Polish Facts and Figures
"Tylko prawda jest ciekawa."
3 obserwujących
24 notki
4916 odsłon
  36   0

Polskie Rządowe Centrum Informacji 1944 zeszyt #10/1 Powstanie Warszawskie

Z poślizgiem, ale czas zacząć! Tak jak było powiedziane niniejszy blog "Polish Facts and Figures" powstał z myślą zaprezentowania "wykopaliska archiwalnego" , którym jest 18 zeszytów historycznych sporzadzonych w jezyku angielskim i wydanych w Nowym Jorku w latach 1944-1945, czyli czasie, w którym de facto ważyły się losy powojennej Polski. Tym jaka ta Polska będzie, oraz kto i jak będzie tą Polską rządził. Znamy dalszy bieg historii, mniej znamy tego "co i jak" tą historię ukształtowało. POLISH FACTS and FIGURES , prezentowany nizej zeszyt #10 / jak i wcześniejsze i późniejsze / opublikowany został 15 pazdziernika 1944 r., przez POLISH GOVERNMENT INFORMATION CENTRE z siedzibą przy 745 Fifth Avenue w New York, NY , czyli w niecałe dwa tygodnie po upadku tragicznego w skutkach Powstania Warszawskiego. Z całą odpowiedzialnością można więc powiedzieć, że zeszyt ten jest pierwszym oficjalnym opracowaniem i stanowiskiem polskiego Rządu-na- Uchodźctwie odnoszacym się do genezy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz jego skutków. 

* Z satysfakcją pragnę poinformować, że autorowi niniejszej notki udało się skolekcjonowac i dokonać reprodukcji wszystkich wydanych numerów tej serii. Dzieki zabiegom autora oraz czynnościom Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie przyjęte zostały do zasobów biblioteki cyfrowej IPN, gdzie w chwili pisania tej notki są skanowane, .... z wyjatkiem tutaj prezentowanego zeszytu #10 Powstanie Warszawskie i #6 Żydzi w Polsce, zostaną przekazane IPN do digitalizacji w późniejszym terminie.  /  Autor nie mógł się oprzeć pokusie  aby właśnie te dwie pizycje móc zaprezentować publiczności jako pierwszy. Ot, taka przyjemność spicia śmietanki (

Treść zeszytu #10 skladajacego się z 32 stron została przetłumaczona na język polski. W kolejnych dniach, może nawet dzisiaj, pod zdjeciami w tej notce wklejona zostanie treść zeszytu. To będzie długa i ciekawa notka, napisana prawie 80 lat temu z myślą i zamierzeniem tego, aby jej treść była  swoista " "kapsułą czasu", o czym świadczy sentencja zawarta na wewnetrznej stronie okladki / cytat:

All matter in POLISH FACTS and FIGURES may be reproduced with or without acknowledgment*

*Wszystkie treści zawarte w POLSKICH FACTACH i LICZBACH mogą być powielane bez ograniczeń

Właścicielem praw autorskoch do zdjęć oraz treści tłumaczenia wersji polskiej FACTS jest autor notki. Niniejszym udzielam licencji na ich reprodukcję zdjęć i treści tej notki pod warunkiem podania linku do tej strony.  Zapraszam do odwiedzania tej strony aby na własne oczy poznać historię. Myślę, że zajmie nam to razem kilkanaście dni i wieczorów. Zapraszam do oglądania i czytania.

image

image

image

o

image

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale