3 obserwujących
53 notki
45k odsłon
  911   0

Niemiecki TK o wyższości prawa krajowego

Media za Odrą z niepokojem odnotowują tendencję krajowego sądownictwa: Karlsruhe przeciwdziała integracji europejskiej. 

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał za nieważną ustawę Bundestagu o Sądzie Patentowym UE. Orzeczenie wzmacnia narodową kontrolę nad procesem przekazywania państwowej suwerenności instancjom europejskim.

"Broniąc narodowych kompetencji kontrolnych, sędziowie z Karlsruhe wielokrotnie narazili się w przeszłości swoim europejskim kolegom, będąc równocześnie wzorem dla innych europejskich trybunałów konstytucyjnych. Tak było w przypadku europejskiego nakazu aresztowania czy podczas kryzysu (wspólnej waluty) euro" – piszą Marlene Grunert i Reinhard Mueller w komentarzu opublikowanym w sobotę (21.03.2020) na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Ogłoszony w piątek przez Federalny Trybunał Konstytucyjny wyrok też wywoła zapewne niezadowolenie w kręgach europejskich – przewidują autorzy. Ich zdaniem orzeczenie "znacznie wzmacnia" możliwości sądowej kontroli procesu europejskiej integracji.

Jak podkreśla "FAZ", wyrok oznacza, że przekazywanie kompetencji instancjom unijnym może być kwestionowane przez obywateli nie tylko z powołaniem się na zasadę demokracji, lecz także ze względów formalnych.


Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka