19 obserwujących
881 notek
1244k odsłony
278 odsłon

Poszukiwane innowacje wspierające transformację energetyczną

PKN ORLEN w Płocku. Innowacyjna stacja doświadczalna do produkcji biokomponentów pozyskiwanych z glonów olejowych. Fot. PAP/Marcin Bednarski
PKN ORLEN w Płocku. Innowacyjna stacja doświadczalna do produkcji biokomponentów pozyskiwanych z glonów olejowych. Fot. PAP/Marcin Bednarski
Wykop Skomentuj7

PKN ORLEN rozpoczął nabór do programu Inventor Orlen Tech Day adresowanego do wynalazców z Europy i Azji. Szczegóły poniżej. 

PKN ORLEN rozpoczął akcję Inventor Orlen Tech Day adresowaną do wynalazców z Europy i Azji. Celem jest pozyskanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii. Jak podkreśla koncern, akcja wpisuje się w ogłoszony tam niedawno plan stopniowego osiągania neutralności emisyjnej

„Ruszył nabór do programu INVENTOR ORLEN TECH DAY, kierowanego do wynalazców z Europy i Azji. Poszukujemy innowacyjnych projektów wspierających transformację energetyczną, między innymi w obszarach biopaliw, biopetrochemii i OZE (odnawialnych źródeł energii)” – poinformował na Twitterze PKN ORLEN. 

Celem akcji jest pozyskanie innowacyjnych rozwiązań, które znajdą zastosowanie w kilkunastu obszarach badawczych, m.in: technologii wychwytu CO2, biopaliw II generacji, nowych rodzajów katalizatorów, biopetrochemikaliów, technologii wodorowych czy zielonej energii - twórcy najciekawszych rozwiązań zyskają szansę na współpracę z koncernem. Jak podkreślono, „akcja Orlen Inventor Tech Day wpisuje się w ogłoszony niedawno przez PKN ORLEN plan stopniowego osiągania neutralności emisyjnej oraz wzrostu własnej aktywności w zakresie badań i rozwoju”. 
– Inwestycje w nowoczesne technologie to jeden z naszych celów strategicznych” – powiedział prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. Ocenił, iż inwestycje w nowoczesne rozwiązania „są kluczem do rozwoju podstawowej działalności koncernu i skutecznej ekspansji na nowe obszary biznesowe”. – Chcemy być liderem transformacji energetycznej w Polsce i Europie Środkowej, a to obliguje nas do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Łącząc potencjał wynalazców z doświadczeniem PKN ORLEN będziemy w stanie sprostać stojącym przed nami wyzwaniom biznesowym i środowiskowym – oświadczył Obajtek. 

W rekrutacji prowadzonej w jego imieniu przez Fundację Startup Hub Poland, mogą uczestniczyć twórcy związani ze środowiskami naukowymi, jak też startaupowymi, działający w krajach Europy i Azji. 

Kandydaci aplikujący poprzez stronę internetową startuphub.pl/orlentechday muszą przejść dwa etapy kwalifikacji, by znaleźć się w gronie uczestników tego elitarnego wydarzenia i uzyskać możliwość prezentacji swoich pomysłów przed zespołem inżynierów oraz technologów PKN ORLEN. 

W pierwszej kolejności zostanie oceniony poziom zaawansowania proponowanych rozwiązań oraz oczekiwania kandydatów w zakresie przyszłej współpracy. W kolejnym etapie - jak podała spółka - ocenione zostaną biznesowe i przemysłowe przewagi danego rozwiązania. Koncern zapowiedział, że podczas finału akcji, który odbędzie się na początku grudnia, zaprezentują się autorzy 15 rozwiązań „o największym potencjale aplikacyjnym”. 


PKN ORLEN
Celem INVENTOR ORLEN TECH DAY jest pozyskanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii. Fot. PKN ORLEN

Działalność badawcza PKN ORLEN koncentruje się na współpracy z uczelniami i instytutami. W przyszłym roku planowana jest kontynuacja przeszło dwudziestu projektów i rozpoczęcie ponad pięćdziesięciu nowych przedsięwzięć badawczych.

Ważnym momentem w jego działalności badawczo-rozwojowej będzie uruchomienie do końca tego roku Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Umożliwi ono rozwój i wdrażanie własnych technologii. Będzie także nowoczesną platformą współpracy pomiędzy PKN ORLEN a światem nauki i biznesu. 

Z początkiem września prezes PKN ORLEN ogłosił, że koncern do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną.
W planach Grupy ORLEN jest m.in. redukcja do 2030 r. emisji CO2 z aktywów rafineryjnych i petrochemicznych o 20 proc., a w sektorze wytwarzania energii o 33 proc. PKN ORLEN zapowiedział, że w tym czasie chce zainwestować 25 mld zł w redukcję oddziaływania na środowisko i nowe linie biznesowe. 

KW


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka