Niemcy będą mobilizować swoją reprezentację flagami LGBT? Taki jest plan

Group F Portugal vs Germany/PAP/EPA/Matthias Schrader / POOL
Group F Portugal vs Germany/PAP/EPA/Matthias Schrader / POOL
Niemcy chcą dopingować swoją reprezentację flagami LGBT. Ma to być znaczący gest w meczu z Węgrami, w którym reprezentacje spotkają się, by walczyć o awans.

Niemcy planują dopingować swoją reprezentację na tęczowo. Ma to być gest solidarności z osobami LGBT+ w meczu o awans do 1/8 finału Euro 2020. Obie drużyny mają spore szanse na zwycięstwo.

Niemcy w tęczowych barwach

Nie sam mecz będzie jednak najbardziej wyrazistym elementem tego spotkania. Dużo więcej emocji budzą przygotowania organizatorów, ponieważ Niemcy postawili sobie za cel, by Monachium stało się symbolem walki o równość i tolerancję środowisk LGBT, które w tym miesiącu mają swoje święto - Miesiąc Dumy.

Manifestacja będzie znacząca tym bardziej, że niedawno węgierski parlament przyjął uchwałę, która wzbudziła ogromny niepokój wśród osób LGBT nie tylko na Węgrzech ale w całej Europie.

Kapitan niemieckiej reprezentacji już wcześniej okazał wsparcie osobom nieheteronormatywnym, zakładając na ramię opaskę w tęczowych barwach. 

Zobacz także:

Węgry biją na alarm?

UEFA, która stara się zachować neutralność, jeśli chodzi o wyrażanie na stadionie jakichkolwiek poglądów, wszczęła nawet w tej sprawie dochodzenie. Plotka głosi, że swoje zastrzeżenia zwrócił Węgierski Związek Piłki Nożnej.

Europejska federacja uznała jednak, że tęczowa opaska na ramieniu Manuela Neuera nie jest żadną manifestacją, a "doskonałym symbolem różnorodności”.

Sprawę skomentował również rzecznik prasowy niemieckiej kadry.

– Manuel Neuer ma taką opaskę we wszystkich czerwcowych meczach, ponieważ to miesiąc, gdzie jeszcze większą uwagę zwraca się na tolerancję, akceptowanie odmienności. A my, jako reprezentacja Niemiec to popieramy – powiedział Jens Grittner.

TVP głosem "niektórych"

Portal TVP przypomina, że "UEFA ostro sprzeciwia się wszelkim formom uprawiania polityki podczas rozgrywania meczów piłki nożnej. Zakazane są banery wspierające różne ugrupowania, a nawet oprawy upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Jednak zdaniem niektórych, dla tęczowych środowisk federacja ma specjalne względy".

Trudno jednak obronić ten argument, ponieważ orientacja seksualna ma (a przynajmniej powinna mieć) z polityką niewiele wspólnego. 

Stadion zabłyśnie kolorami tęczy

Organizatorzy meczu z jednej strony boją się najazdu konserwatywnych bojówek, a z drugiej nie chcą dać się zastraszyć, dlatego idą o krok dalej. Burmistrz Monachium wystąpił już do władz UEFA o zgodę na podświetlenie Allianz Arena w tęczowych barwach.

Kolorami tęczy mają zalać się również trybuny, ponieważ Niemiecka federacja ma w planach rozdać chętnym osobom tęczowe flagi, by wesprzeć w ten sposób prześladowane na Węgrzech mniejszości.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport