Nie zrobisz już zakupów w niedzielę. Nawet w Żabce

1024px-Tomaszów_Mazowiecki_w_województwie_łódzkim._Jeden_z_tomaszowskich_sklepów_sieci_Żabka_z_nowym_logotypem,_PL,_EU._CC0.jpg
1024px-Tomaszów_Mazowiecki_w_województwie_łódzkim._Jeden_z_tomaszowskich_sklepów_sieci_Żabka_z_nowym_logotypem,_PL,_EU._CC0.jpg
Sklepy działające w niedziele handlowe jako placówki pocztowe będą musiały znaleźć inny sposób, by móc prowadzić handel w niedziele z zakazem handlu. W piątek Sejm uchwalił ustawę, która ma uszczelnić prawo. W niedziele będą mogły działać tylko te sklepy, w których przychody z działalności pocztowej przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Koniec ze sklepami działającymi w niedziele

Chodzi o nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, za którą wraz z poprawkami głosowało 272 posłów, przeciw było 135, wstrzymało się 37.

Uszczelnienie handlu poparło 224 posłów z klubu PiS, nikt nie był przeciw, nie głosowało 3 posłów. Z klubu KO 1 poseł głosował za, a 122 przeciw. Z Lewicy 29 osób było za, nikt nie był przeciw, 17 wstrzymało się od głosowania. Koalicja Polska: 4 posłów głosowało za uszczelnieniem, nikt nie był przeciw, 15 wstrzymało się. Konfederacja: 5 posłów głosowało za, 4 było przeciw. Polska 2050 - 7 posłów - wszyscy głosowali przeciw. Porozumienie; 6 osób za, nikt nie głosował przeciw. Koło Kukiz15: 3 osoby głosowały za ustawą, 1 była przeciw. 4 posłów z koła Polskie Sprawy wstrzymały się.

Zobacz: Wybory w Rosji. Wyniki exit polls: Jedna Rosja Putina zwycięża

Sklepy będą musiały udowodnić, że główna część zysków pochodzi z działalności pocztowej

Nowela przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z projektem funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się one przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki. 

Zobacz: Włoscy siatkarze mistrzami Europy!

Wśród zgłoszonych przez wnioskodawców i przyjętych większością głosów poprawek, jest rozszerzenie katalogu osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

Zgodnie z kolejną poprawką ustawa wchodzi w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

32 wyjątki

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj202 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka