84 obserwujących
1205 notek
1276k odsłon
181 odsłon

Fińskie służby polują na rosyjskie interesy

Wykop Skomentuj

A polskie też powinny się zainteresować. Rosyjski właściciel firmy legitymuje się maltańskim paszportem, mieszka według danych na Węgrzech i ma interesy w Polsce.

W poprzednią sobotę jednostki fińskiej policji, ochrony wybrzeża i armii przeprowadziły masową operację z udziałem 400 ludzi na nieruchomości i biura rosyjskiej firmy Airiston Helmi, zajmującej się nabywaniem i eksploatacją wysp w pobliżu miasta Åbo/Turkku, w sąsiedztwie głównych torów wodnych. W operacji udział wzięły m in łodzie pościgowe i helikoptery.

Oficjalną przyczyną było podejrzenie o pranie pieniędzy przez osoby z Airiston Helmi, ale nie jest tajemnicą, że firma pod pozorem tworzenia infrastruktury turystycznej budowała m in platformy  helikopterowe i skupowała jednostki fińskiej floty z demobilu. Posiadłości firmy były szczelnie chronione przed wglądem postronnych, wbrew panującej w krajach nordyckich zasadzie swobodnego dostępu "allemansrätten".

Fińskie służby potwierdzają, że miały firmę na oku od pewnego czasu. Zatrzymano 3 osoby, w tym jednego obywatela Rosji, i zasekwestrowano 3 miliony euro w gotówce. Nie ulega jednak wątpliwości, że powodem akcji nie było tylko podejrzenie o pranie pieniędzy, ale przede wszystkim ochrona interesów obronnych Finlandii. 

Dokładnie rok temu śledztwo szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter ujawniło podobne działania niejasnych interesów finansowych prowadzonych na miliardową skale z rozpadającego się domku letniego na szwedzkiej Północy przez obywateli rosyjskich.

Można się domyślać, że niejasne interesy są jedynie przykrywką do głębokiej penetracji skandynawskiej północy przez jeszcze bardziej tajne struktury.


Zobacz galerię zdjęć:

+2 zdjęcia +3 zdjęcia
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka