19 obserwujących
837 notek
1190k odsłon
1012 odsłon

Będą wysokie kary za sprzedaż "kopciuchów"

Piece starego typu nie mogą być już sprzedawane w Polsce. Celem jest walka ze smogiem.
Piece starego typu nie mogą być już sprzedawane w Polsce. Celem jest walka ze smogiem.
Wykop Skomentuj73

Wysokie kary za sprowadzanie do Polski i sprzedaż tzw. "kopciuchów", czyli pieców niespełniających norm ekologicznych, przewiduje nowelizacja prawa uchwalona przez Sejm.

Zmiana przepisów wynika z chęci wyeliminowania luk, które istniały w obowiązujących przepisach. Nadrzędnym celem jest walka ze smogiem. W kwietniu 2017 r. rząd przyjął do realizacji program "Czyste Powietrze" , którego celem jest aktywne przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu. Zobacz też: Program Czyste Powietrze - ponad 100 miliardów na termomodernizację i wymianę pieców.

Mimo, że od 1 lipca 2018 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi nie można wprowadzać na rynek domowych kotłów grzewczych na paliwo stałe gorszych niż piątej klasy emisyjnej (czyli najbardziej ekologicznych), z obserwacji ministerstwa przedsiębiorczości i technologii oraz organizacji zajmujących się problemem smogu w Polsce wynika, że przepisy te są przez producentów obchodzone. W efekcie na rynek trafiały nieekologiczne piece grzewcze, tzw. kopciuchy. 

Furtką dla nieuczciwych importerów i sprzedawców były wyjątki z rozporządzenia. Kiepskiej jakości piece węglowe trafiały do klientów jako kotły na ciepłą wodę użytkową lub kotły na biomasę niedrzewną. Nowelizacja wyeliminowała możliwość obchodzenia przepisów.

Kara za wprowadzanie na rynek pozaklasowych kotłów będzie wynosiła do 5 procent przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, jednak nie mniej niż 10 tys. zł. Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnął w poprzednim roku przychodu, kara wynosić będzie 10 tysięcy złotych.

Dzięki nowelizacji możliwa będzie bardziej wnikliwa kontrola. Inspekcja Handlowa będzie mogła badać kotły, czy są zgodne z wymaganiami (m. in. poprzez badania laboratoryjne), sprawdzać dokumentację, świadectwa, certyfikaty itd.

Rocznie na polski rynek trafia 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe. Dokładnych danych jednak brakuje ze względu na duże rozproszenie rynku i szarą strefę w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku.

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 47 tysięcy osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

Zobacz też:


BG

Wykop Skomentuj73
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości