IMGW bije na alarm. Możliwy nawet najwyższy stopień zagrożenia, lepiej nie wychodź

Strażacy i mieszkańcy zabezpieczają zniszczone dachy budynków po przejściu trąby powietrznej w miejscowości Dobrzyca, fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Strażacy i mieszkańcy zabezpieczają zniszczone dachy budynków po przejściu trąby powietrznej w miejscowości Dobrzyca, fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Meteorolodzy nie mają dobrych informacji. Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem silnego wiatru, którego porywy w nocy z piątku na sobotę mogą dochodzić nawet do 125 km/h. Poza tym będzie ciepło, ale z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

Chmury zakryją słońce

Jak informuje IMGW, w piątek w ciągu dnia Polska znajdzie się w powietrzu polarnym morskim. Na północnym zachodzie prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego, jedynie początkowo na wschodzie regionu małe. Możliwe są postępujące od zachodu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4 st. C na wschodzie do 8 st. C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, stopniowo słabnący, początkowo w porywach do 80 km/h, po południu i wieczorem porywy do 55 km/h a na zachodzie do 65 km/h.

Na północy i północnym wschodzie będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 3 do 6 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do około 65 km/h.

W Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i w województwie kujawsko-pomorskim zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego. Po południu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5 do 8 st. C. Wiatr umiarkowany, na północy regionu także dość silny, w porywach do 65 km/h.

W Centrum i na Lubelszczyźnie zachmurzenie również będzie umiarkowane, w pierwszej połowie dnia miejscami duże, ze słabymi opadami deszczu, na północy również deszczu ze śniegiem. Na krańcach zachodnich regionu opady wystąpią także pod wieczór. Temperatura maksymalna od 4 st. C na wschodzie do 8 st. C na zachodzie. Wiatr na ogół umiarkowany, w porywach do 65 km/h.

Zobacz galerię zdjęć:

Powalone drzewa w Lesie Kabackim, fot. PAP/Leszek Szymański
Powalone drzewa w Lesie Kabackim, fot. PAP/Leszek Szymański Zniszczenia w Sośnicy, fot. PAP/Tomasz Wojtasik Przewrócony przystanek w Szczecinie, fot. PAP/Marcin Bielecki Zniszczenia w Sośnicy, fot. PAP/Tomasz Wojtasik Zniszczenia w Dobrzycy, fot. PAP/Tomasz Wojtasik Zniszczenia w Buszkowicach, fot. PAP/Darek Delmanowicz Zniszczenia w Dobrzycy, fot. PAP/Tomasz Wojtasik +2 zdjęcia +3 zdjęcia

Polecamy:

W górach sypnie śniegiem

Na południowym zachodzie zachmurzenie przeważnie duże. Okresami opady deszczu, w rejonach podgórskich i w górach przed południem możliwe przelotne opady śniegu a pod wieczór deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 7 do 10 st. C, na Przedgórzu Sudeckim od 5 do 7 st. C, w szczytowych partiach Sudetów wzrost temperatury od -6 st. C rano, do około 0 st. C wieczorem, w rejonach podgórskich Karpat od 1 do 4 st. C, wysoko w Beskidach od -3 do 0 st. C. Wiatr dość silny i silny, od 30 do 40 km/h, w porywach do około 65 km/h. Wysoko w górach wiatr początkowo bardzo silny - do 60 km/h, stopniowo słabnący do dość silnego, w porywach początkowo do 90 km/h później w porywach do 60 km/h. Wieczorem porywy ponownie wzrosną do 90 km/h. W szczytowych partiach Sudetów wiatr do 70 km/h, w porywach do 140 km/h.

W województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Przed południem w rejonach podgórskich i w górach możliwe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 4 st. C na wschodzie do 8 st. C na zachodzie. W rejonach podgórskich od 1 do 4 st. C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od -3 do 0 st. C, na szczytach Tatr około -2 st. C. Wiatr początkowo umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h. Wieczorem umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach początkowo bardzo silny - do 60 km/h, w porywach do 90 km/h. Wysoko w górach miejscami zamiecie i zawieje śnieżne.

W sobotę ostro powieje

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem niżu Eunice i pozostanie w powietrzu polarnym morskim, przejściowo cieplejszym. Na północnym zachodzie zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, na terenach wyżej położonych również śniegu. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 3 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie. Wiatr dość silny i silny, od 45 do 60 km/h, w porywach do 110 km/h, a w pasie nadmorskim silny do 125 km/h.

Na północy i północnym wschodzie zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a lokalnie śniegu. Temperatura maksymalna od 4 do 6 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, przejściowo także silny, od 25 do 45 km/h, w porywach - zwłaszcza przed południem - do 100 km/h, a na północnym zachodzie regionu do 120 km/h.

W Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i w województwie kujawsko-pomorskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, głównie na północy i w centrum regionu. Na północy możliwe burze. Temperatura maksymalna od 3 st. C na północy do 7 st. C na południu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 90 km/h, rano jeszcze dość silny i silny, od 45 do 60 km/h, w porywach do 100 km/h.

W Centrum i na Lubelszczyźnie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na północy regionu również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4 do 7 st. C. Wiatr dość silny i silny, od 30 do 45 km/h, w porywach do 90 km/h.

Nowe w serwisie:

Będą rozpogodzenia

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości