3 obserwujących
53 notki
45k odsłon
  312   0

Kto ma odwagę powiedzieć, że dziecko jest podmiotem prawa?

Abortion/Twitter
Abortion/Twitter

Mówi się, że demokracja liberalna chroni przede wszystkim najsłabszych. Prawda jest inna. Chroni przede wszystkim najsilniejszych, którzy krzyczą i manipulują, zastraszają i lobbują. - Dziecko poczęte musi być chronione przede wszystkim, bo jest całkowicie bezbronne – odważnie deklaruje prof. Anna Łabno. 

Jeden z nielicznych głosów w obronie podmiotowości ludzkiej, który wybrzmiał w sferze publicznej.

– Trzeba wreszcie powiedzieć, że dziecko jest podmiotem prawa – powiedziała w Radiu eM prof. Anna Łabno, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego, odnosząc się do sporów wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. - Dziecko poczęte musi być chronione przede wszystkim, bo jest całkowicie bezbronne - dodała.

– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego musi zostać opublikowany, nie ma innej możliwości, zresztą i tak już „wyszedł poza pokój sędziowski” – powiedziała prof. Anna Łabno, odnosząc się do spekulacji prasowych, jakoby budzący emocje społeczne wyrok mógł pozostać bez publikacji, aby zachować obowiązujące status quo w sprawie dopuszczalności aborcji.– On jest wiążący już w tym momencie, natomiast dopełniamy formalności, publikując go – dodała pani profesor. 

Jak podkreśliła, w całej dyskusji wobec zmiany prawa chroniącego życie poczętych dzieci, obracamy się pomiędzy tym, co nam dyktuje sumienie i wiara, a kompromisem prawnym. – Jest to niewątpliwie zderzenie prawdy o początkach człowieka i obowiązków, jakie z tego wynikają, z realiami politycznymi i społecznymi, które są niewątpliwie bolesne – powiedziała. Zwróciła uwagę, że pozostaje też istotna sprawa pomocy dla osób, których dotyczy sprawa ciąż z wadami genetycznymi. – Chodzi o pomoc, która byłaby tak realna, że wielu ludziom łatwiej byłoby dokonywać wyborów za życiem – mówiła, podkreślając, że ta sytuacja wymaga rozstrzygnięć nie tylko ze strony polityków, ale i organizacji i każdego z nas.

– Chodzi też o to, aby młodzież, która tak licznie występuje przeciwko wyrokowi TK, mogła usłyszeć w spokojnej rozmowie, że to nie może być rozstrzygane na ulicy – powiedziała profesor Anna Łabno.


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo