138 obserwujących
5133 notki
1980k odsłon
  272   2

„Dia del Colono Polaco” – i nie tylko

„Dia del Colono Polaco” – tak w języku hiszpańskim nazywa się Dzień Polskiego Osadnika. Obchodzony jest on w dniu 8 czerwca, a więc w tym którym do kiosków trafia właśnie ten numer „GP ”. Jest to oficjalne Święto Narodowe w Argentynie - jedynym kraju na świecie, w którym w ten sposób uczczono polskich emigrantów. Po raz pierwszy obchodzono je przed 27 laty.

Jednak nie jest to jedyne wydarzenie w historii Polski, które miało miejsce pod tą właśnie datą. Niestety, 8 czerwca miało miejsce wiele dramatycznych rzeczy w dziejach naszego narodu. Choćby I rozbiór Polski - zawdzięczamy go Rosji, Prusom i Austrii - równo ćwierć tysiąca lat temu! Skądinąd 22 lata później w Powstaniu Kościuszkowskim przegraliśmy z Rosjanami bitwę pod Chełmem. Żeby było jasne: w tym dniu nie próżnował również nasz, przez wieki, wróg z Zachodu: Niemcy, 102 lata temu , podczas plebiscytu na Górnym Śląsku napadli na siedzibę Polskiego Komitetu Plebiscytowego w Bytomiu.

Można też 8 czerwca nazwać Dniem Polskich Pomników. Oto bowiem 122 lata temu odsłonięto w Krakowie pomnik Mikołaja Kopernika a 92 lata temu  w Katowicach – Stanisława Moniuszki. Na szczęście nie tylko budowaliśmy pomniki w hołdzie wielkim Polakom, ale też burzyliśmy pomniki tych, którzy zasługiwali na infamię, a nie na upamiętnienie: 13 lat temu w Poznaniu zdemontowano pomnik komunistycznego "gieroja" z wojny domowej w Hiszpanii, generała Karola Świerczewskiego -"Waltera".

Był to też dzień radosny w dziejach walk o polską wolność: w 1945 roku oddział NSZ kapitana Antoniego Żubryda opanował więzienie NKWD w Sanoku i uwolnił z niego żołnierzy podziemia niepodległościowego.

PS: Swoją drogą z tym pomnikiem Kopernika stojącym przed Kolegium Witkowskiego UJ, to chichot historii: nasz rodak, który „wstrzymał słońce, ruszył ziemię, polskie wydało go plemię” co prawda ukończył ówczesną Akademię Krakowską, ale beż żadnego tytułu ! Nie przeszkodziło mu to wejść do historii nauki i Polski…

*Tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (08.06.2022)

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura