Witek Witek
1314
BLOG

Generał Załużny dla "The Economist": jak przełamać pat na froncie i o swoich błędach

Witek Witek Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 101

  "Just like in the first world war we have reached the level of technology that puts us into a stalemate."
"The number of anti-aircraft missile systems wassignificantly increased mainly due to Western-made assets, in particular, "Martlet", "Starstreak", "Javelin", "Piorun", "Mistral", "Stinger", "Grom" man-portable air-defence systems"
(z esseju generała Załużnego)

  Wódz Naczelny Ukrainy generał Załużny w wywiadzie dla "The Economist" opowiedział o pacie na froncie i swoich błędach niedocenienia Rosjan. Ich odporności /niewrażliwości na wysokie straty własne (o tej właściwości ruskiego wojska autor tego bloga pisał już 3.ciego dnia otwartej agresji 26.2.22 i bardziej zdecydowanie 23 kwietnia 2022:
   "bez poważnej przewagi w artylerii (może być uzupełniona właśnie dronami bojowymi) ciężko będzie wyrzucić kacapów z zajętych terenów - wkopią się w ziemię, straty mają w doupie i tak do ostatniego sołdata. Chyba, że morale im na tyle spadną, że będą poddawać się jak Italiano w 2ww i Czesi w 1ww."
   "Wobec braku u Ukrainy dostatecznych sił do wyciśnięcia "Raszystów" z okupowanych i usilnie rosyfikowanych ziem obwodów Chersońskiego i Zaporożskiego (południowa część) i północno-wschodni odrywek Charkowskiego - może dojść do zamrożenia konfliktu na obecnej linii frontu i oczekiwanie dogodnego czasu na kolejny militarny skok na Zachód, w stronę Naddniestrza i trwałego odsunięcia Ukrainy od Morza Czarnego." / "Dojscie-do-krymu-to-cel-minimum"

Ukraine’s top general on the breakthrough he needs to beat Russia
www.economist.com/europe/2023/11/01/ukraines-top-general-on-the-breakthrough-he-needs-to-beat-russia

  Ciekawe czy gdyby nie wypuścił rosyjskich WDW (wojsk powietrzno-desantowych) z "chersońskiej pułapki", sytuacja była by podobna? Czytaj: "Największe błędy ukraińskiego dowództwa - Przyczółek Chersoński i Bahmut" salon24.pl/u/witas1972/1331825,najwieksze-bledy-ukrainskiego-dowodztwa-przyczolek-chersonski-i-bahmut

  Myślę, że raczej tak, z taką mizerną liczbą dostarczonych czołgów, bez rakiet ATACAMS i bez samolotów F-16, sytuacja Ukrainy musiałaby być zbliżona do obecnej, ale ZSU z mniejszymi stratami niż teraz byłyby bliżej Krymu (np. Wołnowaha albo Tokmak) albo/i Ługańska (Kreminną /Svitłodarsk), a może nawet przy granicy z Krymem lub niedaleko Morza Azowskiego, imho.
  12 kwietnia opublikowałem ważny post: "Cel wiosennej ofensywy to nie Zaporoże czy Krym, a ZŁAMANIE ROSYJSKIEJ ARMII" salon24.pl/u/witas1972/1294797,cel-wiosennej-ofensywy-to-nie-zaporoze-czy-krym-a-zlamanie-rosyjskiej-armii

  W powyższym interview i esseju dla "Economist" generał Walery Załużny wskazuje rzeczowo, że obecny impas należy przełamać przez zwiększenie ilości nowoczesnych dronów i środków walki z rosyjskimi bezpilotnikami, uzyskanie dominacji w artylerii (kontrbateryjna walka + OPL) i zlikwidowanie dominacji rosyjskiego lotnictwa.
https://infographics.economist.com/2023/ExternalContent/ZALUZHNYI_FULL_VERSION.pdf

  Za 10% rocznego budżetu Pentagonu i PotUS Joe Biden mógłby co pokazać na jesienne wybory prezydenckie - zwycięstwo nad głównym sojusznikiem (wasalem) Chin, imho.

Streszczenie tez generała Załużnego z "The Economist" po polsku - oko.press/zaluzny-wojna-pozycyjna
i w j.rosyjskim od M. Naki

Generał Polko o artykule generała Załużnego image
image

imageimage

Witek
O mnie Witek

  "..kilka Twoich powstańczych tekstów pisanych w sierpniu 2009 i Twoje komentarze i interpretacja faktów w tym opis próby połączenia Starego Miasta z Żoliborzem są niesamowite. Powiem szczerze, że te Twoje teksty, wraz z książką Zbigniewa Sadkowskiego "Honor i Ojczyzna", należały do głównych motywów mojego zainteresowania się szczegółami." ALMANZOR 22.08 ..."notki Witka, które - pisane na dużym poziomie adrenaliny - raczej się chłonie niż czyta." " Prawda o Powstaniu, rozpoznawana na poziomie wydarzeń związanych z poszczególnymi pododdziałami, osobami, czy miejskimi zaułkami ma niespodziewaną moc oczyszczania Pamięci z ideolog. stereotypów i kłamstw. Wszak Historia w gruncie rzeczy składa się z prywatnych historii. Prawda na poziomie Wilanowskiej_1 jest dużo bardziej namacalna i bezdyskusyjna niż na poziomie wielkiej polityki. Spoza Pańskiego tekstu wyłania się ten przedziwny napęd Bohaterów, o których Pan pisze. I nawet ten najgłębszy sens Ofiar, czynionych bez patosu i bez zbędnych górnolotności" JES pod "Dzień chwały największej baonu "Zośka" "350 lat temu Polakom i Ukraińcom zabrakło mądrości, wyrozumiałości, dojrzałości. Od buntu Chmielnickiego rozpoczął się powolny upadek naszego wspólnego państwa. Mimo że w umowie hadziackiej najrozsądniejsi z naszej i ukraińskiej strony próbowali jeszcze ratować to co się dało, za dużo krwi zostało wylane, za dużo było wzajemnych krzywd, żalów, pretensji. Ukraińcy liczyli że pod berłem carów będzie im lepiej. Taras Szewczenko pisał o Chmielnickim "oj, Bohdanku, nierozumny synu..." Po 350 latach dostaliśmy, my Polacy i Ukraińcy, od losu drugą szansę. Wznieść się ponad wzajemne uprzedzenia, spróbować zrozumieć że historia i geografia dając nam takich a nie innych sąsiadów (Rosję i Niemcy) skazały nas na sojusz, jeżeli chcemy żyć w wolnych i niepodległych krajach. To powrót do naszej wspólnej historii, droga oczywiście ryzykowna na której czyha wiele niebezpieczeństw, ale otwierająca przed Polską wielkie perspektywy. https://www.youtube.com/watch?v=OJ-F2734-gk "Более подлого, низкого, и враждебно настроенного к России и русским человека чем Witek, я в в Салоне не видел" = "Bardziej podłego, nikczemnego i wrogo nastawionego do Rosji i Rosjan człowieka jak Witek, a w Salonie24 nie widziałem" AKSKII 13.2.2013

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka