Nagłówek odpowiedzi Muzeum Holokaustu z 6.II.2012
Nagłówek odpowiedzi Muzeum Holokaustu z 6.II.2012
Michał Tyrpa Michał Tyrpa
746
BLOG

Witold Pilecki do Muzeów Holokaustu i Europejskiego Dnia Bohaterów

Michał Tyrpa Michał Tyrpa Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

6 lutego 2018 r. minęło sześć lat od odpowiedzi na list w sprawie rotmistrza Witolda Pileckiego, jakiej waszyngtońskie Muzeum Holokaustu udzieliło Fundacji Paradis Judaeorum, a dokonania Ochotnika do Auschwitz w ekspozycji United States Holocaust Memorial Museum nadal nieobecne. Tymczasem polska klasa polityczna i media udają, że projektu Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem nigdy nie było...


A że Witold Pilecki, mimo sześciu lat od złożonej nam deklaracji, pozostaje wciąż w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu wielkim nieobecnym, to (pomijając ewidentnie złą wolę amerykańsko-żydowskich tzw. „historyków Holokaustu”) ogromna „zasługa” przeżartej partyjniactwem polskiej klasy politycznej. To także zasługa cenzury z jaką dwunastoletnią działalność Fundacji Paradis Judaeorum traktują mainstreamowe media.


Najważniejszą z inicjatyw jakie podjęła nasza fundacja jest trwająca od ponad dekady akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” (Let's Reminisce About Witold Pilecki”). Zasadnicze trzy cele tej działającej od stycznia 2008 r. międzynarodowej inicjatywy obywatelskiej to: a) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, c) ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.


To i znacznie więcej (szczegóły na naszych licznych stronach internetowych) robimy oddolnie, bez wsparcia tzw. oficjalnych czynników i wyłącznie własnym sumptem. Robimy w Polsce, w Irlandii, we Francji, w Niemczech, na Ukrainie, Węgrzech, Białorusi itd. Robimy pomimo cenzury, która często jako „jedynych od lat upominających się” o te sprawy wymienia wszelkich swoich najróżniejszych, partyjnie koncesjonowanych „Naszych Kolegów”, tylko nie nas. Robimy pomimo oszczerstw i kalumnii miotanych przez wybuchające co i rusz, zapiekłe w swej zawiści polskie piekło…


A gdyby kto sądził, że przesadzam, raz jeszcze zadam to pytanie: jak to na zdrowy rozum w ogóle możliwe, że wówczas, przed sześcioma laty, j e d y n y m polskim medium, które zainteresowało się odpowiedzią jakiej w sprawie Rotmistrza udzieliło Fundacji Paradis Judaeorum waszyngtońskie Muzeum Holokaustu był krakowski „Dziennik Polski”?… Jak to możliwe, że mimo – zwłaszcza ostatnio tak widocznego – zatroskania o polską pamięć historyczną i (lepszą) jakość relacji polsko-żydowskich, do dnia dzisiejszego większość mediów nie zająknęła się o tym słowem?… Jak to możliwe, że pomocy w doprowadzeniu do końca tej sprawy odmówili nam – solidarnie, ponad podziałami – i Forum Żydów Polskich, i wicepremier Piotr Gliński, i prezes Jarosław Kaczyński, i rabin Michael Schudrich?…


W skrócie (bo to przecież tylko wskazanie niektórych, ważnych w szerokim kontekście, faktów) - od początku. W sześćdziesięciu punktach:


1) Dziesięć lat temu, 13 lutego 2008 r. w portalu Polskiego Radia ukazał się tekst pt. „Trzeba dać świadectwo”, w którym po raz pierwszy upubliczniono informacje o podjętych przez Fundację Paradis Judaeorum działaniach celem ustanowienia w rocznicę zamordowania rtm.Pileckiego – 25 maja - święta obchodzonego w całej Unii Europejskiej: Europejskiego Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem (potem zmieniliśmy tę nazwę na Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem), vide:


https://www.polskieradio.pl/5/104/Artykul/176330,Trzeba-dac-swiadectwo


2) 25 maja 2008 r., dokładnie w sześćdziesiątą rocznicę zamordowania Ochotnika do Auschwitz, Fundacja Paradis Judaeorum upublicznia w siecie (i za darmo) pierwszy angielski przekład „Raportu Witolda” (w kolejnych miesiącach i latach link ten rozsyłany jest do polityków, mediów, instytucji pamięci na całym świecie): www.witoldsreport.blogspot.com


3) 27 listopada 2008 r. ś.p. prezydent Lech Kaczyński odmówił prośbie Fundacji Paradis Judaeorum o publiczną deklarację poparcia dla projektu ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Vide: list ministra Macieja Łopińskiego, szczegóły w części VIII (ósmej) materiału z 24 stycznia 2009 r. pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu – to nasz obowiązek”:


http://michaltyrpa.blogspot.com/2009/01/przypomnijmy-o-rotmistrzu-to-nasz.html


4) 17 września 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do papieża Benedykta XVI (a także do biskupów polskich) o rozważenie wyniesienia na ołtarze chrześcijańskiego rycerza XX wieku. 25 stycznia 2009 r. z inicjatywy fundacji została odprawiona na Wawelu pierwsza w dziejach Msza św. z modlitwą o beatyfikację Witolda Pileckiego, zob. relację z 1.II.2009 pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu – w Katedrze Wawelskiej”:


http://michaltyrpa.blogspot.com/2009/02/przypomnijmy-o-rotmistrzu-w-katedrze.html


5) 18 lutego 2009 r. z inspiracji Fundacji Paradis Judaeorum grupa Unia na rzecz Europy Narodów (przemianowana później na Europejskich Demokratów i Reformatorów) uchwaliła uchwałę wzywającą Parlament Europejski do ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. O słynnej „pomyłce” w głosowaniu polskich europosłów pisałem w zdjętym przez cenzurę „Polska The Times” tekście z 14 kwietnia 2009 pt. „Pilecki zamordowany po raz trzeci”:


https://4.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/SfBuF-Zy9nI/AAAAAAAAAR0/2irFfwTj6_4/s1600-h/Pilecki+zamordowany+po+raz+trzeci-skan.jpg


6) 7 września 2009 r. siedmiu byłych więźniów KL Auschwitz: ś.p. Jerzy Bielecki nr P-243, Zbigniew Blok nr P-1195, ś.p. Kazimierz Piechowski nr P-918, Józef Stós nr P-752, ś.p. Władysław Szepelak nr P-168061, Edmund Szewczyk nr P-1498 oraz Kazimierz Zając nr P-261 podpisało petycję Fundacji Paradis Judaeorum do nowych (po zmianie kadencji) europosłów o ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Petycję nadal można podpisać:


http://www.petycje.pl/4376


7) Kiedy Fundacja Paradis Judaeorum i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich poprosiły o nagłośnienie tego apelu, media nie zareagowały wcale. Jedynie kierowana przez Pawła Lisickiego „Rzeczpospolia”, po długich prośbach i namowach była łaskawa zamieścić nasz apel bez żadnego komentarza we wtorek 6.X.2009 na piętnastej stronie w dziale „Listy” i w sąsiedztwie… nekrologów:


http://2.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/SthW5S3uNBI/AAAAAAAAAVI/YYezKRBJWPM/s1600-h/15+strona+Rzepy+z+6.10.2009.jpg


8) 30 sierpnia 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwraca się do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie z wnioskiem o uzupełnienie ekspozycji stałej o informacje dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego. Do listu zostaje załączona kartka pocztowa akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”). Oto skany:


a) http://3.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/TLlmHBMLIMI/AAAAAAAAAm4/ht2LPd3y1ow/s1600/List+do+Rady+Muzeum+Holocaustu+z+30+VIII+2010.jpg


b) http://1.bp.blogspot.com/_GoV7ytNTb3Q/TLlmWR-oyOI/AAAAAAAAAnA/yIA8kTXHkps/s1600/poczt%C3%B3wka+do+Rady+Muzeum+Holocaustu.jpg


9) 18 sierpnia 2010 r. w amerykańskim „The Catholic Messenger” ukazuje się artykuł Judith Costello pt. „Catholic Witold Pilecki: Volunteer for Auschwitz”, vide:


https://www.catholicmessenger.net/2010/08/catholic-witold-pilecki-volunteer-for-auschwitz/


10) W Święto Niepodległości 2010 Fundacja Paradis Judaeorum podała do wiadomości rozstrzygnięcie konkursu na esej/artykuł/utwór na temat „Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata”, którego jurorem był ś.p. Kazimierz Piechowski, przyjaciel i towarzysz broni rtm.Pileckiego z Auschwitz. E-book z pracami konkursowymi (do pobrania za darmo):


https://docs.google.com/file/d/0Bz61_PER1DyEOTEwOTUwY2ItNjBmZS00NmJjLWE1ZDgtNDliMzljYTExNjA5/edit


11)W marcu 2011 r. przy okazji nazwania przez dziennik The New York Times położonego pod Alpami KL Dachau „polskim obozem koncentracyjnym”, Fundacja Paradis Judaeorum poinformowała redakcję NYT o staraniach w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Szczegóły w materiałach:

- z 20 marca 2011 r. - „Przypomnijmy o Rotmistrzu w New York Times”:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/289016,przypomnijmy-o-rotmistrzu-w-new-york-times

- z 22 marca 2011 r. - „Galway przypomina o Rotmistrzu, NYT obiecuje poprawę”


https://www.salon24.pl/u/mementomori/289700,galway-przypomina-o-rotmistrzu-nyt-obiecuje-poprawe


12) Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 14 czerwca 2011 r. uczestnicy uroczystości pod Ścianą Śmierci KL Auschwitz, po odśpiewaniu (zakazanego dziś przez dyrekcję Muzeum Auschwitz) polskiego Hymnu Narodowego, podpisali odczytany przez byłego więźnia Kazimierza Zająca apel Fundacji Paradis Judaeorum i Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich do premiera Donalda Tuska o potraktowanie projektu Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem jako jednego z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej (lipiec-grudzień 2011). Premier Tusk nie odpowiedział, zaś proszeni potem o wsparcie apelu prezydent Bronisław Komorowski i prezes Jarosław Kaczyński, solidarnie, ponad podziałami odmówili. Podobnie zachowali się inni politycy. Zob. np. materiał z 14 czerwca 2011 r. pt. „Rotmistrz Pilecki priorytetem polskiej prezydencji w UE”:


http://michaltyrpa.blogspot.com/2011/06/rotmistrz-pilecki-priorytetem-polskiej.html


13) 16 listopada 2011 r. Fundacja Paradis Judaeorum zakłada na facebooku stronę pt. „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums”:


https://www.facebook.com/Bring-Witold-Pilecki-to-Holocaust-Museums-276335655736394


14) 20 stycznia 2012 w krakowskim „Dzienniku Polskim” ukazuje się artykuł pt. „Czy Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie uczci pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, organizatora ruchu oporu w obozie Auchwitz?”:


https://3.bp.blogspot.com/-zuVoHGffw3g/Tzzk8N-cRcI/AAAAAAAABFQ/Pu5Rjvep6Fs/s1600/Dziennik%2BPolski%2Bo%2BBring%2BWitold%2BPilecki.jpg


15)27 stycznia 2012 r. Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zorganizowało spotkanie z Marco Patricellim, autorem wydanej po włosku, francusku i polsku biografii Witolda Pileckiego pt. "Ochotnik", w której znaleźć można m.in. wzmiankę o rozpoczętych w styczniu 2008 r. staraniach wolontariuszy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) o ustanowienie święta pod nazwą Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. W spotkaniu udział wzięli ambasador Republiki Włoskiej w RP, konsulowie Niemiec i Stanów Zjednoczonych w Krakowie (Jeffrey Vick), a także prezes Fundacji Paradis Judaeorum, który poinformował zebranych m.in. o staraniach o miejsce Rotmistrza w muzeach upamiętniających zagładę Żydów. Zob.

http://1.bp.blogspot.com/-N5lwOpQAVC8/TzzlKKiq7OI/AAAAAAAABFc/B5EQhqAh7yA/s1600/patricelli_06.jpg


16) Dzięki aktywności polskich i amerykańskich wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), którzy za pośrednictwem emaili i wpisów na facebooku przez półtora roku niestrudzenie o to pytali, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie wysyła w dniu 6 lutego 2012 r. do Fundacji Paradis Judaeorum odpowiedź w sprawie nieobecności rtm.Pileckiego w ekspozycji tej placówki, vide:


http://2.bp.blogspot.com/-znxM_4KHmVQ/Tz0b4NGCLnI/AAAAAAAABGw/hIbMiSaJuSA/s1600/Odpowied%25C5%25BA%2BMuzeum%2BHolocaustu%2Bz%2B6%2Blutego%2B2012.jpg


17) 13 lutego 2012 r. Edward Reid - pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Stanach Zjednoczonych publikuje w serwisie youtube materiał pt. „Bring Witold Pilecki to the Holocaust Museums!”:


https://youtu.be/9aWEt8MaU54


18) 16 lutego 2012 r. ukazał się materiał „Przypomnijmy o Rotmistrzu historykom Holokaustu”:


http://michaltyrpa.blogspot.com/2012/02/przypomnijmy-o-rotmistrzu-historykom.html


19) 20 lutego 2012 r. krakowski „Dziennik Polski” jako j e d y n e medium odnotował odpowiedź udzieloną Fundacji Paradis Judaeorum 6.II.2012 przez United States Holokaust Memorial Museum. Wszystkie pozostałe media głównego nurtu do chwili obecnej fakt ten cenzurują. Zob. „Muzeum Holokaustu przyjrzy się rotmistrzowi”:


http://3.bp.blogspot.com/-AK2d_TJ5fig/T4lW4nDhCPI/AAAAAAAABKE/JwfvJ2PrfAI/s1600/art%2Bz%2BDziennika%2BPolskiego%2Bz%2B20%2Blutego%2B2012.JPG


20) 6 marca 2012 r. Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) dali zdecydowany odpór zakusom ze strony Forum Żydów Polskich zmierzającym do przehandlowania za oświęcimski barak pamięci o Witoldzie Pileckim. Pamięci, która jest święta. Szczegóły w dyskusji na facebookowej stronie akcji w tym wątku:


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=203745796399373&id=300842628258


21) 30 maja 2012 r. po słynnym wystąpieniu, w którym Barack Obama był łaskaw użyć określenia „polski obóz koncentracyjny”, prezydent USA został przez Fundację Paradis Judaeorum poinformowany o dokonaniach Ochotnika do Auschwitz i poproszony o wsparcie naszych próśb o wywiązanie się z obietnicy przez utrzymywane z kieszeni amerykańskiego podatnika waszyngtońskie Muzeum Holocaustu. 24 lipca 2012 r., podczas amerykańskiej kampanii prezydenckiej z podobnymi prośbami wolontariusze naszej akcji zwrócili się do Mitta Romneyai Rona Paula. Zob. materiał z 26 lipca 2012 pt. „Kandydatom na prezydenta USA o rtm.Pileckim”:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/436554,kandydatom-na-prezydenta-usa-o-rtm-pileckim

22) 14 sierpnia 2012 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Prezydenta RP, Arcybiskupa Metropolity Krakowa i Prezesa IPN z apelem o pogrzeb rtm.Pileckiego z najwyższymi honorami państwowymi w królewskiej katedrze na Wawelu. Po pięciu latach, 19 lipca 2017 r, sprawa została podsumowana w materiale pt. „Polskie piekło nie dopuści, by rtm.Pilecki spoczął na Wawelu”:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/794675,polskie-pieklo-nie-dopusci-by-rtm-pilecki-spoczal-na-wawelu


23) W Święto Niepodległości 2012 pojawiła się na facebooku strona „Polsko-żydowska niepamięć”:


https://www.facebook.com/Polsko-żydowska-niepamięć-216862191781092


24) 17 stycznia 2013 r. w materiale pt. „Witold Pilecki, Muzeum Holocaustu i Timothy Snyder” poinformowaliśmy o prośbie (która jak się okazało trafiła w próżnię...) o wsparcie naszych działań skierowanej do znanego historyka z Yale University:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/479706,witold-pilecki-muzeum-holocaustu-i-timothy-snyder


25)21 stycznia 2013 r. ukazał się tekst pt. „Bartoszewski przeciw Pileckiemu w Muzeach Holocaustu”


https://www.salon24.pl/u/mementomori/480589,bartoszewski-przeciw-pileckiemu-w-muzeach-holocaustu


26)27 stycznia 2013 r. w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu tekstem pt. "Bartoszewski w Parlamencie Europejskim zapomniał o Pileckim" podsumowaliśmy wnioski z odmowy przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i pełnomocnika rządu RP ds. dialogu międzynarodowego, na prośbę Fundacji Paradis Judaeorum o wsparcie starań o trwałą obecność Witolda Pileckiego w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu (a także w kalendarzu świąt Unii Europejskiej), która odbiła się szerokim echem:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/482142,bartoszewski-w-parlamencie-europejskim-zapomnial-o-pileckim


27)7 lutego 2013 r. został założony profil facebookowego wydarzenia pt. "Remind USHMM about Witold Pilecki":

https://www.facebook.com/events/206225719524068

28)8 lutego 2013 r. został opublikowany materiał pt. "Przypomnijmy o Rotmistrzu w Brukseli i Waszyngtonie":


https://www.salon24.pl/u/mementomori/485259,przypomnijmy-o-rotmistrzu-w-brukseli-i-waszyngtonie


29)15 lutego 2013 r. w tekście pt. "Witold Pilecki w Muzeum Holocaustu - na marginesie dyskusji" została zanalizowana poświęcona dokonaniom rtm.Pileckiego debata, która 27 stycznia 2013 r. odbyła się w Waszyngtonie, i w której reprezentujący Polskę historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wykazał się rażącą niekompetencją:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/487011,witold-pilecki-w-muzeum-holocaustu-na-marginesie-dyskusji


30)22 lutego 2013 r. w Tarnowie odbyło się „przypominające o Rotmistrzu” spotkanie, na którym nie zabrakło informacji o staraniach Fundacji Paradis Judaeorum w Waszyngtonie:


https://youtu.be/lqTCSSyYyts


31)9 marca 2013 r. podsumowaliśmy roczne (zakończone fiaskiem) starania o nawiązanie współpracy ze środowiskiem Forum Żydów Polskich, zob. materiał pt. "Przypomnijmy o Rotmistrzu Żydom polskim":


https://www.salon24.pl/u/mementomori/492264,przypomnijmy-o-rotmistrzu-zydom-polskim


32)11 marca 2013 r. amerykańska wolontariuszka akcji "Przypomijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") założyła petycję, którą w ciągu 2 lat poparło ponad 600 osób z całego świata:


https://www.change.org/p/united-states-holocaust-memorial-museum-captain-witold-pilecki-permanent-collection-at-the-holocaust-museum


33) 18 marca 2013 r. przypomnieliśmy, że na rok przed masowymi transportami RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) do krematoriów Birkenau, pierwszy raport Witolda Pileckiego zza drutów Auschwitz trafił do londyńskiej siedziby Rządu RP, a stamtąd do polityków i mediów wolnego świata:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/494406,aliantom-o-auschwitz


34)11 kwietnia 2013 r. pojawiła się na facebooku anglojęzyczna strona, której celem jest promowanie drugiego z zasadniczych celów akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki").


https://www.facebook.com/WitoldPileckiTheBravestOfTheBrave

35)13 czerwca 2013 r. o naszych staraniach w Waszyngtonie poinformowani zostali uczestnicy zorganizowanej przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, konferencji historycznej „Pamięć jutra”:


https://www.facebook.com/pg/PrzypomnijmyoRotmistrzu/photos/?tab=album&album_id=10151711796743259


36) 20 stycznia 2014 r. „Dziennik Polski” opublikował tekst pt. „Zapomniana pamięć o Auschwitz”:


http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3303754,zapomniana-pamiec-o-auschwitz,id,t.html


37)7 lutego 2014 r. w „Dzienniku Polskim” ukazał się artykuł pt. „Muzeum Holocaustu nie pamięta o rotmistrzu”:

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3324655,muzeum-holokaustu-nie-pamieta-o-rotmistrzu,id,t.html


38)W maju 2014 r., z inspiracji Fundacji Paradis Judaeorumszwedzki zespół heavymetalowy Sabaton nagrał poświęconą Ochotnikowi do Auschwitz piosenkę pt. "Więzień nr 4859", zob. dyskusję w tym wątku:


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=150251044985309&id=300842628258


39)21 lipca 2014 r. w kontekście 70. rocznicy zamachu, który przeprowadził na Fuehrera płk Claus Schenk Graf von Staufenberg, na marginesie tekstu pt. "Polska - państwo niepoważne", zastanawialiśmy się nad rolą dobrze pojętej polityki pamięci:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/597255,polska-panstwo-niepowazne


40)27 lipca 2014 r. czeski wolontariusz akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") Jan Skorup, udostępnił w internecie niemiecki przekład "Raportu Witolda" z 1945 r.:


https://pileckibericht.wordpress.com/


41) 14 października 2014 poinformowaliśmy o zakończonych fiaskiem staraniach Fundacji Paradis Judaeorum o beatyfikację rtm.Pileckiego. W trakcie trwającej sześć lat korespondencji, zarówno polscy biskupi jak i Stolica Apostolska, byli informowani także o naszych działaniach na rzecz trwałej obecności Ochotnika do Auschwitz w ekspozycjach muzeów upamiętniających zagładę Żydów. Zob. dokumentację na stronie „Chcemy beatyfikacji Witolda Pileckiego”:


https://www.facebook.com/Chcemy-beatyfikacji-Witolda-Pileckiego-245027568981674

42)10 września 2014 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się o moralne wsparcie dla ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem do głowy państwa niemieckiego. W liście, którego adresatem był Joachim Gauck nie zabrakło wzmianki o obietnicy udzielonej nam 6 lutego 2012 r. przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. 13 października 2014 r. Prezydent Niemiec poparł akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”). Zob. materiał pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu z prezydentem Niemiec” z 24 października 2014 r.:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/617752,przypomnijmy-o-rotmistrzu-z-prezydentem-niemiec


43)12 listopada 2014 r. pełnomocnik Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) w Republice Irlandii, Robert Pierzyński, zamieścił na youtube film dokumentujący lata pracy naszych irlandzkich wolontariuszy:


https://youtu.be/N48X6kB4sTo


44)Na przełomie 2014 i 2015 r. najwybitniejsi wolontariusze akcji podsumowali jej siódmy jubileusz tekstami, które dostępne są na blogu:


https://www.salon24.pl/u/7latakcjiprzypomnijmyorotmistrzu/


45)2 lutego 2015 r. polscy i amerykańscy wolontariusze naszej akcji zwrócili się do wybitnego publicysty dziennika The New York Times, laureata nagrody Pulitzera z prośbą o pomoc w nagłośnieniu trzecie rocznicy odpowiedzi waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum o uzupełnienie ekspozycji o informacje na temat dokonań Witolda Pileckiego. Nicholas Kristofnie odpowiedział. Szczegóły:


https://www.facebook.com/pg/PrzypomnijmyoRotmistrzu/photos/?tab=album&album_id=10153063013893259


46)Latem 2015 r. ukazała się książka „To jest zawsze podejrzane. O Polakach, Żydach, Niemcach (i nie tylko) – bez politycznej poprawności”. Strona książki:


https://www.facebook.com/To-jest-zawsze-podejrzane-452867638232682


47)4 lutego 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do wicepremiera Piotra Glińskiego z prośbą o pomoc w sprawie miejsca rtm.Pileckiego w ekspozycji stałej waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu. Do listu poleconego dołączony został egzemplarz wspomnianej (w poprzednim punkcie) książki. List do dnia dzisiejszego pozostał bez odpowiedzi…


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153930398003259&id=300842628258


48) W obliczu „zaginięcia” (vel „zgubienia”) przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego naszego listu (z książką), 6 maja 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się o pomoc do Jarosława Kaczyńskiego:


https://www.salon24.pl/u/mementomori/710780,przypomnijmy-o-rotmistrzu-kaczynskiemu


49)16 czerwca 2016 r. prezes Prawa i Sprawiedliwości udzielił Fundacji Paradis Judaeorum odpowiedzi odmownej. Szczegóły w obszernej analizie (i dyskusji) z 28 czerwca 2016 r. pt. „Jarosław Kaczyński a zasada pomocniczości”:


https://www.facebook.com/PrzypomnijmyoRotmistrzu/posts/10154323545288259


5023 czerwca 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum (po raz kolejny) wystąpiła do władz Rzeczypospolitej Polskiej o usunięcie ze stanowiska dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Do chwili obecnej petycję podpisało ponad dziesięć tysięcy osób. Podpisywać można nadal:


http://citizengo.org/pl/35329-zwolnic-dyrektora-muzeum-auschwitz


5118 lipca 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum poprosiła o pomoc naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Do dnia dzisiejszego rabin nie odpowiedział…


https://www.salon24.pl/u/mementomori/722024,przypomnijmy-o-rotmistrzu-rabinowi-schudrichowi


52)17 września 2016 r. Fundacja Paradis Judaeorum świętowała w Krakowie dziesięciolecie istnienia. Zob. artykuł Krzysztofa Karnkowskiego pt. „Jesteśmy dłużnikami Ochotnika do Auschwitz z „Gazety Polskiej Codziennie”, opublikowany 2 października 2016 w portalu Niezależna.pl :


http://niezalezna.pl/86943-jestesmy-dluznikami-ochotnika-do-auschwitz


53) 4 kwietnia 2017 r. Fundacja Paradis Judaeorum wystąpiła do Prezydenta RP z apelem o obecność w Narodowym Dniu Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych w KL Auschwitz i o odśpiewanie wraz z wolontariuszami naszej akcji pod Ścianą Śmierci, zakazanego przez dyrekcję Muzeum Auschwitz polskiego Hymnu Narodowego. Petycja została zaktualizowana w lutym 2018 i nadal można ją podpisywać:


http://citizengo.org/pl/41818-chcemy-prezydenta-rp-14-czerwca-pod-sciana-smierci-kl-auschwitz


54) Tego samego dnia został opublikowany materiał pt. „Rotmistrz Pilecki patronem 'strefy ciszy'?”:


https://www.facebook.com/PrzypomnijmyoRotmistrzu/posts/10155222556233259


55) 14 czerwca 2017 r. Fundacja Paradis Judaeorum złamała zakaz śpiewania Mazurka Dąbrowskiego pod Ścianą Straceń i zainicjowała na terenie byłego KL Auschwitz, Narodowe Czytanie „Raportu Witolda”, zob. materiał i dyskusję (na facebookowej stronie głównej naszej akcji) z 21 czerwca 2017 r. pt. „Narodowe Czytanie 'Raportu Witolda'”:


https://www.facebook.com/PrzypomnijmyoRotmistrzu/posts/10155480597558259


56) 13 października 2017 r. rozpoczęliśmy dyskusję pod hasłem „Europa hipokrytów”:


https://www.facebook.com/PrzypomnijmyoRotmistrzu/posts/10155826987523259


57)27 stycznia 2018 r. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego RP Magdalena Gawin oklaskiwała na uroczystościach w KL Auschwitz ambasador Izraela Annę Azari, która w obecności byłych polskich więźniów raczyła przypisać Polsce i Polakom odpowiedzialność za Holokaust.


58)1lutego 2018 r. na stronie głównej akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) ukazał się tekst pt. „ASERTYWNOŚĆ I PRAWDA”:


https://www.facebook.com/PrzypomnijmyoRotmistrzu/photos/a.415727128258.190220.300842628258/10156138719168259


59)6 lutego 2018 r. w „Gazecie Polskiej Codziennie” ukazał się artykuł Krzysztofa Karnkowskiego pt. „Wielkie rekolekcje”:


https://www.facebook.com/PrzypomnijmyoRotmistrzu/posts/10156153562408259


60)7 lutego 2018 r. ukazuje się niniejsze podsumowanie.


Zapraszając do zapoznania się z faktami i dyskusji pod linkiem na stronie głównej naszej akcji na facebooku, zwracam się do całej polskiej klasy politycznej i do przedstawicieli świata mediów z trzema kwestiami:


A) Co w ciągu ostatniej dekady każde z Państwa uczyniło, aby Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem został ustanowiony?


B) Ile zrobiliście, aby prawda o dokonaniach Ochotnika do Auschwitz trafiła do takich placówek jak waszyngtońskie Muzeum Holokaustu?


C) Gdzie byliście i co robiliście w latach ubiegłych 14 czerwca, gdy Fundacja Paradis Judaeorum i wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) śpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła” pod Ścianą Śmierci KL Auschwitz igdzie będziecie w tym roku?


Nie wątpię, że wybudzona z letargu klasa polityczno-medialna nie stchórzy przed tymi pytaniami.


Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..


Dyskusja na stronie główne akcji:


https://www.facebook.com/PrzypomnijmyoRotmistrzu

Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki on Facebook. Doświadczając kolejnych erupcji Inferno Polonico, przed oczami duszy widzę Witolda Pileckiego, który do nas, wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki mówi"), mówi:"Z powodu mojego imienia będą was nienawidzić" (Mt 24,9)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka