88 obserwujących
1266 notek
1335k odsłon
180 odsłon

Prezes Ordo Iuris

Wykop Skomentuj3

Prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski, który to Instytut podjął się obrony byłego pracownika Ikei udziela się dość dużo w mediach społecznościowych. Tutaj w polemice z Wojciechem Sadurskim napisał coś takiego

Pana tweet to połączenie analfabetyzmu prawnego ze złą wolą

Biskupi wg. norm religijnych potwierdzają, co jest realizacją nakazów wiary w konkretnym wyznaniu 

Sąd pracy musi postawić pytanie, czy pracownik realizował nakazy wiary i tym samym korzystał z konstytucyjnych gwarancji


Sąd nie sprawdza czy ktokolwiek "realizuje nakazy wiary". Sąd sprawdza, czy wypowiedzi pracownika były, według prawa (świeckiego, nie religijnego) wyrazem wolności religijnej i czy nie kolidowały z innymi prawami (zakaz dyskryminacji ze względu na orientację w Prawie pracy).

Ewentualne wypowiedzi biskupów, jako że odnoszące się do ewentualnych obowiązków katolika, nie maja dla sądu znaczenia. Prawo nie daje biskupom mocy ingerowania w poglądy i sumienia osób świeckich lub innych wyznań.

Grożenie współpracownikom śmiercią w żaden sposób nie może być uznane za wyrażanie swoich poglądów w ramach wolności religijnej, niezależnie na jaki święte księgi pracownik by się nie powoływał.

Ordo Iuris zaś jest niebezpieczną religijną sektą wzorowaną na podobnych aberracjach religijnych w rodzaju Państwa Islamskiego. Zaczynali od sprzedaży medalików obdarzonych cudowną mocą, oszukując maluczkich.

Chyba że sąd w swoim orzeczeniu podeprze się w całości opinią biskupów. Ale wtedy, juz i tak dość iluzoryczna, wzajemna autonomia Państwa i Kościoła okaże się fikcją, a Polska de facto zostanie ogłoszona państwem wyznaniowym, z prymatem prawa kościelnego nad świeckim. Na miejscu katolików bym się za bardzo nie cieszył, bo to oni zostaną najpierw zdyscyplinowani.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo