Blog
Taki sobie
slej2
6 obserwujących 119 notek 90043 odsłony
slej2, 9 czerwca 2017 r.

Nieodpowiedzialni politycy doprowadziła Brytyjczyków na krawędź przepaści.

259 1 0 A A A

    Po wielkim kryzysie 2007-09 który zweryfikował gospodarki oparte na kredycie, skutkując ogromnymi spadkami PKB i masowym wzrostem bezrobocia, kryzysem którego konsekwencje wiele państw odczuwa do dzisiaj, spowodował spadek jakości życia w krajach rozwiniętych. Okazało się że nie da się w nieskończoność żyć na kredyt, najmocniej odczuła to Grecja a Polska gdzie zadurzenie zwłaszcza społeczeństwa i firm było na dużo mniejszym poziomie poradziła sobie z kryzysem całkiem dobrze. Mądra polityka w tamtym czasie, sprzyjające niektóre warunki jak i spadek wartości złotego oraz posiadanie rezerw kredytowych pozwoliły w miarę łagodnie przejść przez światowy kryzys i bez większych konsekwencji.

    Jednak w krajach rozwiniętych kryzy przybrał dużo bardziej drastyczną formę i skutkował znacznym spadkiem jakości życia. Do dobrego jest łatwo się przyzwyczaić ale jak przychodzą gorsze czasy to wtedy w społeczeństwie pojawia się złość, wszyscy chcą żyć na równie wysokim poziomie jak dawniej.

    Ponieważ przeciętny obywatel nie wiele się zna na ekonomi dlatego tez populizm chwycił wiatr w żagle. Sfrustrowanemu społeczeństwu któremu nagle zmniejszył się dobrobyt łatwo było wskazać wymyślonego wroga który ten dobrobyt mu ukradł i oto populiści zaproponowali społeczeństwu że oni tego wroga przepędzą i kiedy to nastąpi wróci dobrobyt jak dawniej. Głosiciele "dobrej zmiany" zaczęli zdobywać co raz większe poparcie w rożnych krajach. W Polska, Wielkiej Brytanii, USA wygrali konserwatyści chcący powrócić do jednonarodowościowych państw, Oni pierwsi, gdzie każdy dba jedynie o swój interes i gdzie prawdziwi "patrioci" stoją na uprzywilejowanej pozycji.

    Wydawało się że od teraz konserwatyści będą przejmować państwo po państwie i utworzą nowy ład społeczny. Jednak inne społeczeństwa widząc jak to wygląda w praktyce, widząc to co wyprawiają ci "konserwatyści" w tych państwach w których zdobyli władze, najwyraźniej skutecznie wybił z głowy populistów w Holandii czy Francji gdzie głosiciele "dobrej zmiany" ponieśli sromotne klęski.

    O wpadkach za wpadką Trumpa jak i PIS tutaj pisać nie będę, gdyż chcę pokazać jak nieodpowiedzialna polityka oparta na propagandzie doprowadziła jeden z najbogatszych krajów na skraj przepaści.

    Wielka Brytania przed czasem kryzysu miała bardzo mocno rozbudowane wydatki socjalne, wiele zasiłków dla społeczeństwa, oczywiście większość na kredyt. Póki światowa gospodarka się rozwijała rozbudowany socjal przyspieszał wzrost gospodarczy. Jednak kiedy nastał kryzys 2007 okazało się że nie ma już rezerw kredytowych, gospodarka się zwijała i nie można było utrzymać wydatków socjalnych na dotychczasowym poziomie. Światowy kryzys spowodował masowe bezrobocie które połączone był z cięciem wydatków socjalnych. Nagle wielu Brytyjczyków którzy żyli w dostatku popadło w biedę z której nie mają szans wyjść. Oczywiście winą za to było życie na kredyt w latach poprzednich ale teraz trzeba znaleźć kozła ofiarnego na którego zrzuci się winy za obecną sytuacje.

    Jest taka prawicowa partia w Wielkiej Brytami UKIP która od zawsze głosiła że winę za pogarszającą się sytuację społeczna w kraju winni są emigranci z europy wschodniej i żeby nie było wątpliwości emigrant z europy wschodniej jest u nich tożsamy z nazwą Polak. Przewodniczącym tej partii przez wiele lat był Nigel Paul Farage i przez całą swoją karierę polityczną walczył on z emigrantami i dążył do Brexitu jako dobrobytu dla Brytyjczyków. Ponieważ w trudnej sytuacji społecznej jego partia zyskiwała coraz więcej zwolenników dochodząc nawet do ponad 20% poparcia, to rządząca partia konserwatywna z Cameronem na czele aby przestać tracić zwolenników zaczęła również antyimigracyjną i antyunijną retorykę. Partia konserwatywna w Brytani w przeciwieństwie do PIS to w większości ludzie z kompetencjami i ludzie twardo stąpający po ziemi. Retoryka antyunijna była jedynie kartą przetargową w negocjacjach z pozostałymi krajami UE. Ustąpcie nam (Brytyjczykom) inaczej wyjdziemy z unii. Ponieważ konserwatyści wszędzie rządzą podobnie i obiecane społeczeństwu złote góry nikły gdzieś za mgłą, to partia rządząca aby odwrócić  uwagę od cięć socjalnych które muszą następować gdyż Brytyjska gospodarka nie jest w stanie udźwignąć tego ciężaru, zaczęła zwalać całą winę na koszty uczestnictwa w UE i na emigrantów. My konserwatyści chcielibyśmy wam dać ale wstrętna Unia nie pozwala a pracy nie ma bo wam emigranci czyli Polacy kradną.

    Oczywiście politycy konserwatyści brytyjscy doskonale zdawali sobie sprawę że problem leży zupełnie gdzie indziej ale pokazywanie kozła ofiarnego konsolidował elektorat w strachu przed okrutnym Polakiem, który czai się za rogiem aby zniewolić Naród Brytyjski. Ta nieodpowiedzialna retoryka nakręcała spirale kłamstw, społeczeństwo uwierzyło że problemem Wielkiej Brytanii jest przynależność do UE i emigranci i jeżeli pozbędą się UE i emigrantów to na wyspy wróci dobrobyt i każdy będzie żył w dostatku gdyż już nie będzie złodziei Polaków.

Opublikowano: 09.06.2017 15:28. Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 15:33.
Autor: slej2
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Przecież to pis używa prokuratury do politycznych celów to przecież patriotyzm, jakby to PO...
  • "Przyszłość po upadku PiS" Może w końcu wróci normalność.
  • "umiesz wyjaśnić, dlaczego 2 na 3 napisałeś dobrze? :P" Aby sprawdzić czy ktoś przeczytał...

Tematy w dziale Polityka