ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
8 obserwujących
45 notek
56k odsłon
1219 odsłon

Rozważania o pl Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie w kontekście POLSKOŚCI

Empire Eagle Tower of Warsaw - Wieża Orła szpica Warszawa KORONA miasta
Empire Eagle Tower of Warsaw - Wieża Orła szpica Warszawa KORONA miasta
Wykop Skomentuj41

Jest wielu zwolenników tego by Pałac Kultury i Nauki stał tam gdzie stoi. Pełnił funkcje te jakie pełni. Uważają ,że obiekt ten to spełnienie marzeń niejednego architekta polskiego z czasów PRL. To w tamtych czasach w latach 50-ych ,60-tych napawano się efektem jaki dał postawiony w centralnej części miasta "moskiewski tort" który zaczął drapać chmury swą strzelistą iglicą. "Tort" ów przyozdobiono krenelażami ,rzeźbami, ornamentami mającymi mieć odniesienia do polskiej architektury. Do dzisiaj hołduje się tym przekonaniom ,iż PKiN jest wartościowym i wręcz historycznym obiektem. Zostawiając dyskusję o kwestii wyburzania czy zachowania obiektu dla jednych KULTU dla innych NICOŚCI ,przechodzę do zasadniczego pytania.

CO MA POWSTAĆ WOKÓŁ PKiN ? CO MA POWSTAĆ WOKÓŁ tzw.PLACU DEFILAD ?

Skoro wykreowano tak wiele założeń ,wytycznych ,wskazań do tego by kiedyś ten przytłaczający obiekt powstał,( tj.PKiN - PAŁACU KULTU i NICOŚCI  ) i spora część Polaków identyfikowała się z nimi (dalej się zgadza) ,to czemu te same środowiska walczą ze stawianiem podobnych założeń by w tym właśnie miejscu powstawały inne tego typu obiekty ?  Wysokościowce na placu Defilad to nieunikniona przecież przyszłość. Tereny w środku miasta wcześniej czy później przerodzą się właśnie w taki charakter zabudowy. Nie za 5 ,nie za 10 to za 20 lat. Zasada jaką przyjęto przy budowie PKiN jest tą samą zasadą jaką należy stosować przy nowych planowanych tu obiektach ponieważ dyktują to uwarunkowania przestrzenne jakie wyznaczyła tu ta ogromna budowla mówiąc w przenośni oczywiście.

Ja uważam ,że warto zweryfikować swoje przekonania co do wiodącej roli PKiN w Warszawie czy wręcz w Polsce. Wielu mówi ,że nie ma takiego obiektu w całej Polsce. OK tylko pytanie dlaczego w Polsce ma nie być więcej obiektów o wysokości zbliżonej do PKiN?Do Złotej44? Co do kubatury to tu już nie byłbym takim optymistą ,bo dzisiaj tak rozłożysty plan i wielka przez to kubatura(jak w PKiN) jest zwyczajną stratą miejsca w mieście. Jednak naturalnym procesem rozwoju jest budowanie obiektów wysokich w wielkich miastach. Tego nie unikniemy i to w tym kierunku należy iść przy planowaniu placu tzw. Defilad i jego otoczenia.

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

Czas w końcu zastanowić się nad budową w ścisłym centrum Warszawy wież o charakterze nie fasadowym jak PKiN ale o charakterze rdzennie polskim. Dość już tego pudru ,blichtru, tapety ,które miały przykryć brak możliwości rzeczywistego decydowania w mieście czy wręcz w Polsce o tym co nasze własne, narodowe ,niezależne od zewnętrznych sił wpływów. Mamy własną historię .Mamy tożsamość. Mamy bardzo dużo ciekawej architektury i wzorców na bazie których można by taki nowy obiekt czy grupę obiektów wybudować w kwartale PKiN.Czerpać z nowych technologi,konstrukcji i designu światowego ale charakter zewnętrzny nadawać ściśle nasz tutejszy.

Co to znaczy?.Począwszy od miast zachodniej Polski Szczecina,Wrocławia,Poznania,Katowic..przez centralną tj. Krakówa,Łodzi,Warszawy,…wschodnią Lublina,Białegostoku,Rzeszowa,Zamościa,Sandomierza.... aż do  kresowej dawnej Polski tj. Lwowa,Grodna,Królewca czy Wilna i wielu innych mniejszych ze wspaniałą rozwiniętą kulturą w tym  architekturą miast i tradycją regionalną. Z tego wszystkiego tak samo jak przy tworzeniu PKiN mamy prawo czerpać by w jego okolicach powstawały obiekty o "wyrazowości" polskiej. Jak już ktoś skomentował na spotkaniu w PKiN ,dość tych "gargameli" . "Gargamele " o współczesnej formie ale bez żadnej treści powstały w obszarze warszawskiego centrum zachodniego(z wyjątkami np.Złota44…) i wzdłuż ul.Towarowej rozlewając się na Wolę. Stało się. Trudno nie da się za bardzo tego zmienić. Trzeba jednak zdecydowanie dążyć do wytworzenia w Warszawie dzielnicy CENTRUM prawdziwego centrum wysokiego jako grupę dominujących wież w warszawskim skyline.

Piszę to wszystko w kontekście ostatnich afer i rozgrywek o tereny wokół PKiN. Okazuje się ,że większość działek należy już lub będzie jeszcze należeć do miasta Warszawy(!) Co to oznacza? Oznacza to że to miasto będzie mogło tworzyć, dysponować czy sprzedawać nowym inwestorom te tereny mogąc współpracować w kierunkach takich jakie ono uważa dla niego za racjonalne. To właśnie tak duży udział skarbu państwa będzie mógł kształtować tam politykę rozwoju. To z kolei oznacza że realizacja Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego będzie mogła przebiegać pod nadzorem naszych władz miasta w tym Państwa co uważam za zaletę. Dlatego że objęcie tego obszaru ścisłymi kryteriami rozwoju może tylko być korzyścią dla tego miejsca (urbanistyki kontrolowanej) by w przyszłości uniknąć chaosu budowlanego z jakim niestety w wielu częściach Warszawy już mamy do czynienia.

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

http://www.kresy.pl/?zobacz/lwow-miasto-zmyslowych-niewiast-i-wojowniczych-mnichow

Wilno

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/zlnktkp

Lwów

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Lw%C3%B3w_-_Opera.jpg

Zamość

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

http://przewodnikzamosc.pl/wp-content

Kraków

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

Poznań

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

 https://www.solarisbus.com/vehicle/tramino-poznan

Wrocław

 Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

 https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g274812-d287869-Reviews-Wroclaw_Town_Hall-Wroclaw_Lower_Silesia_Province_Southern_Poland.html

Ktoś może mi zarzucić "wsteczniactwo" co do myślenia o wzorcach tradycyjnych . Nic zgubnego ponieważ każdy tradycyjny wzorzec można przetworzyć na jego współczesną formę wyrazu tak by nie był on plagiatem czy klonem a jedynie źródłem inspiracji dla tworzenia wysokościowców NOWEJ POLSKI.Nowa współczesna architektura powinna opierać się na detalu z przeszłości .To zawsze jest mocnym gruntem identyfikującym narodowość,pochodzenie i zwyczajnie POLSKOŚĆ.

Taki przykład rozwiązań przetwarzania detalu dawnego na współczesne formy przekazu architektonicznego:

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

Zainteresowanych w tworzeniu nowej architektury czy urbanistyki odsyłam na strony tu:

http://www.surinen.pl/piksel/2016/08/27/architektura-przyszlosci/

Bardzo serdecznie zapraszam WSZYSTKICH do dyskusji nad przyszłością Warszawy.Kto ma czas to tu na blogu warto wyrazić poglądy w tym gorącym przecież temacie.

PS.

Czy wiecie ,że obiekty wysokie na świecie mają już dzisiaj taką skalę ,że przedział wysokościowy, w którym poruszamy się w Polsce (tj w skali PKiN)od 100m do wys. 300m jest obecnie dla nich  tłem .

Rozważania o placu Defilad i otoczeniu PKiN w Warszawie

http://freeisoft.pl/2011/04/kingdom-tower-najwiekszy-wiezowiec-swiata/

INNE KONCEPCJE NARODOWOŚCIOWE na najwyższy obiekt w Warszawie przy nowym placu CENTRALNYM być może nazwanym Jana Pawła II : 

imageimage

---------------------------------

REKLAMA edukacyjna:Zobacz galerię zdjęć:

Wieża ORŁA - przeróbka arch.amerykańskiej
Wieża ORŁA - przeróbka arch.amerykańskiej WIEŻA POD ORŁEM 55 kontekst PKiN Koncepcja324 WIEŻA POD ORŁEM 44 Wieża ORŁA 4 Układ dominant grupowych Niecentryczny PLAC DEFILAD prop.359 Rozbicie osi PKiN ale w sposób zamierzony ,bo nie wszystkich osi. WIEŻA POD ORŁEM 55 Polsko - amerykańska współpraca. Polish-American Partnership +4 zdjęcia +5 zdjęć
Wykop Skomentuj41
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale