12 obserwujących
613 notek
2249k odsłon
  878   0

Sosna i jej właściwości lecznicze. Syrop z sosny na przeziębienie

Sosna jest bogatym źródłem cennych składników.
Sosna jest bogatym źródłem cennych składników.

Kąpiel sosnowa wzmacniająca

Składniki:

  • kilkanaście młodych pędów sosny lub 2-3 garście igliwia
  • 2-3 litry wody. 

Przygotowanie:

Pędy lub igliwie sosny zalewamy  2-3 litrów wody, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu ok. 10 minut. Odstawiamy na 15 minut i przecedzamy do wanny wypełnionej 1/3 objętości wodą o temp ok. 37 st. C. Czas kąpieli 10-20 minut. Taka kąpiel działa pobudzająco na krążenie krwi w naczyniach obwodowych, nieco moczopędnie , uspokajająco, zmniejsza także bóle reumatyczne oraz spowodowane zapaleniem nerwów i zakończeń.


olejek sosnowy
Kąpiel sosnowa działa odprężająco i wzmacniająco.

Olejek sosnowy

Olejek sosnowy można kupić w  aptekach lub w sklepach zielarskich. Warto dodawać go do kąpieli lub wykorzystać do masażu. Znakomicie odpręża. Olejek sosnowy ponadto pomaga udrożnić nos w infekcjach zatok. W tym celu wystarczy wlać kilka kropel do miski z wrzątkiem, pochylić się nad nią i nakryć głowę ręcznikiem. To najlepszy i najskuteczniejszy sposób inhalacji.

Można spróbować zrobić olejek samemu. 

Składniki:

  • 1 szklanka . świeżych lub suchych i zmielonych gałązek albo samego igliwia
  • 300 ml oleju lub oliwy .

Przygotowanie:

Szklankę gałązek albo samego igliwia zalać 300 ml rozgrzanego oleju lub oliwy (temp. 60 st. C). Musi się to "wytrawiać" przez 14 dni. Następnie filtrujemy. Stosujemy do wcierań leczniczych w klatkę piersiową, szyję, plecy, brzuch i pięty.

Przeciwwskazania

Preparaty sosnowe stosowane w zalecanych dawkach nie wywołują działania szkodliwego. Preparaty z pąków sosny są jednak przeciwwskazane w niektórych chorobach nerek, mogą też powodować reakcje alergiczne. Z kolei ekstrakt z kory sosny może powodować rozdrażnienie i zmęczenie lub wchodzić w interakcje z lekami, a olejek sosnowy czy dziegieć podrażnia skórę i błony śluzowe. Podczas ciąży i karmienia piersią ich stosowanie lepiej skonsultować z lekarzem.


gałęzie sosnowe
W dawnych wierzeniach ludowych sosna odgrywała niebagatelną rolę.

Sosna w wierzeniach

W mitologii sosna towarzyszy żałobie i męskiemu światu, była poświęcona Posejdonowi, bogowi mórz i żeglarzy. W Chinach była symbolem długowieczności, opanowania i wytrwałości. Chińczycy i Japończycy odprawiali pod ich koronami ceremonie picia herbaty. Również Słowianie czcili sosny rosnące w borach i gajach. Drzewo to miało dla nich właściwości magiczne i uzdrawiające.

Podczas obchodzenia Święta Wiosny sosna odgrywała rolę przedmiotu liturgicznego. Gałąź sosnową lub małe drzewko przybierano w kwiaty i inne ozdoby i obnoszono po domach życząc szczęśliwego „nowego latka”. Uroczystość nazywała się „chodzenie z gaikiem”.

Sosna symbolizowała długowieczność, zdrowie, sprawiedliwość, mistycyzm, odwagę. Uważana była za drzewo przywracające siły witalne żywych, jednocześnie pojedyncze gałązki sosny wrzucano zmarłym do grobu, bo wierzono, że w ten sposób wzmacnia się nieśmiertelną duszę umarłego.

Wierzono, że sosnowa trumna zapewniała umarłym spokój wieczny, sprawiała, że dusze godziły się z nową rzeczywistością i nie pragnęły wracać z zaświatów. Żyjącym dawała zaś pewność, że zmarły w najbliższym czasie nie pociągnie ich za sobą.

ja


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości