Blog
Teksty kanoniczne
Starosta Melsztyński
Starosta Melsztyński Renegat. Z bocznej linii.
84 obserwujących 1184 notki 1253997 odsłon
Starosta Melsztyński, 30 września 2018 r.

Fińskie służby polują na rosyjskie interesy

175 0 0 A A A

A polskie też powinny się zainteresować. Rosyjski właściciel firmy legitymuje się maltańskim paszportem, mieszka według danych na Węgrzech i ma interesy w Polsce.

W poprzednią sobotę jednostki fińskiej policji, ochrony wybrzeża i armii przeprowadziły masową operację z udziałem 400 ludzi na nieruchomości i biura rosyjskiej firmy Airiston Helmi, zajmującej się nabywaniem i eksploatacją wysp w pobliżu miasta Åbo/Turkku, w sąsiedztwie głównych torów wodnych. W operacji udział wzięły m in łodzie pościgowe i helikoptery.

Oficjalną przyczyną było podejrzenie o pranie pieniędzy przez osoby z Airiston Helmi, ale nie jest tajemnicą, że firma pod pozorem tworzenia infrastruktury turystycznej budowała m in platformy  helikopterowe i skupowała jednostki fińskiej floty z demobilu. Posiadłości firmy były szczelnie chronione przed wglądem postronnych, wbrew panującej w krajach nordyckich zasadzie swobodnego dostępu "allemansrätten".

Fińskie służby potwierdzają, że miały firmę na oku od pewnego czasu. Zatrzymano 3 osoby, w tym jednego obywatela Rosji, i zasekwestrowano 3 miliony euro w gotówce. Nie ulega jednak wątpliwości, że powodem akcji nie było tylko podejrzenie o pranie pieniędzy, ale przede wszystkim ochrona interesów obronnych Finlandii. 

Dokładnie rok temu śledztwo szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter ujawniło podobne działania niejasnych interesów finansowych prowadzonych na miliardową skale z rozpadającego się domku letniego na szwedzkiej Północy przez obywateli rosyjskich.

Można się domyślać, że niejasne interesy są jedynie przykrywką do głębokiej penetracji skandynawskiej północy przez jeszcze bardziej tajne struktury.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Patriotyzm jest ostatnim schronieniem szubrawców. Samuel Johnson

page counter

 

 

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @hilary2  Nie wynika. Twój "dowód" zawiera błąd logiczny
  • "szarpanie bezbronnej kobiety" Nie była szarpana.  Reszta wpisu na tym samym poziomie...
  • Non sequitur

Tematy w dziale Polityka