15 obserwujących
127 notek
189k odsłon
  486   8

Min. Niedzielski a Sanderus - garść danych covidowych o których milczy Minister Zdrowia

1. Minister Niedzielski, a media w ślad za nim, podał informacje, o "absolutnym rekordzie zakażeń w Polsce". 20 stycznia MZ podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 32 835 osób - "to najwyższa liczba zakażeń od 1 kwietnia 2021 r." (podobno) - gromko ogłosił Minister. 

Minister zapomniał jednak wspomnieć o tym, jaka część z tych zakażonych osób stanowią zaszczepieni a ile osób wśród zakażonych to niezaszczepieni. Sięgnijmy zatem do danych Ministerstwa:

Od 1 stycznia 2022 roku do 17 stycznia (najbardziej aktualne dostępne dane MZ) zanotowano 223 tys. zakażeń. Wśród nich ponad 120,5 tys. (54%) to zakażenia osób ZASZCZEPIONYCH. Pamiętajmy jednak, że wśród 45% zakażonych "niezaszczepionych" są też ci po 1 dawce oraz ci po 2 dawce, ale przed upływem 2 tygodni od drugiego szczepienia (definicja zaszczepienia w Polsce).

Wśród województw o najwyższym poziomie zakażeń dominują już od dłuższego czasu: Mazowieckie, Śląskie, Dolnośląskie, Wielkopolskie, Małopolskie, Pomorskie - czyli województwa o najwyższym poziomie zaszczepienia. Podobnie jest  w przypadku dziennych statystyk zgonów, gdzie od dłuższego czasu na pierwszym miejscu zmieniają się Mazowieckie, Śląskie i Wielkopolskie. (Dzisiaj na 1 miejscu było w. Łódzkie, dalej na trzech kolejnych miejscach województwa wymienione wyżej).

2. O czym jeszcze nie dowiemy się od Ministra Niedzielskiego? A nie dowiemy się, że wczoraj (19 stycznia) minister finansów Izraela, A. Liberman wyraził swoją opinię o paszportach covidowych (zielonych przepustkach). Napisał na Twitterze, że

"Nie ma medycznej ani epidemiologicznej logiki w stosowaniu 'Zielonych przepustek'". Dodał jeszcze, że są one źródłem "strat w gospodarce", a ponadto zakłócają normalne funkcjonowanie mieszkańców Izraela i przyczyniają się do tworzenia atmosfery paniki wśród mieszkańców kraju. "Pracuję z wszystkimi partiami w celu eliminacji Zielonych przepustek i zachowaniu normalności dla wszystkich". Dodajmy tu, że Izrael ostatnio znacznie (kilkakrotnie) przekroczył poziom swoich "rekordowych zakażeń".

https://www.rp.pl/ochrona-zdrowia/art19302921-izrael-minister-chce-rezygnacji-z-przepustek-covidowych-nie-maja-sensu

3. Nie dowiemy się także od Min. Niedzielskiego, że z powodu rozpowszechnienia się wariantu Omicron, wywołującego łagodniejsze objawy, Hiszpańskie Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych (FYC) zaleciło, w komunikacie z 10 stycznia, leczenie COVID-19 w taki sam sposób, jak innych chorób zakaźnych, np. grypy. Stowarzyszenia Lekarzy Rodzinnych oświadczyło, że przez swoją zwiększoną zakaźność Omicron prowadzi do szybszego nabycia odporności przez populację. Jak możemy wyczytać w oświadczeniu:

"Ani system opieki zdrowotnej, ani społeczeństwo jako całość nie mogą sobie pozwolić na dalsze testowanie pacjentów bezobjawowych lub z łagodnymi objawami oraz izolowanie wszystkich z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa, biorąc pod uwagę związane z tym konsekwencje na poziomie społecznym i ekonomicznym, w tym masowe zwolnienia chorobowe brane przez ludzi (de facto - red.) zdrowych". 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-01-11/hiszpania-stowarzyszenie-lekarzy-proponuje-by-covid-19-traktowac-i-leczyc-jak-grype/

4. Nie dowiemy się o tym od Min. Niedzielskiego ani od posłów Latosa, Piechy i Hoca. Nie dowiemy się od nich także tego, że już w lecie (w sierpniu) hiszpański  sąd w Andaluzji uznał:

że obowiązek okazywania paszportów covidowych przy wejściu do lokali gastronomicznych ogranicza swobody obywatelskie. Sędziowie wskazali w uzasadnieniu, że takie rozwiązania są dyskryminujące. Zdaniem sądu sprawdzanie paszportów covidowych od konsumentów nie jest działaniem niezbędnym oraz "ogranicza swobody obywateli". 

https://www.money.pl/gospodarka/sad-w-hiszpanii-znosi-ograniczenia-dla-niezaszczepionych-nakaz-ogranicza-swobody-obywateli-6669768510638624a.html

5. Nie dowiemy się także od Min. Niedzielskiego tego, ani od osób z MZ na konferencji prasowej, że od 27 stycznia w Wlk. Brytanii i Wali zniesionych zostanie większość nałożonych wcześniej restrykcji covidowych, w tym obowiązek legitymowania się "paszportem covidowym".

https://tvn24.pl/swiat/restrykcje-w-anglii-boris-johnson-zapowiada-ich-zniesienie-5565635

6. Dowiadujemy się za to od Min. Niedzielskiego, że w Polsce, Ministrowi Zdrowia potrzebna jest ustawa, która umożliwi przedsiębiorcom sprawdzanie tego czy pracownik jest zaszczepiony, czy jest ozdrowieńcem lub jaki jest jego wynik testu covid. Taka ustawa - jak twierdzi Min. Niedzielski - "jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa".

W jaki sposób sprawdzanie statusu zaszczepienia ma ograniczać "piątą falę", w sytuacji gdy w czwartej fali zakażają się częściej zaszczepieni? - tego Minister nie wyjaśnia ale dodaje, że jest to:

"projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy". Pracodawca, dzięki "ustawie Hoca", będzie sprawował "rzeczywistą kontrolę nad ryzykiem wystąpienia covid-19"? W sytuacji gdy zaszczepiony, w miejscu pracy, może się nie testować a szybkie testy antygenowe są nieskuteczne w wykrywaniu nowego wariantu wirusa? No, tak powiedział Minister Zdrowia w Polsce. Poważnie.

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8335903,weryfikacja-szczepien-przez-pracodawcow-ustawa-hoca-rzad.html

https://pulsmedycyny.pl/testy-antygenowe-nie-wykrywaja-skutecznie-zakazen-wariantem-omikron-1138003

Ostatnio, równie niedorzeczną wypowiedź słyszałem/czytałem u H. Sienkiewicza w powieści "Krzyżacy". Tam, "lekarz dusz" - Sanderus, troszczący się o ich zbawienie, oferował grzesznikom różne relikwie i odpusty.

Jakoś tak, nie wiedzieć czemu, Min. Niedzielski coraz bardziej, to pewnie przez tę brodę, zaczyna mi przypominać Sanderusa z Krzyżaków a "ustawa Hoca" kojarzy mi się z relikwiami, o których "nie wypada mówić z nakrytą głową". 

 

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale