185 obserwujących
1973 notki
3273k odsłony
4478 odsłon

Biedron na Zakręcie Pięciu Gwizdków

Wykop Skomentuj191

image

Ja - podobnie jak pani prezydent Dulkiewicz - również poszedłbym do " Biedronki ", kupiłbym " krowę " Wyborowej i najnormalniej w świecie upiłbym się. Upiłbym się ze wstydu, że miejsce którym zarządzam, jako włodarz miasta, wygląda jak skrzyżowanie kwatery w Gierłoży w latach 80 - tych XX wieku, z zapuszczonym parkiem gdzieś w białoruskim miasteczku nad Dźwiną. Wstyd.

image


image


image

Veni, Vidi... i bez triumfu. To żenujące, że tak ważne miejsce z punktu widzenia naszej historii i historii Europy wygląda właśnie tak. Miejsce będące pod administracją jednego z najbogatszych polskich miast. Wstyd po dwakroć. Nie potrafię tego zrozumieć. Widziałem wiele takich miejsc, miejsc ważnych w historii odwiedzanego kraju, czegoś podobnego jednak nie doświadczyłem. Takiego braku zaangażownia, takiej skali zaniedbań, czegoś co jawi się jako miejsce porzucone, zapomniane. Miejsce, z którym - tak to niestety wygląda - osoby odpowiedzialne nie chcą mieć po prostu do czynienia. Przecież przyczyną takiego stanu rzeczy nie może być fakt, że władze Gdańska za jednego z patronów tramwaju wybierają niemieckiego naukowca podejrzewanego o " naukowe " kontakty z dr Mengele. To przecież niemożliwe ?

image

Nie dalej jak dwa tygodnie wcześniej byłem w belgijskim forcie Eben Emael, równo rok temu, na peryferiach Europy w Tromso, 350 km za kołem polarnym, byłem w muzeum norweskiego ruchu oporu i w miejscu zatopienia pancernika Tirpitz. Tam zalecam wyjazd włodarzom Gdańska po nauki jak prowadzić narrację historyczną, jak być dumnym z własnej historii, jak wykorzystać historie do bieżących zadań edukacyjnych, ważnego przecież elementu obywatelskiego wychowania.

image


image

Mogę również polecić Oradour - sur Glane, to chyba najlepszy przykład maksymalnego wykorzystania historii do kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych, oraz pisania historii kraju pod własne dyktando. Jeden tragiczny - trzeba podkreślić - epizod jakich tysiące odnotowano podczas ostatniej wojny, ustawił Francję w pozycji największej ofiary niemieckiej agresji i podobojów.

image

image

image

image

Oradour - sur - Glane 

https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/442259,oradour-sur-glane-foto

A przecież takich miasteczek jak Oradour było w Polsce, na Białorusi, na Ukrainie i w Rosji tysiące. Jednak najważniejszym symbolem niemieckich zbrodni wojennych jest dziś na zachodzi Oradour - sur Glane. Francuz potrafi. Władze Gdańska jeszcze nie, więc chyba najwyższa pora, by ktoś ich w tym trudnym i odpowiedzialnym zadaniu wyręczył.

PS. Oczywiście kumaci wiedzą skąd taki dziwaczny tytuł notki.

image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


image

Wykop Skomentuj191
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka