47 obserwujących
1934 notki
2617k odsłon
  3077   0

Kiedy opozycja wygra z PiSem? Odpowiadam Dominice Wielowieyskiej

fot. Piotr Łysakowski
fot. Piotr Łysakowski

Co jeszcze daje dziś PiSowi tak wysokie notowania mimo tylu błędów? Zapraszam do dyskusji. Bez trafnej odpowiedzi na to pytanie nie wygramy wyborów w roku 2023.

Rozmawiałem ostatnio z pewnym zagorzałym przeciwnikiem obecnego rządu. Człowiekiem wykształconym, wybitnym profesjonalistą. Powiedział mi, że z Polakami już nic się nie da zrobić. Że skoro wszystko idzie na to, że w następnych wyborach też wygra Kaczyński, to trzeba się po prostu z Polski wynosić. Polacy są głupi i nic go z nimi nie łączy.

Zdziwiłem się. Dlaczego? Bo spodziewałem się głębszej refleksji. Refleksji dlaczego po 6 latach rządów i nieustannych błędów, partia Kaczyńskiego nadal jest ugrupowaniem z najlepszymi notowaniami? Piszę o tym, bo postawa, którą przedstawiłem wydaje mi się charakterystyczna dla niektórych segmentów dzisiejszej opozycji. Przekonanie o własnej wyższości, zamiast prostej konstatacji, że skoro umówiliśmy się na demokrację i wszystkie głosy są równe, to pierwszym zadaniem opozycji jest zadanie sobie pytania co takiego wyborcy widzę w rządzących, że nadal tak wielu chce na nich głosować? To jest pierwszy krok do wygrania z PiSem.
Jeśli wszyscy na opozycji nie będą przekonani, że najpierw muszą zadać sobie takie pytanie, a potem trafnie na nie odpowiedzieć, to żadne nawet najbardziej profesjonalne kampanie wyborcze i apele o pokazanie twarzy polityków – kandydatów opozycji do poszczególnych urzędów – o co apeluje dziś Dominika Wielowieyska - nic nie dadzą.

Co dało PiS zwycięstwie w roku 2015? Moim zdaniem 3 rzeczy: dostrzeżenie tych, którzy nie skorzystali na przemianach po roku 1989 oraz postawienie na zapomniany w transformacyjnym biegu patriotyzm oraz głośne reprezentowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. Te trzy grupy społeczne, dla których te kwestie były najważniejsze dały PiSowi zwycięstwo 6 lat temu. Dla jasności: nie znaczy to, że tak jest do dziś. Wydaje mi się, że grupa która domaga się respektowania chrześcijańskiego systemu wartości w życiu publicznym jest dziś - po sześciu latach - znacznie mniejsza. Wtedy jednak taka była. Pozostałe czynniki pozostają moim zdaniem niezmienne.

Co daje dziś PiSowi tak wysokie notowania mimo tylu błędów? Zapraszam do dyskusji. Bez trafnej odpowiedzi na to pytanie nie wygramy wyborów w roku 2023.

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl
Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna
http://miastopoznaj.pl/
Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl  

Lubię to! Skomentuj167 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka