15 obserwujących
848 notek
1961k odsłon
  892   0

Paleo, czyli dieta jaskiniowca

Dieta paleo na talerzy, fot. Photopin
Dieta paleo na talerzy, fot. Photopin

Dieta paleo polega na spożywaniu nieprzetworzonych pokarmów - na podobieństwo diety naszych praprzodków. Dziś jednak trudno jest o produkty, które byłyby wolne od zanieczyszczeń antybiotykami, hormonami, metalami ciężkimi i innymi substancjami.

Dotychczasowe prace naukowe sugerują, że głównym pożywieniem ludzi prehistorycznych, żyjących np. 30 tys. lat temu, było mięso dzikich zwierząt, ryby, warzywa, owoce, skorupiaki, orzechy, jaja a także owady i ich larwy. Jest bardzo prawdopodobne, że ówczesna dieta obfitowała w witaminę A i D, kwasy tłuszczowe omega-3, a także żelazo, cynk, jod, miedź i selen.

image
W diecie paleo bazą jest mięso.

Na czym polega dieta Dukana? Fazy i zasady diety wysokoproteinowej

Zwolennicy diety paleo słusznie podkreślają, że we współczesnej żywności ponad 70% udziału energetycznego stanowią przetworzone produkty zbożowe, wysoko przetworzone tłuszcze, rafinowane cukry, a także alkohole. Tymczasem przed tysiącami lat ludzie czerpali energię jedynie z podstawowych i nieprzetworzonych składników pokarmowych, tj. białek (do 29%), tłuszczów (do 39%) oraz węglowodanów (do 40%). Współczesnym daleko do takich proporcji w jadłospisie.

image
Nasi przodkowie  jedli też rośliny  w postaci  surowej .

Dieta wegetariańska – sposób na zdrowsze życie?

W tzw. diecie jaskiniowca do podstawowych produktów zalicza się chude mięso, ryby, owoce oraz warzywa liściaste i korzeniowe. W ograniczonym zakresie można spożywać suszone owoce, orzechy włoskie, ziemniaki, olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, a nawet wino. Odradza się natomiast umieszczanie w jadłospisie nabiału, roślin strączkowych, produktów zbożowych, a także składników solonych, słodzonych, alkoholi i tłuszczów.

image
Jaskiniowcy jadalni tłusto, dziś lepiej jeść chudo.

Dieta dr Dąbrowskiej - zasady, przeciwwskazania. Czy warto ją stosować?

Do głównych zalet diety paleo należy zaliczyć duże ilości błonnika w pokarmie i spożywanie chudych mięs. Dostarcza ona cenne witaminy, składniki mineralne i kwasy omega-3. Eliminuje z menu sól. Warto jednak pamiętać, że jest to dieta niskowęglowodanowa, co zdaniem dietetyków przekłada się na nieracjonalny sposób odżywiania się. Co więcej, trudno dziś o produkty, które na wzór tych sprzed tysiącleci, byłyby wolne od zanieczyszczeń antybiotykami, hormonami, metalami ciężkimi i innymi substancjami.

image
W diecie paleo nie stronimy od ryb.

Dieta kopenhaska - cele stosowania, odchudzanie i reżim

Bardzo ważnym argumentem w dyskusji o paleo jest fakt, że jest ona słabo przebadana i opiera się dość ograniczonych przesłankach. Współczesna nauka wciąż rozwija wiedzę o ludziach żyjących w epoce kamienia, a tym samym nie zna wielu szczegółów ówczesnych sposobów żywienia. Można tu odwołać się do bliższych nam przykładów. Udział kaloryczny produktów pochodzenia zwierzęcego u XIX-wiecznych ludów żyjących na południu Afryki wynosił 25%, podczas gdy u alaskańskich Nunamiutów aż 99%. 

image
Warzywa prosto z ziemi - tak jedli przodkowie.

Dieta bezglutenowa. Modna, żywieniowa iluzja

Tymczasem w mediach pojawiły się doniesienia o badaniach sugerujących, że dieta paleo może mieć wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz stężeń cholesterolu i cukru we krwi. Podobnych prac jest jednak bardzo mało i na chwilę obecną trudno wyciągać z nich jednoznaczne wnioski. Zdaniem fachowców, paleo może być interesującym urozmaiceniem na naszym stole, ale nie powinna być podstawą codziennego doboru potraw.

(WA)

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości