniejszą armię paktu NATO posiada Turcja to potencjał prawie 370 tys. żołnierzy.

Jak wiemy z literatury i ocen specjalistów, nie ilość żołnierzy na współczesnym polu walki, świadczy o potencjale bojowym wojsk a wyposażenie, utechnicznienie, umiejętności, mobilność w tym uzupełnienie w środki bojowe i odtworzenie tego potencjału itp.

Aktualnie nasze siły zbrojne – głównie wojska lądowe - strukturalnie składają się z dziewięciu brygad ogólnowojskowych, zmechanizowanych i pancernych. Siły te zostały rozmieszczone głównie na zachodniej i północnej części naszego kraju. Wymienianie wszystkich jednostek wojskowych Sił Lądowych byłoby zbyt nudne wiec skupię się do zasygnalizowania i wymienienia tych, które według specjalistów posiadają największą zdolność bojową.

W tym składzie do przodujących jednostek  między innymi należy:

- 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana,

- 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej,

Wojska lądowe wyposażone zostały głównie w sprzęt techniczny tj. w Kołowe Transportery Opancerzone ROSOMAK, BWP (bojowe Wozy Piechoty poradzieckie) po modernizacji, czołgi T-72, PT-91.Leopard 2A4 i Leopard 2A5 wspartymi helikopterami bojowymi typu W-3 Sokół, MI 8 i Mi 24.w trakcie realizowana jest procedura zakupu nowego śmigłowca wielozadaniowego dla Sił Zbrojnych.

4. Możliwości wspólnego działania i wspólnej obrony terytorialnej jako całego sojuszu zawarte w podpisanym i ratyfikowanym traktacie.

Wyposażenie Sił Lądowych

Armia Polska, a głównie jej Siły Lądowe, zgodnie z informacjami zawartymi w literaturze przedmiotu, posiada na wyposażeniu ponad 600 czołgów od wspomnianych i przestarzałych T-72 do nowoczesnych Leopardów 2A5. Poradzieckie Gąsienicowe Transportery Opancerzone  BWP -1 nawet po modernizacji powoli zostają zastępowane chluba armii Kołowymi Transporterami Opancerzonymi znanymi Rosomakami.

Bóg wojny - inaczej artyleria wchodząca w skład Sił Lądowych to głównie zestawy artyleryjskie BM21Grad oraz nowoczesne zestawy RM 70. Samobieżne działa na podwoziu gąsiennicowym 152 mm Dana i 122mm Goździk oraz najnowocześniejsze aramatohaubice NATO kalibru 155mm Krab  oraz samobieżne możdzieże RAK - duma krajowej produkcji wojskowej, są uzupełnieniem wyposażenia techniczno – bojowego tych sił.

Oczywiście analizując potencjał bojowy Wojsk Lądowych nie można zapominać o jednostkach specjalnych jak: GROM, Formoza, Nil, Agat, 7eds wraz z 6 Brygadą Powietrznodesantową.

Siły powietrzne

Stanowią dumę polskiej armii. Zakupione 48 szt. samolotów myśliwskich F-16 oraz 2 eskadry samolotów MiG 29 po modernizacji do standardów NATO wraz z samolotami uderzeniowymi starszej generacji, ale po modernizacji Su22 stanowią silne wzmocnienie Sił Lądowych. Siły powietrzne to też lotnictwo transportowe wyposażone w nowoczesne samoloty typu CASA C-295 i Herkules C-30. W zakupie Siły Zbrojne planuję nabycie śmigłowców wielozadaniowych oraz kolejnych samolotów myśliwskich produkcji amerykańskiej wraz z najnowszym uzbrojeniem dla tych samolotów i śmigłowców. Trwają czynności związane z zakupem najnowocześniejszych na świecie samolotów  Lockheed Martin F-35  piątej generacji.

Obrona przeciwlotnicza

Siły Wojsk Lądowych i lotnictwo są wyposażone i coraz szybciej doposażanie w najnowocześniejsze środki bojowe pola walki to niestety obrona przeciwlotnicza i antyrakietowa jeszcze kuleje mimo pewnego nasycenia bronią przeciwlotniczą wojsk lądowych      ( wyposażenie indywidualne żołnierza)
Istniejące 7 Dywizjonów przeciwlotniczych wyposażonych w przestarzały sprzęt poradziecki typ Newa i Wega nie wystarcza do obrony kraju przed pociskami balistycznymi Rosji. Aktualnie prowadzone są szybkie prace nad wyłonieniem dostawcy z Włoch, Izraela czy USA na zakup i dostawę systemów antyrakietowych dla zwalczania np. Rosyjskich rakiet Iskander.Amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwą sprzedaż Polsce dwudziestu wyrzutni rakietowych HIMARS oraz towarzyszącego im osprzętu o szacunkowej wartości 655 milionów dolarów.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale